Recyklovaná uhlíková vlákna v srdci italského motorového údolí

Visa Cash APP RB Formula One team a Hera Group  pro ekologickou změnu. Pro nadcházející Velkou cenu regionu Emilia-Romagna byly vztlakové klapky předních křídel na vozech VCARB01, se kterými závodili Yuki Tsunoda a Daniel Ricciardo, vyrobeny pomocí forem vyrobených z recyklovaných uhlíkových vláken.

Projekt využití recyklovaných uhlíkových vláken

V současné době probíhá špičkový projekt využití recyklovaných uhlíkových vláken ve výrobním procesu vozu VCARB F1. Úspěšný začátek projektu otevře dveře ke spolupráci, v jejímž rámci bude aplikace Visa Cash App RB Formula One Team posílat materiály s ukončenou životností do Herambiente, kde se na nich bude pracovat v inovativním závodě, který je v současné době ve výstavbě v Imole. Je jedním z prvních v Evropě, který je schopen recyklovat uhlíkový kompozitní materiál.

V srdci Motor Valley, co by kamenem dohodil od okruhu v Imole, probíhá průkopnické partnerství zaměřené na ekologickou transformaci mezi týmem Visa Cash App RB Formula One a Hera Group. Má ambiciózní cíl vytvořit ještě udržitelnější závodní vůz s využitím recyklovaných a regenerovaných uhlíkových vláken v rámci výrobních procesů, a to pomocí inovativního procesu v závodě, který má být v Imole uveden do provozu v nadcházejících měsících. Recyklace vzácných uhlíkových vláken bude mít pozitivní dopad na udržitelnost a recyklaci a dá tomuto kompozitnímu materiálu, tak důležitému pro motoristický sport, druhý život. Jakmile bude toto partnerství plně funkční, lze ušetřit až ekvivalent 150 tun CO2 ročně, což je úspora rovnající se výsadbě 4000 stromů.

Dohoda se skupinou Hera znamená, že významné množství uhlíkových vláken, které by se za normálních okolností likvidovalo, bude nyní využito a zároveň se vytvoří cenné know-how pro tento typ kompozitního materiálu a přinese ekologické a ekonomické výhody s možností budoucího využití v motoristickém a automobilovém průmyslu.

Cesta společnosti VCARB k recyklaci uhlíkových vláken

Přibližně 50 % uhlíkových vláken, která se každoročně přivezou pro výrobu našich vozů Formule 1, se používá k výrobě forem a nástrojů pro laminování automobilových komponentů. Použití recyklovaných uhlíkových vláken v této části výrobního procesu má významný vliv na snížení emisí a zároveň zajišťuje výkon a kvalitu komponentů. Technické partnerství se společností Herambiente vedlo k formám a zastaralým komponentům, které by byly sešrotovány a místo toho byly recyklovány.

Po procesu pyrogasifikace a zpracování pro výrobu prepregu se naše vlákno vrací do továrny ve Faenze, kde ho naši zaměstnanci používají k výrobě forem pro komponenty používané na vozech Yukiho a Daniela. Ty využívají 85 % recyklovaných uhlíkových vláken, což vede ke snížení emisí o 83 %. Po plném zprovoznění by výrobní proces forem a nástrojů mohl vést k ročnímu snížení emisí přibližně o 150 tun CO2.

„Projekt recyklace uhlíkových vláken vyvinutý společností Herambiente dokonale zapadá do cílů VCARB a skupiny Red Bull GmbH zaměřených na snížení emisí CO2 v mistrovství světa Formule 1,“ řekl ENRICO FASTELLI, ředitel Facility Management and HSE VISA CASH APP RB. Podpora cirkulární ekonomiky a místních projektů spolu s vývojem nových technologií, díky nimž je motoristický sport stále udržitelnější a ohleduplnější k životnímu prostředí, to vše je součástí řady aktivit, ke kterým VCARB přistupuje s holistickou vizí zaměřenou na uchopení každé příležitosti k řešení globální výzvy změny klimatu.“

„Partnerství s Visa Cash App RB je zcela v souladu s našimi cíli dekarbonizace a rozvoje cirkulární ekonomiky,“ komentoval ANDREA RAMONDA, generální ředitel společnosti Herambiente. „Má strategickou hodnotu s ohledem na podporu krátkých a cirkulárních řetězců v Itálii (reshoring) a ve zbytku Evropy. Regenerace uhlíkových vláken je průkopnický projekt, který vyžaduje dobrou týmovou práci, kdy každý partner přináší své zdroje a dovednosti se společným cílem vytvářet environmentální, ekonomické a sociální přínosy.“

SKUPINA HERA

Skupina Hera je jednou z největších italských multiutilit a působí v oblasti životního prostředí, energetiky a vodohospodářství, s přibližně 10 000 zaměstnanci, kteří se každý den reagují na rozmanité potřeby přibližně 5 milionů občanů, kteří se nacházejí zejména v regionejch Emilia-Romagna, Veneto, Friuli-Venezia Giulia, Marche, Toskánsku a Abruzzu. Zapsána je se od roku 2003 a patří mezi 40 nejlepších italských společností podle kapitalizace (je součástí indexu Ftse Mib) a od roku 2020 vstupuje do indexu udržitelnosti Dow Jones, World and Europe.

Zdroj: Visa Cash App RB