Josef Trojan v novém filmu Davida Vignera Abstinent – premiéra už 31. října!

S prvními listopadovými dny přijde do kin český film Abstinent s výmluvným podtitulem – Jízda na dno lahve i života je rychlejší, než si myslíš…  Zkušený režisér a scenárista David Vigner vypráví komorní příběh o mládí a svobodě, o snech a realitě, o hledání a ztracenosti. Hlavní roli osmnáctiletého alkoholika Adama ztvárnil Josef Trojan, jeden z výrazných talentů nastupující herecké generace.

Abstinent recenze

 

Příběh

Pomalu se rozbíhá příběh filmu a divák čeká na další a další odhalení. Vždy když se dívám na nový film čekám na onen okamžik, kdy mě zaujme. Zde to trvalo delší dobu. Ale onen příběh Vás pomalu, ale jistě vtahuje do děje.  Film má pomalejší střih, a tak je dost času na prožití pocitů hlavního hrdiny Adama. On je vůdčí postavou celého příběhu a v podání Josefa Trojana je uvěřitelný.

Je zde klasický vzorec člověka, jenž propadne alkoholu, zde o to více děsivý, že se jedná o mladého muže. Celý film Vás donutí přemýšlet. At o příběhu, tak o alkoholismu či mladé generaci. Nejsou zde zbytečné klišé ani žádné dojemné scény. Příběh má přesně to, co má mít nic navíc.

Herecké výkony

Josef Trojan ve své roli doslova hraje Adama tak jako by on byl Adamem. Je to uvěřitelný mladý muž propadnuvší alkoholu. Čisté herectví s přesným výrazem člověka, který se hledá a zná svou chybu. Bojuje s ní a prohrává a snad i vyhrává…

V další rolích se opravdu daří hercům zahrát role alkoholem postižených lidí. A to byt s největší pravděpodobností žádný si tuto zkušenost neprožil. Je to pěkné a uvěřitelné herectví od všech představitelů hlavních i vedlejších postav.

Výprava a interiéry a exteriéry

Film se točil, dle slov režiséra, většinou v atelierech. A to není poznat, jelikož exteriéry byly z Bohnické nemocnice i z Kliniky u Apolináře.  Může to být tím, jak Vás příběh zaujme a také je to kvalitně odvedenou prací.

Krásná je třeba scéna na pokoji kde hlavní hrdina obývá se starým mužem na léčení, jak mlaskáním tlumí jeho chrápaní. Toto dokumentuje onu ztrátu soukromí a těžký život při léčbě ve velkém kolektivu. Oni jsou dva na pokoji , někdy je to podstatně více pacientů.

Závěrem

Film Abstinent není filmem na pobavení a na zábavu. Je to kvalitní film pro poučení a zamyšlení. Celý příběh je šikovně pointovaný, tak že v závěru dovede i dojmout. Je však třeba vidět tento film, protože nikdy nevíme, kdy někoho ve vašem okolí taková záležitost potká. A nemusí to být jen závislost na alkoholu. To jistě znají na Adiktologické klinice, tedy léčby závislostí.


 „Adam je kluk jako každý druhý. Čeká ho maturitní zkouška, vysoká škola. Rodiče o něj nejeví zájem hodný rodičů a to mu dává prostor pro věci, které ho v daný moment těší, ale v dlouhodobějším horizontu ho začnou pěkně mrzet. V tomto případě jde o alkohol, tedy něco, co se v této zemi sežene v každém věku prakticky kdekoliv,“ přibližuje svou postavu Josef Trojan a dodává: „Chtěli jsme natočit příběh, který bude co nejvěrnější a zároveň nejsnesitelnější pro co největší skupinu lidí. Primárně pak pro mladé. Zachytit příběh, o kterém si může v podstatě každý říct: Jo, to by se mi mohlo vlastně taky stát.

Film Abstinent je určen především divákům preferujícím jiná, netradiční a nekomerční témata. A také těm, kteří chtějí prožít hlubší emoce s hlavním hrdinou. Mladým, dospívajícím lidem, kteří na plátně mohou vidět své životy. Samozřejmě i rodičům, pokud najdou odvahu na ten film zajít a trošku se nad ním zamyslet, zda není možnost své děti více chránit. Určitě bych byl rád, kdyby film diváky  zasáhl emočně, nabídl jim prožitek i uvědomění, že pokud se někdo v našem okolí nachází v podobné situaci, není dobré jej odsuzovat, ale spíš mu zkusit nabídnout pomocnou ruku,“ shrnuje David Vigner.

Autory scénáře jsou spolu s Davidem Vignerem také Lucie Kryzová a Jan Jílek, za kamerou stál Jan Vlnas. Natáčelo se celkem 24 dní v průběhu celého loňského roku v Praze a okolí. Mezi lokacemi byla například Psychiatrická nemocnice Bohnice, filmové ateliéry na Barrandově, Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty UK v Praze a VFN v Praze či Nákladové nádraží Praha-Žižkov. Vedle Josefa Trojana si další role v Abstinentovi zahráli  Jessica Bechyňová, Šimon Fridrich, Vasil Fridrich, Andrea Berecková, Miloslav Čížek, Kristýna Frejová, Lukáš Hlavica ad. Titulní píseň Kvit nazpívala kapela NEBE. Singl Kvit je unikátním propojením filmového příběhu mladého alkoholika Adama a reálného osudu zpěváka NEBE Petra Harazina, který má za sebou tříměsíční odvykací pobyt v protialkoholní léčebně. Distributorem filmu je společnost CinemArt.