Vražda v Orient expresu

První činoherní premiérou DFXŠ v novém roce bude divadelní adaptace jedné z nejslavnějších detektivek Agathy Christie Vražda v Orient expresu, kterou nově zdramatizoval známý britský divadelní autor Ken Ludwig. Knižní předloha patří mezi nejslavnější detektivní romány všech dob. V Anglii byla vydána poprvé 1. ledna 1934 a česky začal příběh vycházet na pokračování 10. července 1935 v Lidových novinách.  Autorka zde vystavěla jednu z nejoriginálnějších zápletek, která je postavená na záhadě zamčeného pokoje (v tomto případě kupé) a je podpořena jedinečnou atmosférou luxusního vlaku putujícího Evropou a velkým počtem různorodých podezřelých.

Ačkoliv je děj notoricky známý, čtenáři se k této knize, a také k filmovým či televizním adaptacím, stále rádi vracejí, neboť se jedná o jeden z nejslavnějších literárních detektivních příběhů všech dob. Odehrává se ve třicátých letech minulého století, a jak již název napovídá, ve vlakové soupravě dojde k vraždě, jejíž obětí je americký milionář. Slavný detektiv Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi cestujícími, musí vynaložit veškerý svůj důvtip a genialitu, aby odhalil pachatele. Má k tomu naštěstí dostatek času, protože vlak uvízl ve sněhové kalamitě kdesi v jugoslávském vnitrozemí a cestujícím nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. Podezřelí jsou v podstatě všichni, kdo se ve vlaku pohybují – každý cestující má svou záhadnou minulost, své tajemství a … dále už raději nebude nic prozrazovat, abychom vám dali možnost pořádně si celou detektivku užít v našem divadle.

Autor dramatizace Ken Ludwig patří k nejhranějším současným autorům a jeho doménou jsou zejména komedie (Shakespeare v Hollywoodu, Tenor na roztrhání a řada dalších). V  adaptaci Vraždy v Orient expresu uchoval hlavní dějovou linii bez větších změn,  snížil však počet hlavních postav, čímž výrazně usnadnil práci inscenátorům i publiku. Dialogy plynou svižně a jsou plné humoru, přesto však nevybočují z dobového kontextu první poloviny 20. století ani z dobře známého autorského stylu Agathy Christie.

Režisérka inscenace Kateřina Dušková nám o svém vztahu k nové inscenaci prozradila následující: „Od dětství milovala staré anglické detektivky, zejména mi imponoval lord Peter Wimsey – hrdina příběhů Dorothy L. Sayersové. Bohužel knih, kde tento detektiv vystupuje, není až tolik, takže jsem si musela hledat nového hrdinu, a tím se stal právě Hercule Poirot. Vždy jsem toužila po tom režírovat detektivku, ale bohužel se mi to dosud nepovedlo. Dokonce jsem si chtěla udělat vlastní dramatizaci právě Vraždy v Orient expresu, ale byl tam problém s autorskými právy. Proto jsem doslova zajásala, když jsem dostala nabídku připravit tuto inscenaci v Liberci.“

A na koho se můžete v nové inscenaci těšit? Z dámské části souboru se představí Markéta Tallerová, Štěpánka Prýmková, Karolína Baranová, Barbora Bezáková a je zde i jedno překvapení – po letech se na jeviště DFXŠ vrátí jako host paní Milena Šajdková. Pokud jde o pánskou šatnu, pak v inscenaci uvidíte Ladislava Duška, Martina Stránského, Přemysla Houšku, Tomáše Váhalu, Jana Jedlinského, Petra Hanáka a v neposlední řadě také Zdeňka Kupku, který se představí v roli slavného detektiva Hercula Poirota. Režii má na starosti Kateřina Dušková, kterou liberečtí diváci již velmi dobře znají díky inscenacím Králova řeč a Mnoho povyku pro nic. Scénu připravil Pavel Kocych a kostýmy Kristina Matre Křížová. Premiéry proběhnou 31. ledna a 2. února 2020 v 19:00 v Šaldově divadle.

Premiéry: 31. ledna a 2. února 2020 v Šaldově divadle

foto: Petr Neubert