V těchto dnech až do poloviny března probíhá v resortu Svaté Kateřiny u Počátek na malebné Vysočině natáčení filmu Teorie touhy od tvůrců diváckého hitu Teorie tygra (2016), který přilákal do kin přes 400 000 diváků. Pod taktovkou úspěšné scenáristické dvojice Mirky Zlatníkové a Radka Bajgara a producenta Petra Erbena (Logline Production) vzniká zábavný snímek s řadou komediálních situací, nabitý černým humorem, o mezilidských vztazích, partnerské lásce a toleranci. Režisér Radek Bajgar (Teroristka) divákům vzkazuje, že film je určen všem párům se smyslem pro humor: „Těm, kteří po sobě chtějí spíš toužit, než se láskou udusit nebo rovnou uškrtit.“
Sledujeme pět manželských párů, kteří si přejí navrátit touhu a vášeň do svých životů. Přijíždějí na kurz ambiciózního párového terapeuta do luxusního resortu, který vlastní sympatický majitel zvaný Mech (Jiří Bartoška). Duchovní guru Mazel (Vojtěch Kotek) razí teorii, že partnerské štěstí stojí na maximální blízkosti obou partnerů, duševní i tělesné, tzv. metodě pevného objetí. Hlavní hrdinka, půvabná a křehká žena středního věku Helena (Lenka Vlasáková), tak dlouho čelí výčitkám svého manžela Bedřicha (Stanislav Majer), že tiskne málo, až ho jednou obejme nebezpečně pevně.
Více o tématu prozradil režisér Radek Bajgar: „Na téma jsem nepřišel, téma tu je, kdekdo ho žije, jen jsme s Mirkou Zlatníkovou dost dlouho přemýšleli, jak ho odvyprávět tak, aby to lidi bavilo. Žánrem to bude samozřejmě komedie, co také jiného se vztahy. Mně ty komedie vycházejí tak trochu smutně, je v tom zároveň skepse, i když tentokrát míň, než jindy. Stárnu, vidím to laskavěji, film bude o několika párech a všechny dopadnou dobře.“
Po Teorii tygra Radek Bajgar prohlásil, že v dalším filmu bude více stranit ženám, jak to tedy dopadlo tentokrát: „Po Teorii tygra jsem také říkal, že většinu vztahových problémů, potřebu svobody nevyjímaje, považuju za genderově neutrální. Někdo té svobody potřebuje víc, někdo míň, a ze vztahů ve svém okolí soudím, že někdy je to žena, jindy muž. Na ženy víc tlačí pitomé stereotypy, společnost, tradice, takže se jim obtížněji vzdoruje. V této situaci je i hlavní hrdinka filmu Teorie touhy.“
V hlavní roli se představí Lenka Vlasáková, která spolupracovala s Radkem Bajgarem již na televizním seriálu Neviditelní, ke své postavě řekla: „Helena žije dlouho ve vztahu, který je okolím vnímaný jako ideální. Tento příběh je o tom, jak moc je to ideální i uvnitř. Mně se líbil scénář, jak Mirka Zlatníková i Radek Bajgar hledají, co je to vztah, jak spolu umět žít i v dlouhodobém vztahu, aby člověk zároveň mohl mít svobodu a neztratil sám sebe.“ Jejího duchovního rádce přezdívaného Mazel ztvárnil Vojta Kotek, který ke scénáři a své postavě dodává: „Radkovy filmy se mi líbí, protože se dokáže s lehkostí a inteligentním humorem dotknout i hlubších lidských pocitů. Scénář Teorie touhy mi napověděl, že v tomto směru pokračuje i nadále a role vztahového kouče Mazla je pro mě zase trochu jinou příležitostí, než jaké jsem doposud měl. Takže jsem neváhal.“
Radek Bajgar, který při psaní scénáře již myslel na určité herce, jejich výběr okomentoval takto: „Ve filmu je asi patnáct skoro rovnocenných rolí, složitost castingu byla ve vyladění té party, aby to portfolio bylo pestré a lidské typy se neopakovaly. Hlavní pár (Lenka Vlasáková a Standa Majer) jsme měli už při psaní vyjasněný, stejně tak i šéfa resortu Jiřího Bartošku, on pro mě tak nějak reprezentuje konkrétní životní postoj, s tím nic nenadělám. Také dvojice podivných kriminalistů byla jasná – Jana Plodková a Radek Holub, a některé partnerské dvojice… Čím dál raději točím s herci, které dobře znám, při psaní dialogů je slyším v hlavě… A také spolu pak trávíme spoustu času a to je lepší s lidmi, které máte rádi, že jo.“
Hlavní protagonisté se ve filmu sejdou na Kurzu pevného objetí. Nakolik by tuto netradiční metodu pevného objetí aplikovali i v běžném životě, vtipně glosovala Lenka Vlasáková: „Možná u dětí. Ale partnery bych objetím neomezovala, dělala bych pouze radostná a dobrovolná objetí.“ Vojta Kotek si obdobně užívá atmosféru na natáčení s touto alternativní metodou a s nadsázkou doplňuje: „Metodu pevného objetí praktikujeme rádi a často i při natáčení. Zavedl jsem tu takový rituál, že se před každým nově započatým obrazem, který natáčíme, všichni společně a pevně obejmeme. Protože pevné objetí dokáže zachránit někdy i život. Přemýšlím, že si po uvedení filmu otevřu jeden takový kurz a metodu pevného objetí rozšířím po celé zemi. Po celém světě! A všechno bude zas dobré!“
Film Teorie touhy bude mít premiéru 28. října 2021 (když to situace dovolí) a do našich kin jej uvede distribuční společnost CinemArt. Producentem filmu je Petr Erben, vyrábí ho společnost Logline Production v koprodukci s Filmovým centrem České televize – kreativní producent Jaroslav Sedláček a CinemArtem. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie.