Velká cena Velké Británie – sobotní kvalifikace -tým Mercedes AMG-PETRONAS Formula One

• George Russell se kvalifikoval na 6. místě a Lewis Hamilton na 7. místě pro Velkou cenu Velké Británie 2023.
  • Zdálo se, že tvrdá práce zaměřená na výkon na jedno kolo přes noc přinesla zisky, když Lewis P5 a George P9 v FP3.
  • Vlhké počasí a mrholení pokračovalo i v kvalifikaci, s obtížným výběrem pneumatik a strategickými výzvami.
  • Oba piloti postoupili z Q1, přičemž celé pole dosáhlo v závěrečných etapách velkých zlepšení. V Q2 byly první jízdy Lewise i George na nových měkkých sadách pneumatik dost dobré na to, aby se dostali do Q3.
  • Po úvodní jízdě na použitých měkkých pneumatikách si oba jezdci vzali do posledních kol novou měkkou sadu pneumatik. George skončil na 6. místě, jen 0,063 s za druhou řadou, Lewis byl o půl desetiny za ním na 7. místě.

GEORGE RUSSELL

„Bylo to vzrušující session; Tyhle podmínky mě moc baví. Jsem si vždy jistý, že dokážu odvést dobrou práci a zajet kola, když je potřeba. Občas to bylo stresující, ale cítil jsem se dobře s naším tempem v Q1 a Q2. Moje poslední kolo v Q3 bylo silné, ale bylo frustrující vidět, jak blízko jsme byli k tomu, abychom byli o pár pozic vpředu. Byl jsem trochu zklamaný, že jsem toho nedosáhl, ale zítra jsme na slušném místě. Tým odvedl dobrou práci při zlepšování vozu přes noc a mám velkou radost, že vidím, co můžeme udělat v Grand Prix. Věříme, že máme silnější závodní tempo než v jediném kole, takže jsem si jistý, že se můžeme posunout vpřed. Energie fanoušků byla dnes opět úžasná. Opravdu cítíte podporu z tribun a je neuvěřitelné vidět, jak podporují tým a nás jako jezdce. Je to speciální víkend a doufejme, že zítra odvedeme dobrou práci a budeme bojovat o pódium.“

2023 British Grand Prix, Saturday – Sebastian Kawka

LEWIS HAMILTON

„Dnes jsme bohužel nebyli dost rychlí. Podmínky tam byly složité, ale stále to bylo zábavné, když jsme se snažili dostat na pneumatiky. Byly tam momenty, kdy to vypadalo, že máme potenciál bojovat více dopředu, ale pak jsme trochu ustoupili. Zdá se, že v jednom kole bojujeme více než v závodním tempu, takže uvidíme, co můžeme udělat zítra. Pokud se nám podaří pokročit vpřed, pak by to bylo úžasné. Doufejme, že dokážeme vyvinout tlak na vozy před námi a dostat se s nimi do souboje.“

TOTO WOLFF, ŠÉF TÝMU A GENERÁLNÍ ŘEDITEL

„Dnes to byla zajímavá session, rozdíl mezi 2. a 7. místem byl jen několik desetin. Byli jsme konkurenceschopnější, než jsme si mysleli, že bychom mohli být, pokud jde o čas na kolo, a ztráta na první řadu je malá. To však není omluva a P6 a P7 jsou pozice, ve kterých se nacházíme. Otázkou pro nás nyní je, jak velký rozdíl v rychlosti potřebujete, abyste mohli předjíždět. Před námi je několik vozů, ale doufáme, že můžeme udělat nějaký dobrý pokrok. I když je to v jistém smyslu frustrující, je také povzbudivé vidět nárůst času na kolo, který v poslední době zjistili jiní, včetně McLarenu. Je to dobrý příklad toho, jak můžete během sezóny zlepšit výkon. Sami jsme toho byli schopni a soustředíme se na to, abychom v tom pokračovali. To nám pomůže soutěžit jak v sobotu, tak v neděli a nakonec zmenšit ztrátu na čelo.“

2023 British Grand Prix, Saturday – Jiri Krenek

ANDREW SHOVLIN, TECHNICKÝ ŘEDITEL TRATI

„Kvalifikace nebyla snadná; Přes nás přicházelo několik pásů deště, které nás držely ve střehu. Za těchto podmínek je snadné vyřadit auto na cestě, ale oba máme dobře v nejlepší desítce. Je frustrující být dnes na špatné straně těsné skupiny, ale mezera na pole position je v pátek velkým zlepšením. Naše tempo na dlouhé trati včera vypadalo dobře, takže doufáme, že budeme schopni se posunout vpřed. Také jsme na voze neudělali žádné změny, které by měly poškodit závodní tempo. Raději bychom startovali více vpředu, protože by to určitě pomohlo našim šancím dostat se na pódium, ale stále existují příležitosti ve strategii, které nám umožní kompenzovat. Zda bude mít McLaren závodní tempo, které by odpovídalo jejich kvalifikační rychlosti, výrazně ovlivní strategii. Bude to zajímavá Grand Prix, protože v boji o pódium by mohla být spousta vozů.“

Zdroj: Mercedes AMG-PETRONAS Formula One Team