Velká cena Itálie – nedělní závod – tým MERCEDES-AMG PETRONAS F1

Valtteri Bottas získal důležité podium pro tým MERCEDES-AMG PETRONAS F1 po startu z posledního místa na startovním roštu, Lewis Hamilton skončil poprvé DNF po kolizi s Maxem Verstappenem ve zatáčce 2

MERCEDES-AMG PETRONAS F1 TEAM

• Valtteri zakončil silný víkend, když bojoval z P20 s řadou dobrých předjetí, aby překročil čáru na P3, než mu byla změněna na P3 po penalizaci Sergia Pereze
  • Lewis Hamilton a Max Verstapen měli kolizi v 26. kole z 53, když se Max Verstappen pokusil o předjetí po vnitřní straně zatáčky 2, dostal se do kontaktu s Lewisem Hamiltonem a poslal oba vody do štěrku, při kterém Red Bull vyskočil do vzduchu a dopadl na Mercedes.
  • Oba piloti byli nuceni odstoupit a Maxi Verstappenovi byla krátce po závodě udělena sportovními komisaři penalizace tří míst na startovním roštu pro další závod.
  • Max Verstappen (226,5 bodu) vede šampionát jezdců před Lewisem (221,5) a Valtterim v P3 (141 bodů).
  • Tým Mercedes-AMG Petronas F1 (362,5 bodu) vede v šampionátu konstruktérů před Red Bull (344,5 bodu) o 18 bodů.
2021 Italian Grand Prix, Sunday – LAT Images

VALTTERI BOTTAS

„Řekl jsem týmu, že dnes budu na pódiu, takže jsem rád, že se nám to podařilo. Je to pro mě velké zadostiučinění, myslím , že jsem se během své kariéry  neposunul o tolik míst v závodě. Startovat zezadu není nikdy snadné a nakonec jsem rád, že jsme dnes získali více bodů než Red Bull, zvláště s ohledem na to, kde jsme byli před závodem. Bylo to příjemné, že se podařilo předjet a dobře závodit. Souboj se Sergio Perezem byl dobrý a já jsem se svým výsledkem velmi spokojený. Pravděpodobně jeden z mých lepších víkendů s Mercedesem, myslím, že  to byl pro mne dobrý víkend, takže jsem spokojený.  Samozřejmě škoda té srážky Lewise a Maxe – ztratili jsme tam několik důležitých bodů. Ještě jsem ten incident pořádně neviděl, ale jsem rád, že jsem slyšel, že je v pořádku. Nyní se musíme dívat dopředu a doufám, že tuto hybnou sílu přeneseme do Ruska, kde se mi v minulosti dařilo dobře.“

2021 Italian Grand Prix, Sunday – Steve Etherington

LEWIS HAMILTON

„Samozřejmě pro mě bylo zklamáním ukončit závod tak, jak to dopadlo. I když tým odvedl skvělou práci se strategií a do té kolize v 26 kole jsme byli v dobré pozici. Co si pamatuji, poté, co jsem vyjel z boxů, jsem viděl přijíždět Maxe a jsem si jistý, že jsem mu nechal šířku vozu  na vnější straně . Šel jsem do 1. zatáčky a byl jsem před ním, a byl jsem před ním ve 2. zatáčce, a pak najednou byl nade mnou. Celkově to pro mě nebyl skvělý konec víkendu, ale rád vidím, že Valtteri přinesl tým takový úžasný výsledek. Dostat se zezadu až na pódium na trati, jako je tato, není snadné. Tým odvedl skvělou práci a získat více bodů než Red Bull je rozhodně pozitivní.“

TOTO WOLFF

„Další  rozporuplné odpoledne pro nás. Na jedné straně odvedl Valtteri neuvěřitelnou práci z P20 a získal pro tým pódium. Tento víkend byl ve špičkové formě a P3 ze zadní části roštu je po jeho víkendovém výkonu naprosto zasloužená. Na druhou stranu, incident s Maxem byl pro Lewise opravdu nešťastný, protože po svém pitstopu byl ve skvělé pozici. Když to porovnáte s Lewisem v zatáčce čtyři v prvním kole, kde ustoupil, myslím, že Maxovi bylo jasné, že jeho umístění skončí havárií. Komisaři se rozhodli, ale je jasné, že bez  systému halo  by to dopadlo mnohem hůře.“

Zdroj: MERCEDES-AMG PETRONAS F1 TEAM