Prague Music Performance oznamuje první koncerty letošního roku. Aktuální ročník otevře hudbou vlivného amerického skladatele Jamese Tenneyho, souputníka Philipa Glasse či Steva Reicha. Druhý koncert nabídne nevšední večer složený hned z šesti premiér nových skladeb od čtveřice renomovaných současných autorů.
Odkaz Jamese Tenneyho
Odkaz Jamese Tenneyho oslaví 1. března v pražském Divadle X10 dva mezinárodní ansámbly – Klang Systematiek a PMP Ensemble. V české premiéře uvedou dílo Postal Pieces (2004), které Tenney nazval Scorecards. Jedná se o pozoruhodnou sérii jedenácti skladeb vytištěných na pohlednicích, přičemž každý pohled obsahuje kompletní dílo, které mají instrumentalisté provést.
Koncert 6 PREMIERES
Koncert nazvaný 6 PREMIERES, který zazní 24. března v prostoru DOX+, přinese naopak zcela nové skladby od Rolanda Dahindena, Didrika Ingvaldsena, Jana Dobiáše a Daga Magnuse Narvesena. Různé kompoziční přístupy přiblíží mezinárodně proslulí sólisté – německý freejazzový klavírista Alexander von Schlippenbach, renomované klavíristky Hildegard Kleeb a Ellen Ugelvik, norský perkusionista Dag Magnus Narvesen či český experimentální hudebník Mikuláš Mrva, ale i větší tělesa, jako jsou originální a svým složením proměnlivé formace PMP Ensemble I Orchestra a Dust in the Groove.
Více informací je k dispozici na www.pmpif.org. Vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut.
Jaro letošního roku
Na jaro letošního roku připravuje Prague Music Performance také vydání kompletu 8 CD se záznamem světové premiéry opery Anthonyho Braxtona Trillium X, kterou uvedl loni v létě v DOX+, a studiovou verzí nahrávky z Darmstadtu pod vedením švýcarského dirigenta Rolanda Dahindena. Vydání nahrávky mohou příznivci Anthonyho Braxtona podpořit v rámci sbírky na platformě Znesnáze21 – http://bit.ly/4aEv6FX.
James Tenney
Klavírista, skladatel a hudební teoretik James Tenney (1934–2006) ve své hudbě kombinoval všechny stěžejní přístupy užívané avantgardními skladateli druhé poloviny 20. století, od minimalismu a improvizace přes počítačovou hudbu a mikrotonalitu až po magnetofonovou hudbu. Tenney spolupracoval se Stevem Reichem, Philipem Glassem, Terrym Rileym, La Monte Youngem, ale i s ikonami experimentální hudby Johnem Cagem nebo Harry Partchem. Koncertní provedení Postal Pieces je poctou autorovi, který prolamoval bariéry a zanechal trvalou stopu v dějinách avantgardní hudby. Jeho skladby provedou soubory, k jejichž členům patří Gareth Davis, Dario Calderone, Elia Moretti, Roxana Hädler a další hudebníci.
Koncert 6 PREMIERES
Koncert 6 PREMIERES je dalším z projektů, jimiž festival a institut Prague Music Performance iniciuje a uvádí premiéry nových děl. Tentokrát jich bude hned šest v průběhu jediného večera. Kompozice švýcarského skladatele Rolanda Dahindena Talking With Trane je imaginárním rozhovorem autora s Johnem Coltranem a prozrazuje inspiraci Coltraneovými skladbami Giant Steps nebo Naima. Notace další Dahindenovy skladby Action Music je pro změnu inspirována gestickou malbou Jacksona Pollocka. Kompozice Didrika Ingvaldsena I left Berlin two weeks ago… vypráví příběh o tom, jaké to je, pobývat na určitém místě, pak ho opustit a po nějaké době se zase vrátit zpět. K další skladbě Mysteries Ingvaldsena inspirovala kniha nositele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna. Autorem skladby Quod est in nomine? je norský skladatel a perkusionista Dag Magnus Narvesen, zatímco český skladatel Jan Dobiáš pro PMP Ensemble a sbor Doodles zkomponoval skladbu Rozdvojení téhož, která v průběhu koncertu rovněž zazní.
1.3., Divadlo X10, 19:00
TENNEY: POSTAL PIECES
Klang Systematiek + PMP Ensemble
Gareth Davis, Mikuláš Mrva, Elia Moretti, David Danel, Štěpán Janoušek, Václav Kalivoda, Martin Švec, Roxana Hädler, Dario Calderone, Andrej Gál
24.3., DOX+, 18:00
6 PREMIERES
Sólisté: Alexander von Schlippenbach, Hildegard Kleeb, Ellen Ugelvik, Dag Magnus Narvesen, Didrik Ingvaldsen, Mikuláš Mrva
Soubory: PMP Ensemble I Orchestra, Dust in the Groove
Dirigent: Roland Dahinden