Velká cena Abu Dhabí – nedělní závod – tým BWT Alpine F1

BWT ALPINE F1 tým završil Mistrovství světa FIA Formule 1 ve finále sezóny 2023 v Abu Dhabí, když Esteban Ocon skončil dvanáctý a Pierre Gasly třináctý na okruhu Yas Marina.

Tým zakončil sezónu se 120 body na šestém místě v Poháru konstruktérů, Pierre byl jedenáctý v šampionátu jezdců s 62 body a Esteban dvanáctý s 58 body. Oba jezdci chtěli zakončit sezónu na vysoké úrovni, Pierre startoval z desátého místa  a Esteban z dvanáctého. Pierre skvěle odstartoval a na konci úvodního kola postoupil na osmé místo a Esteban byl jedenáctý.

• Pierre se v úvodu závodu držel na osmém místě, než se dostal do kontaktu s Lewisem Hamiltonem v 15. kole, což způsobilo značné poškození jeho A523 a výraznou ztrátu aerodynamického výkonu.
  • Esteban zajel do boxů pro tvrdou sadu pneumatik v 15. kole na strategii jednoho pit stopu, kterou si do cíle závodu dovezl na dvanáctém místě. Pierre přešel na dvě zastávky, ale nedokázal se prosadit na bodech, když dvojice Alpine projela cílem na dvanáctém a třináctém místě.

Tým zůstává v Abú Zabí na posezónních testech v úterý, kde se k Estebanovi připojí Jack Doohan, čerstvě po vítězství v hlavním závodě FIA Formule 2.

BWT Alpine F1 Team

ZÁVOD

Esteban startoval z 12. místa na nových středně tvrdých pneumatikách (L15. zastávka v boxech pro nové tvrdé pneumatiky). Nejrychlejší kolo: 1:30.033

Pierre startoval z 10. místa na nových středně tvrdých pneumatikách (L17 zastávka v boxech pro nové tvrdé pneumatiky, L32 zastávka v boxech pro nové tvrdé pneumatiky). Nejrychlejší kolo: 1:29.016

ESTEBAN OCON, STARTOVAL Z 12. MÍSTA, DOJEL NA 12. MÍSTĚ:

„To je konec sezóny 2023 a nebyl to od nás nejlepší závod na závěr roku. Zdálo se, že nám dnes prostě chybí rychlost a bohužel jsme skončili mimo body na dvanáctém místě. Z mé strany jsme zvolili strategii jedné zastávky a nedostali jsme se do první desítky. Z tohoto závodu máme hodně co hodnotit a hodně co analyzovat z toho, co bylo nekonzistentní a nahoru a dolů sezóna. Nedosáhli jsme cílů, které jsme si stanovili na začátku roku, a je čas, abychom provedli rekapitulaci, přeskupili a zaměřili se na klíčové oblasti zlepšení. Nepochybuji o tom, že se vrátíme silnější a hladovější než kdy jindy, abychom se jako tým zlepšili a příští rok se dostali do lepší pozice. V úterý nás čeká test a poté je čas na odpočinek, než se pevně zaměříme na rok 2024. Děkuji týmu a všem fanouškům za jejich bezpodmínečnou podporu v letošním roce. Už se nemůžu dočkat, až  v Bahrajnu zhasnou světla.“

PIERRE GASLY, STARTOVAL Z 10. MÍSTA, DOJEL NA 13. MÍSTĚ:

„Pro nás to není způsob, jakým jsme chtěli zakončit sezonu, kde jsme bohužel skončili dnešní závod mimo body. Bylo to frustrující odpoledne. Po dobrém startu do mě narazil Checo (Pérez) a později Lewis (Hamilton) a utrpěli jsme poměrně rozsáhlé poškození zadní části vozu. Viděl jsem škody poté a jsou poměrně rozsáhlé! Od té chvíle to byl těžký závod a máme se co učit, protože jsme pravděpodobně neoptimalizovali vše tak, aby bylo možné získat nějaké body. Pokud jde o sezónu, opravdu jsem si užil vstup k rodině Alpine. Na trati to byla smíšená sezóna, ale od začátku v Bahrajnu jsme nyní na mnohem lepším místě, což je opravdu pozitivní a povzbudivé. Děkuji všem v Enstone, Viry a na trati za jejich obrovskou práci a jsem si jistý, že příští rok můžeme být mnohem silnější.“

BRUNO FAMIN, DOČASNÝ ŠÉF TÝMU:

„Toto je závěr sezóny 2023, roku, ve kterém jsme měli několik velmi dobrých momentů, ale také příliš mnoho těch špatných. Nakonec jsme nedosáhli toho, co jsme si předsevzali. Dnes to byl těžký závod pro oba vozy a máme hodně co přehodnotit, abychom viděli, co jsme mohli udělat lépe, i když to nemělo žádný vliv na náš výsledek v šampionátu. Byl jsem spokojen s tím, co jsem viděl ve druhé části sezóny. Právě teď si jako tým vezmeme mimo sezónu nějaký čas na to, abychom vše zvážili a zhodnotili a implementovali nezbytné změny a herní plán před rokem 2024. Rád bych poděkoval celému týmu a jezdcům za jejich tvrdou práci, odhodlání a ambice během náročné sezóny a v roce 2024 se nepochybně vrátíme s ještě větší touhou po dosažení našich cílů.“

Zdroj: BWT Alpine F1 Team