Jak zvýšit výkonnost a spokojenost zaměstnanců?

Zajít si na kávu je rozšířený společenský rituál, během kterého jde o dvě věci – nejen si vychutnat dobrý nápoj, ale zároveň se uvolnit, popovídat si, socializovat se… To je velmi důležité nejen ve volných chvílích, ale i v pracovní době.

Káva je jedním z nejlepších zaměstnaneckých benefitů. A dobrá káva, ta umí udělat dokonce malý velký zázrak – zaměstnanci se do práce více těší a spěchají, aby si mohli dát svůj skvělý šálek kávy.

 

Povzbudí i potěší

Pokud se někdo v práci dívá na milovníky kávy přes prsty, možná nezná výsledky mnohých průzkumů o zaměstnanecké spokojenosti a loajalitě. Jelikož až 60 % zaměstnanců vypije během pracovní doby dva šálky kávy, rozumný zaměstnavatel jim ji zajistí. Malá přestávka na kávu se zaměstnavateli mnohonásobně vyplatí. Krátká pauza vyplněná pitím povzbuzujícího nápoje – spojená se small talkem (prohozením pár vět s kolegy) v kuchyňce – přinese hned několik pozitivních výsledků.

Na úrovni pocitů zaměstnanec ví, že se o něj zaměstnavatel stará, že mu záleží na tom, aby se lidé v práci cítili dobře. Mezi doušky si zároveň promluví s kolegy, proberou nejen soukromé, ale i pracovní záležitosti. Díky tomu se mnoho věcí pohne dopředu.

Kromě toho, že si zaměstnanec na chvíli odpočine od práce, jeho kreativita i pozornost budou po vypití kávy fungovat ještě lépe.

Škodlivé mýty

Podle Václava Faltuse z řemeslné pražírny jsou káva, její pití a účinky opředené mnohými mýty. „Kvalitní káva má mnoho blahodárných účinků. Podle času, kdy ji člověk vypije, působí na organismus různě. Ranní podporuje vylučování škodlivých látek z organismu, protože rozšiřuje cévy v ledvinách. Šálek kávy po obědě podporuje trávicí orgány. A káva vypitá kdykoliv povzbuzuje,“ vyjmenovává klady tohoto nápoje Václav Faltus ze Zlatého Zrnka. Odpolední šálek kávy zažene spánek a únavu, což opět může pomoci, pokud někdo pracuje nebo si chce zasportovat. Může se káva pít i večer? „Určitě, pokud potřebujete fungovat a nespat. Večerní šálek kávy působí jako pobídka pro mozková centra, aktivuje fantazii a představivost, spojování nápadů a myšlenek,“ doplňuje Václav Faltus z řemeslné pražírny kávy.

 

Kolik lidí, tolik chutí

Při výběru kávy pro zaměstnance je důležité vybrat takovou, která bude chutnat všem. I u kávy však platí, že kolik lidí, tolik chutí. Jak to vyřešit? „Do kanceláře určitě doporučuji kávovou směs, která je na rozdíl od kávy s původem určená pro každodenní pití a její příprava je jednodušší,“ radí baristka Monika Matúšová, která stojí za chutěmi slovenské kávy Zlaté Zrnko, a vysvětluje dále, „směs je mix několika odrůd káv z více oblastí namíchaných tak, aby spolu dokonale ladily a vždy chutnaly stejně dobře.“

Vliv na mozek

Už jsme naznačili, že káva stimuluje organismus a centrální nervovou soustavu, povzbuzuje pracovní výkon, kreativitu a soustředění, ale ještě jsme nezmínili její blahodárný vliv na kondici mozku. Káva obsahuje dva unikátní oleje, kahweol a kafestol. Jsou to silné neurologické látky chránící mozek před oxidačním stresem a poškozením DNA. Aby se však z kávového zrnka opravdu dostaly i do šálku a potom do těla člověka, důležitá je správná příprava kávy. „Je dobré mít kvalitní kávovar, který pomůže z kávových zrn vyextrahovat všechny žádoucí chutě i zdraví prospěšné látky,“ upozorňuje Václav Faltus.

„I čas extrakce je důležitý. Čím je kratší, tím má káva intenzivnější chuť, ale méně kofeinu. Pokud voda protéká přes zrnka v páce kávovaru nebo v kapsli déle, povzbuzujících látek se z nich dostane do šálku více,“ pokračuje v zasvěcování do tajů kávy baristka.

Neodmyslitelnou součástí kávy jako zaměstnaneckého benefitu by mělo být i mléko a cukr. Když nějakou kávu ochutnáváte poprvé, mléko a cukr si nedávejte, abyste zjistili, jak opravdu chutná. Cukr a mléko umí sice maskovat chyby kávy, ale zároveň také zakrývat její dobrou chuť. Zároveň cukr přísun kofeinu v krvi zrychluje, mléko zase zpomaluje. Nejlepší je, když si může každý vybrat a pít kávu podle svých chuťových preferencí,uzavírá Monika Matúšová.