Jablonecký kostel sv. Anny zaplní obrazy předních českých krajinářů

S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny Kooperativa a Spolkem výtvarných umělců Mánes. Na letní sezónu připravilo reprezentativní výstavu Má vlast – je doslova barevnou symfonií o české krajině, kterou všichni tolik milujeme.

 

Julius Mařák, Otakar Nejedlý, Adolf Kosárek, Antonín Chittusi, Gustav Macoun, Antonín Slavíček, Alois Kalvoda, Jan Slavíček, Antonín Hudeček, Antonín a Josef Mánesové, Václav Špála, František Kaván nebo Josef Jíra, to jsou jen některá jména slavných českých krajinářů, jejichž nestárnoucí a nadčasová díla můžete zhlédnout v Jablonci nad Nisou v kostele sv. Anny a v podkroví Domu národopisců Scheybalových v Kostelní ulici od léta do podzimu 2020.

Půjde o výběr téměř 170 krajinářských děl v průběhu jednoho století, zastoupen bude zejména romantismus, realismus a impresionismus, ale také moderní a současné směry a nové vize. Máme pro realizaci výstavy velmi silné partnery, těmi jsou Nadace pojišťovny Kooperativa a Spolek výtvarných umělců Mánes,” upřesňuje Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, která výstavu pořádá. “Výstava bude nebývale rozsáhlá, pro její instalaci jsme beze zbytku využili prostor kostela sv. Anny, kde máme pro účely výstavy dodaný mobiliář přímo z Pražského hradu. Intimnější část výstavy bude umístěna v podkroví domu Jany a Josefa V. Scheybalových. I díky tomu věříme, že se nám podaří zvládnout všechna hygienická opatření, která budou potřeba,” dodává Vobořil.

insatalace kostel Anny

Krajinomalba patřila a patří celosvětově k divácky a návštěvnicky nejpřitažlivějším výtvarným okruhům. Krajiny coby všeobecně srozumitelné a emočně sdílné obrazy evokují jednoznačně pozitivní pocity, jako jsou domov, rodina, svoboda, vlast. Podle organizátorů je cílem výstavy posílit vědomí národní důležitosti, ukázat rozmanitost koutů celé vlasti, rozličné typy uměleckého pojetí krajinomalby v běhu několika po sobě jdoucích generací.

 

Otevření výstavy je plánováno na 26. května bez vernisáže.

 

MÁ VLAST – Česká krajinomalba ze sbírky Kooperativy

 

Otevírací doba výstavy

  1. 5.–8. 11.

červen, září 10–12.30 a 13–17 hodin, sobota 10–13 hodin

červenec a srpen 10–12.30 a 13–18 hodin, víkend 10–13 hodin

 

Místo konání

kostel sv. Anny (pouze do konce září z důvodu vhodného klima pro obrazy)
Kostelní ul., Jablonec nad Nisou (mapa)
Dům národopisců Scheybalových (do 8. 11.) – bývalá fara

Kostelní ⅙, Jablonec nad Nisou (mapa)

 

 

Individuální vstupné

Dospělí                                                          70 Kč

Studenti/senioři (nad 65 let)                          50 Kč

Děti (6–15 let)                                               30 Kč

Rodinné vstupné (2 dospělí, 3 děti)            150 Kč

ZTP/P (doprovod zdarma)                             50 Kč
studenti uměleckých škol – červen               zdarma

 

Skupinové vstupné

školy – 10 a více žáků                                  150 Kč

(pedagogický doprovod zdarma)