2021 SÃO PAULO GRAND PRIX – nedělní závod pro tým Mercedes-AMG Petronas F1

Tým Mercedes-AMG Petronas F1 skóroval na Velké ceně v Sao Paulu na okruhu v Interlagosu s dvojitým pódiovým umístěním

• Lewis Hamilton dosáhl slavného vítězství z místa 10. na startovním roštu, když překonal diskvalifikaci z páteční kvalifikace a připsal si své 101. vítězství ve Formuli 1 v kariéře a 80. pro Mercedes.
  • Valtteri Bottas odstartoval z pole a dosáhl silného umístění na stupních vítězů P3, čísla 66 ve své kariéře, a v posledních kolech se rychle přibližoval Verstappenově Red Bullu.
  • Lewis předjel Maxe Verstappena na trati v 59. kole, když byl vytlačen z trati ve 4. zatáčce ve 48. kole, ačkoli manévr zůstal záhadně bez vyšetřování ze strany sportovních komisařů.
  • Max Verstappen (332,5 bodů) vede šampionát jezdců před Lewisem (318,5), a Valtterim na 3. místě (203 bodů).
  • Mercedes-AMG Petronas F1 Team (521,5 bodu) vede před Red Bull (510,5 bodu) o 11 bodů v poháru konstruktérů.

2021 Sao Paulo Grand Prix, Sunday – Jiri Krenek

2021 Sao Paulo Grand Prix, Sunday – LAT Images

LEWIS HAMILTON

„Jsem nesmírně vděčný za neuvěřitelnou podporu, kterou jsem měl tento víkend od diváků v Brazílii – takovou podporu jsem neměl od Silverstone! Slyšet dav po celý víkend bylo opravdu zavazující. Celý víkend jsem jen říkal ‚Obrigado Brasil‘. Jaký závod! Tým zde i v továrně odvedl úžasnou práci a Valtteri dnes odvedl skvělou práci, aby získal co nejvíce bodů. Včera jsem na startovním roštu tlačil, jak jsem jen mohl, a dnes jsem dostal další penalizaci o 5 míst. Tohle byl, myslím, můj nejtěžší víkend. Ale můj táta řekl ‚připomněl jsi mi rok 2004‘, když jsem byl ve Formuli 3 v Bahrajnu – startoval jsem poslední a skončil jsem 10. a pak jsem dojel 1., takže tohle je pro mého tátu. Na začátku tohoto víkendu jsem si nikdy, nikdy nemyslel, že bychom byli schopni zacelit mezeru jako dnes. A pak už to šlo jen proti nám, ale myslím, že je to opravdu vidět, jen se nikdy nevzdávat. Ať už čelíš čemukoli, musíš prostě dál tlačit a bojovat. Nikdy, nikdy nepřestávej bojovat. Tak jsem k tomuto víkendu přistoupil. Připadá mi to jako poprvé, protože už dlouho jsem takový pocit z vítězství neměl.“

VALTTERI BOTTAS

„Dnešní start byl docela složitý, bylo to zklamání v prvním kole, ale snažil jsem se ze všech sil. Poté bylo tempo dobré a z kokpitu jsem si myslel, že bychom mohli mít šanci na jednu zastávku, ale rozhodli jsme se udělat dvě zastávky. Tým mě postavil na dobré místo, abych mohl využít výhod virtuálního safety caru, a vyšlo to, takže jsem s tím byl spokojený. Celkově jsem rád, že jsme dnes mohli získat více bodů než Red Bull – byl to pozitivní výsledek. Gratuluji Lewisovi, předvedl úžasnou jízdu.“

TOTO WOLFF

„Jaký víkend celého týmu. Víkend jsme začali  s penalizací za úpravu motoru, se kterou jsme počítali, včera jsme byli diskvalifikováni, což bylo kruté, a dnes v závodě šlo také všechno proti nám. Tento tým vždy držel spolu, ale tato rozhodnutí nás sblížila. Bylo to, jako by bylo všechno proti nám, a myslím, že to Lewis vnímal celý život a teď to cítíme společně jako tým a budeme bojovat – to jsou emoce, které jsou v tuto chvíli v garáži. Včera Lewis předvedl jednu z nejlepších jízd, jakou jsme kdy viděli. Nevím, kolik se tam během víkendu předjíždělo, ale Lewis byl vlevo, vpravo a před ně. A dnes byla jeho jízda bezvadná. Max ho ve čtvrté zatáčce donutil vyjet mimo trať a Lewis byl velmi  pohotový, aby se vyhnul kontaktu. Bylo skvělé vidět tyto úžasné piloty, ale nedat 5 sekund penalizaci? Valtteri dnes získal pro tým klíčové body a jeho jízda byla po celý víkend špičková, dnes pro něj velmi silné pódium, aby navázal na včerejší vítězství ve sprintu. Letošní sezóna pokračuje a můžete vidět, jak rychle se mění je to jako příliv a odliv – minulý víkend jsme odjeli poraženi z Mexika, tento týden jsme měli rychlejší balíček. Red Bull by mohl být příští týden v Kataru velmi silný a to se dá očekávat. Ať vyhraje ten silnější. Minulý víkend to byli oni, tento víkend jsme to byli my – budeme bojovat až do konce.“