Historie utlačování, nenávisti i stereotypů v jednom plynulém záběru. Karin Ann dává v klipu další rozměr svému aktuálnímu singlu babyboy.

Ještě to není ani rok, co nová slovenská zpěvačka Karin Ann vydala první singl, a už má za sebou celou řadu mezinárodních úspěchů. Skladatelka a výtvarnice stihla za krátkou dobu zaujmout redaktory amerických The New York Times, německého Bildu nebo evropské MTV a dostala pozvání absolvovat vyprodané polské turné s hvězdnou zpěvačkou Sanah. Nyní Karin představuje videoklip ke třetímu anglickému singlu babyboy. V něm rozvíjí svoje hlavní umělecké i osobní téma – právo na to být respektován. Působivé video ukazuje známé příklady utlačování a diskriminace od dvacátých let minulého století až do současnosti a vzdává hold i Rose Parksové, která před 65 lety v americké Alabamě prostým odmítnutím uvolnit místo v autobuse spustila vlnu protestů. Ty nakonec vedly k ukončení segregace černochů a lidí s jiným zbarvením kůže.

 

 

„My jako mladí lidé chceme, aby se společnost vyvinula, přestala kastovat, škatulkovat a aby každý mohl svobodně žít. Proto jsem se rozhodla v klipu ukázat, že intolerance je bohužel ve společnosti častým jevem v každé dekádě,“ popisuje Karin Ann, která ve své hudbě dlouhodobě upozorňuje na genderovou nevyváženost, netoleranci k sexuální orientaci či náboženským otázkám nebo rasovou diskriminaci.

 

Videoklip se natáčel pod režisérským dohledem Gregora Valentoviče. Děj začíná ve dvacátých letech minulého století, kdy ženy neměly právo volit, a postupuje dopředu do současnosti, přičemž poukazuje na harašment, genderové i rasové segregace, utlačování lidí z LGBT komunit, nebo zažité stereotypy žen jako vykonavatelek všech domácích prací.

 

Zajímavostí celého ztvárnění je koncipování videa do jednoho plynulého záběru, ale i to, že hlavní postava herec Jakub Kotek, který prochází historií, zažívá diskriminaci v opačném gardu. Ve dvacátých letech tudíž nemůže volit, později je Afroameričany vytlačen ze svého místa v autobuse, stane se objektem sexuálního obtěžování a v gay baru jej ponižují za heterosexuální orientaci. „Doufám, že tato píseň a hudební video alespoň trochu přispějí k debatě o celém problému. Protože svoboda osob končí tam, kde omezuje druhé,“ dodává Karin Ann. Z dalších známých osobností si v klipu zahrály i Bára Votíková, brankářka fotbalové Slavie, a její partnerka Bára Mlejnková, profesionální hráčka pokeru.

 

Za zvukem aktuálního singlu babyboy stojí dvorní producent Yungbluda, Brit Matt Schwartz a slovenský producent Tomi Popovič.