Do kin přichází film Hadí plyn

Cesta Roberta Kleina za bratrem, který zmizel za tajemných okolností na hranicích Evropy, se mění v ohledávání vlastního vztahu k civilizační iluzi. Filmová odysea Hadí plyn je inspirovaná ikonickou novelou Josepha Conrada Srdce temnoty.

Premiéra: 28. 9. 2023

 

Hadí plyn

Robert Klein se vydává na dobrodružnou cestu do míst, kde na sebe naráží současná civilizace s nutkavou lidskou potřebou podvolit si přírodu, touhou vysát její duši i zdroje a ulovit nebo pokořit vše živé v ní. Jeho úkolem je nalézt ztraceného bratra v místech, kde už neplatí civilizovaná pravidla a realita osciluje mezi racionalitou a snem. Vydává se na cestu stále neproniknutelnější přírodou k sobě samému a temným proudům svého nitra, na jejímž konci čeká těžká zkouška.

Hadí plyn

Dobrodružství je inspirované novelou Josepha Conrada Srdce temnoty, o hledání sebe samého uprostřed neprostupné divočiny a pochopení nutnosti mentálně přijmout zodpovědnost za následky evropského kolonialismu. Režisér a scenárista David Jařab svou adaptaci proslulé novely přibližuje slovy:

„Hlavní hrdina řeší svůj vnitřní konflikt mezi vzděláním a liberálním myšlením na jedné straně a neschopností vyrovnat se s vnitřním puzením k násilí a destruktivitě na straně druhé. Je překvapován sám sebou a cesta do „srdce temnoty“ ho nutí se vyrovnat s vlastními temnými stránkami a akceptovat je.“

Cineart TV Prague

ČR / Slovensko / Rumunsko, 2023

  • Režie: David Jařab
  • Scénář: David Jařab
  • Kamera: Oleg Mutu
  • Zvuk: Richard Müller
  • Střih: Jan Daňhel
  • Hudba: Jakub Kudláč

Hrají: Stanislav Majer, Václav Vašák, Mara Lukama, Martin Pechlát, Dalibor Buš, Braňo Mosný, Daniel Fischer, Brian Caspe, Jovial Mbenga, Robert Mikluš, Tomáš Jeřábek, Anežka Kubátová, Tets Ohnari, Lea Čárska, Damian Odess-Gillet, Robert Polo, Lenka Libjaková, Jiří Černý

Přístupnost:       nevhodný do 12 let

 

Více informací naleznete ZDE