Velká cena Maďarska – nedělní závod – tým Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Team

Povzbudivá neděle v Budapešti vybojovala sedmé stupně vítězů v tomto roce

  • George Russell skončil v nedělní Velké ceně Maďarska třetí a Kimi Antonelli desátý.
  • Byl to povzbudivý konec „první poloviny“ sezóny, se změněnou specifikací zavěšení zadních kol, která přinesla konzistentnější vyvážení vozu a pozitivní výsledek.
  • Po startu ze 4. místa George dobře zajel po vnější straně do první zatáčky a předjel McLaren Landa Norrise.
  • Poté jel tradiční závod se dvěma zastávkami na střední, tvrdé a tvrdé peneumatiky. Norris si dojel pro vítězství s jedním pit stopem, ale George v závěrečných fázích předjel Ferrari Charlese Leclerca a získal své šesté pódium v sezóně.
  • Kimi se mezitím odrazil od kvalifikačního 15. místa a zajel silný závod a získal poslední bod na 10. místě.
  • Poté, co také startoval na středně tvrdých pneumatikách, zajel do boxů pro tvrdou směs a jel s ní až do konce závodu, přičemž získal pozici na trati před svými soupeři.
  • Uhájil tak výrazně starší pneumatiky od Isacka Hadjara a Lewise Hamiltona a vybojoval si poslední místo v první desítce.
  • Tým nyní míří do povinného letního období odstávky, než se koncem tohoto měsíce vrátí na trať v Zandvoortu.
2025 Hungarian Grand Prix , Sunday, Richard Pardon

George Russell

„Je skvělé být zpět na stupních vítězů. Tento víkend jsme s vozem udělali krok vpřed, takže je to zasloužená odměna za tvrdou práci všech v Brackley a Brixworthu. Vypadalo to, že nás čeká osamělé čtvrté místo, ale v závěrečných rychlostních zkouškách jsme se přiblížili Leclercovi. Samotné předjíždění bylo trochu ošidné; Zaútočil jsem do zatáčky a on jasně zabrzdil, za což dostal penalizaci. Naštěstí se nic nestalo a byli jsme schopni získat třetí místo. Tento výsledek je pro nás povzbuzením před letní přestávkou a můžeme se nyní s větší jistotou těšit na závěrečných 10 závodů roku. Nemůžeme se nechat unést, protože jsme nečekali, že tento víkend budeme mezi prvními třemi. Víme, že konkurenční pořadí za McLarenem je těsné a budeme muset být v naší nejlepší formě, abychom ve druhé polovině sezóny konzistentně bojovali o stupně vítězů.“

2025 Hungarian Grand Prix , Sunday, Richard Pardon

Kimi Antonelli

„Ta závěrečná štace byla velmi dlouhá. Připadalo mi to jako nekonečné! Na tvrdých pneumatikách jsem odjel téměř 50 kol a na konci jsem se v každém kole držel na výjezdu z poslední zatáčky a bránil se až do první zatáčky. Vozy za mnou měly vynikající přilnavost, ale dokázal jsem je udržet za sebou. Byl to skvělý pocit získat poslední bod, protože naše rychlost ve volném vzduchu byla dobrá. Pokud se mi po letní přestávce podaří startovat blíže k čelu, pak vím, že můžeme každý víkend bojovat o dobré body. Jsem opravdu šťastný, že se mi tento víkend vrátila důvěra ve vůz. Z Budapešti odjíždím s pocitem mnohem pohodlnějšího po návratu k předchozímu zadnímu zavěšení. Včerejší kvalifikace byla prostě škoda, protože rychlost tam jasně byla. Tento pocit si můžeme přenést i do druhé poloviny sezóny a nyní se na něj s optimismem těšit.“

2025 Hungarian Grand Prix , Sunday, Jiri Krenek

Toto Wolff, šéf týmu a generální ředitel

„Pro tým zde v Maďarsku to byl pozitivní víkend. Vrátili jsme se ke specifikaci zadního zavěšení a to pomohlo poskytnout jezdcům mnohem stabilnější a vyváženější vůz. Měli v to větší důvěru a to se odrazilo v jejich tempu. Po celou dobu to bylo solidní a to pomohlo Georgovi získat zasloužené pódium a Kimimu se dostalo do pozice, kdy mohl udržet několik vozů a získat bod, přestože jel na téměř 50 kol starých pneumatikách.  Tento výsledek a naše celkové výsledky zde na Hungaroringu nám dávají směr pro zbytek sezóny. Jak se zaměřujeme na rok 2026, nebudeme mít na trať žádná další velká aerodynamická vylepšení. Nicméně existují vylepšení, která můžeme udělat, když se snažíme optimalizovat vůz, který máme. To bude užitečné, protože se snažíme zakončit rok 2025 pozitivním způsobem a bojovat o druhé místo v Poháru konstruktérů v těchto posledních 10 závodech roku.“

Andrew Shovlin, technický ředitel trati

„Z Hungaroringu odjíždíme spokojeni se solidním výsledkem a povzbuzeni zlepšením, kterého jsme byli svědky u W16. George, startující ze 4. místa, tvrdě bojoval s Norrisem během prvních dvou stintů a po celou dobu předváděl dobré tempo. McLaren byl nakonec schopen udělat jednu zastávku a s ní získat vítězství. Georgeova rychlost nám však pomohla předjet Leclercovo Ferrari a v závěrečných fázích ho vyřadit na třetí místo a na stupně vítězů. Pro Kimiho byla první polovina závodu frustrující, protože uvízl ve vlaku vozů na různých směsích. Rozhodli jsme se ho povolat do boxu, abychom získali trochu volného vzduchu, ale brzy se ocitl zpět v balíku. Je jeho velkou zásluhou, že prodloužením na tvrdé pneumatice si otevřel možnost získat poslední bod na desátém místě. Chytrá jízda na téměř 50 kol starých pneumatikách udržela Hadjara a Hamiltona v působivém závěrečném stintu. Nyní míříme do období povinné letní přestávky. Až se vrátíme po přestávce, budeme se snažit optimalizovat W16 a navázat na tento víkend budování sebevědomí, až se vrátíme do Zandvoortu. Do konce sezóny zbývá ještě 10 závodů a my chceme sezónu zakončit na vysoké úrovni. Jsme také v bitvě o druhé místo v Poháru konstruktérů a uděláme vše, co je v našich silách, abychom ho získali do finále sezóny v Abú Zabí.“

Zdroj: Mercedes-AMG PETRONAS Formule 1 Team

 

Formula 1- Hungarian Grand Prix 1.-3.8.2025