Velká cena Spojených států – sobotní kvalifikace – tým Oracle Red Bull Racing

Max Verstappen bude po dalším působivém představení v kvalifikaci na okruhu Circuit of the Americas usilovat o získání rekordního 13. vítězství v sezóně. Nizozemský pilot  nedokázal  vyrovnat rychlost dvojice pilotů Ferrari Carlose Sainze a Charlese Leclerca, ale předvedl velmi dobré tempo, když vybojoval třetí místo.

Nyní dvojnásobný mistr světa však odstartuje do nedělního závodu z druhého místa na roštu, protože Charles Lelerc má penalizaci 10 míst. Verstappenův týmový kolega z Oracle Red Bull Racing Sergio Pérez byl čtvrtý, ale kvůli penalizaci pěti míst na roštu bude startovat z devátého místa. Pokud by Verstappen nebo Pérez ve Velké ceně Spojených států vyhráli  a získali bonusový bod za nejrychlejší kolo,  pak by tým také zakončil svůj první konstruktérský titul od roku 2013.

Pro oba týmy (Oracle Red Bull Racing a Scuderia AlphaTauri) to byl těžký den poté, co se krátce před kvalifikací dozvěděly, že spolumajitel Red Bullu Dietrich Mateschitz bohužel zemřel ve věku 78 let. Max Verstappen a ostatní vzdali Rakušanovi hold.

MAX VERSTAPPEN – P3 – startuje z P2

„Bylo těžké vyslechnout před kvalifikací tu, dnešní výsledek opravdu nemám takový význam. Co má význam, je reflexe Dietricha a toho, co pro nás udělal jako tým, celou Formuli 1 a širší rodinu Red Bullu. Dietrich byl ke mně vždy velmi laskavý a starostlivý. Navždy si budu pamatovat poslední návštěvu, kdy jsem ho navštívil asi před měsícem, tehdy to bylo speciální, ale nyní je to ještě výjimečnější. Věřil ve mě od tak mladého věku a mnoho dalších mladších jezdců a dával neuvěřitelné příležitosti tolika lidem. Bez něj bych tu dnes neseděl. Takže je to neuvěřitelně těžký den.“

SERGIO PÉREZ – P4 – startuje z P9

„Toto je smutný den pro celou rodinu Red Bull, díky němu si uvědomíte, že v životě jsou věci, které mají větší význam. Dietrichův vliv na sport a způsob, jakým celkově podporoval sportovce, skutečně změnily svět. Dal mi příležitost, jakou mi nikdo jiný nikdy nedal a já mu budu vždy vděčný. Byl to velmi smutný okamžik, když jsme tu zprávu vyslechli, protože víme, že se brzy staneme šampiony a on tu nebude, aby nás při tom viděl.Celý tým bude zítra závodit pro něj a jeho rodinu a já opravdu doufám, že dokážeme přinést výsledek, který by od nás chtěl vidět. Dnes jsme nenašli maximum s pouhými třemi sadami pneumatik, ale byl to víkend, kdy jsme věděli o penalizaci, takže jsme se soustředili na  závod, doufejme, že to vyjde. Bude těžké se tam na této trati dostat, ale budeme se snažit, jak nejlépe umíme, protože tento víkend to opravdu znamená hodně.“

Zdroj a foto: Red Bull Content Pool News

 

STARTING GRID – ARAMCO USA GRAND PRIX – 23.10.2022