Velká cena Japonska – vyhlídky týmu Mercedes-AMG PETRONAS Formula  One

Tým Mercedes-AMG PETRONAS Formula One se chystá na Velkou cenu Japonska

Toto Wolff zmiňuje Velkou cenu Japonska

„Udělali jsme pozitivní vstup do sezóny, ale je to pouze začátek. V Austrálii i v Číně jsme měli několik těsných momentů, které mohly náš víkend ukončit. Tyto vozy jsou nové a křehké; měli jsme štěstí, že žádný z problémů, kterým jsme čelili, zásadně neovlivnil naše výsledky. Máme před sebou práci, abychom zajistili, že to tak zůstane. Startovní rošt se také při každé jízdě na trati učí spoustu nového. Každý víkend přináší novou sadu výzev a my se soustředíme na plnění svých úkolů a hledání způsobů, jak se zlepšit. Víme, že ve chvíli, kdy si myslíte, že máte jste vše pochopili, obvykle se přesvědčíte o opaku. To platí stejně pro Kimiho jako pro tým. Jeho vítězství v Číně bylo skvělým úspěchem a momentem, na který může být hrdý. Jeho i naše pozornost se však upírá k tomu, co je před námi. Jeho první vítězství je jen prvním krokem a jediné, na čem záleží, je, jak na něm dokáže stavět. Podpoříme ho při zvládání očekávání, která přicházejí s častějšími výkony na špičce. Také doufáme, že vzrušující závodění, které jsme viděli v Melbourne a Šanghaji, bude pokračovat i v Japonsku. Suzuka je jednou z nejlepších závodních tratí na světě, ale v posledních letech zde bylo obtížné předjíždět. Doufejme, že podle nových předpisů dokážeme fanouškům nabídnout dobrou podívanou. Nakonec budeme mít pro tento víkend trochu odvážnější vzhled. Jako tým nadále určujeme směr v propojování našeho sportu a širší kultury, což se odráží v naší spolupráci s legendárním japonským návrhářem Yohjim Yamamotem z Y-3. Je příznačné, že jeho kolekce bude vidět u týmu v zázemí, stejně jako jeho designy na kombinézách a přilbách jezdců a na samotné W17. Je to významná čest spolupracovat s Y‑3 na takovém projektu – stáváme se teprve třetím sportovním týmem po japonské fotbalové reprezentaci a Realu Madrid, který tak činí – a jsem si jistý, že to bude ikonická spolupráce.“

Velká cena Japonska – okruh v Suzuce

Pohled třetího jezdce

Japonská Grand Prix je skutečně jedinečná. Suzuka je legendární okruh, prodchnutý desetiletími historie Formule 1, a připomíná mi přesně to, proč jsem se stal závodním jezdcem. Rytmus této trati je neuvěřitelný. Rychlé, plynulé zatáčky vás tlačí fyzicky i psychicky, vyžadují přesnost, odhodlání a naprostou důvěru ve vůz. Je to skutečná jezdecká výzva, taková, která v člověku probouzí čistou radost z řízení. Na Suzuce může být obtížné předjíždět, ale letos jsme už viděli fantastické závodění. Není to okruh chudý na energii, ale padne tu několik zajímavých rozhodnutí ohledně nasazení výkonu, což by opět mohlo vést k velkým soubojům. A nakonec, ale rozhodně ne nejméně důležité, jsou tu fanoušci. Japonští příznivci patří k nejnadšenějším a nejtvořivějším na světě; jejich láska k Formuli 1 je téměř nesrovnatelná. Jejich energie dělá z celého víkendu něco výjimečného.

 

Věděli jste, že ?

  • Suzuka je jediným okruhem, na kterém závodíme, jenž má rozvržení ve tvaru osmičky.
  • Rok 2026 bude 40. ročníkem Velké ceny Japonska.
  • Žádná Grand Prix ani okruh neviděly více korunovaných mistrů světa F1 než Japonsko (13) a Suzuka (12). Sezóna 1976 byla rozhodnuta na okruhu Fuji.
  • Velká cena Japonska 1994 zůstává posledním závodem, který byl rozhodnut součtem časů po rozdělení závodu na dvě části kvůli červené vlajce.
  • Všech šest vítězství Mercedesu v Japonsku přišlo v po sobě jdoucích sezónách mezi lety 2014 a 2019.
  • Mercedes si na Suzuce v roce 2019 zajistil rekordní šestý konstruktérský titul v řadě.
  • V roce 2025 se Kimi stal nejmladším jezdcem v historii, který zajel nejrychlejší kolo závodu, když nastavil nejrychlejší čas na Suzuce.
  • Ve stejném závodě se Kimi také stal nejmladším jezdcem v historii Grand Prix, který vedl kolo, když držel P1 během 10 z 53 kol.

Zdroj: Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Team

 

Formula 1 – Aramco Japanese Grand Prix 27.-29.3.2026