Pneumatiky Pirelli 2023 pro Velkou cenu Monaka

„Závod, který se zapsal do historie“

MARIO ISOLA – ŘEDITEL MOTORSPORTU

„Míříme na Velkou cenu  Monaka, která je poněkud odlišná od toho, co jsme očekávali. Měl to být druhý závod evropské trojice závodů, ale místo toho to bude první kvůli zrušení Imoly. Ty obrazy zkázy máme stále čerstvé v paměti a chceme ještě jednou vyjádřit naši solidaritu s rodinami obětí a také se všemi, kteří utrpěli tak obrovské ztráty.Monako napsalo svou vlastní kapitolu v historii Formule 1. Charakteristiky tohoto jedinečného okruhu, který se více než 60 let do značné míry nezměnil, z něj činí skutečnou vyjímečnost, která často přináší překvapení. Žádná jiná trať nemůže dovolit pilotovi kompenzovat jakékoli technické nedostatky svého vozu stejným způsobem a pouhý jeden incident může vše zcela rozstřelit. Obtížnost předjíždění může někdy narušit podívanou v závodě, ale o to je sobotní kvalifikace napínavější, protože umístění na startovním roštu v nedělním závodu má pro konečný výsledek zvláštní význam. Jak už to na městských okruzích bývá, Pirelli nominovalo nejměkčí pneumatiky v řadě. Jednou ze zvláštností Monaka je fakt, že trať je každý večer otevřena běžnému provozu, což znamená, že se na závodní dráze jen velmi těžko udrží guma, takže povrch je ještě kluzký. Když byla Imola zrušena, Monako by se nyní mohlo stát debutem nového Cinturato Blue plně za mokra bez přikrývek pneumatik, samozřejmě v závislosti na povětrnostních podmínkách: další potenciální náhodný faktor tohoto víkendu.

PNEUMATIKY NA TRAŤ

  • Tři nejměkčí směsi v řadě Pirelli Formule 1 vyrazí na trať v Monaku: C3 jako P Zero White hard, C4 jako P Zero Yellow medium a C5 jako P Zero Red soft.
  • Celková délka této historické trati je pouhých 3 337 kilometrů, odjelo se zde 68 závodů a nejúspěšnějším jezdcem (z hlediska vítězství) je Ayrton Senna. Legendární Brazilec poprvé překonal šachovnicovou vlajku při každé příležitosti od roku 1987 do roku 1993, s jedinou výjimkou byl rok 1988 – tehdy odstoupil v 66. kole kdy vedl.
  • Monako má nejnižší průměrnou rychlost na kolo v celém šampionátu, kolem 150 km/h.
  • Velmi malá přilnavost a omezené opotřebení. Nejměkčí směsi nabízejí dobrou úroveň přilnavosti, pokud jde o trakci, ale mechanická přilnavost je omezená. To nebrání určitému klouzání: určujícímu faktoru zrnitosti povrchu.
  • Všechny typy pneumatik přivezené do Monaka byly použity v proměnlivém počasí loňské velké ceny: Cinturato Blue plně za mokra, Cinturato Green střední a všechny tři hladké směsi. Na suché trati je závod téměř vždy na jeden pit stop pro všechny, ale loni většina jezdců měla pit stopy tři.
  • Nové pneumatiky plně do mokra Cinturato Blue, které nepotřebují přikrývky, měly mít svou premiéru v Imole, ale nyní by mohly být použity v Monaku – stejně jako po zbytek sezóny.

 

Zdroj Pirelli

 

Formule 1 – GRAND PRIX DE MONACO 26.-28.5.2023