Tým Mercedes-EQ Formule E skončil na prvním a třetím místě díky dokonalému řízení energie

Dvojité pódium pro tým Mercedes-EQ Formule E za deště na trati ve  Valencii bylo velkolepé: Nyck de Vries získal druhé vítězství v sezóně, Stoffel Vandoorne dojel ze zadní části pole na pódium

• Stoffel a Nyck prošli Super Pole a kvalifikovali se jako první a třetí.
  • Před začátkem závodu stevardi vymazali všechny Stoffelovy časy z kvalifikace i Super Pole kvůli nesouladu údajů v  technickém pasu
  • Pětimístný trest na startovním roštu uložený v předchozím závodě v Římě znamenal, že Nyck byl povinen zahájit závod z P7.
  • Nyck rychle zvládl deštivé počasí i mokrou traťí a brzy byl na druhém místě. Díky vynikajícímu managementu s energií se krátce před koncem závodu dostal do vedení, aby získal své druhé vítězství v sezóně.
  • Po vynazání kvalifikačních časů musel Stoffel startovat z posledního místa na startovním roštu. V průběhu závodu přerušeného čtyřmi výjezdy safety caru dokázal vytěžit maximum i díky dobrému managementu s energií. To mu umožnilo dosáhnout lepších pozic v závěrečných kolech a nakonec dokončit závod na P3 – svém šestén pódiu ve Formuli E.
  • Po pátém závodě sezóny obsadil tým Mercedes-EQ Formule E první místo v týmovém šampionátu se 105 body.
  • O šesté kolo závodu 2020/21 ABB FIA Formula E šampionátu se bude bojovat zítra, v neděli  25.dubna 2021 (čas zahájení 14:04 SELČ), opět ve Valencii.
VALENCIA CIRCUIT RICARDO TORMO, SPAIN – 24.dubna: Vítěz závodu Nyck de Vries (NLD), Mercedes Benz EQ, EQ Silver Arrow 02 a Stoffel Vandoorne (BEL), Mercedes Benz EQ, EQ Silver Arrow 02 s týmem Mercedes Benz EQ team Valencia E-Prix I  Valencia Circuit Ricardo Tormo v sobotu 24.4. 2021 (Foto: Sam Bloxham / LAT Images)

Nyck de Vries

„To byl závod! Abych byl upřímný, jsem dnes ještě šťastnější, než když jsem vyhrál svůj první závod v Diriyah, zvláště když toto vítězství bylo tak překvapením. Po opravdu náročném závodním víkendu v Římě a trestu pěti míst na startovním roštu v tomto závodě jsem to rozhodně nečekal. Ale byl to pro mne fantastický způsob, jak se odrazit zpátky. Velice děkuji celému týmu, který dnes provedl perfektní strategii a samozřejmě Stoffelovi, který se probojoval ze zadní části pole dopředu. Musím přiznat, že jsem byl překvapen, když jsem viděl stát vedle mne při podiovém ceremoniálu. Dnešek se pro náš tým stal prostě skvělým dnem. “

VALENCIA CIRCUIT RICARDO TORMO, SPAIN – 24. dubna: Nyck de Vries (NLD), Mercedes Benz EQ, EQ Silver Arrow 02 anStoffel Vandoorne (BEL), Mercedes Benz EQ, EQ Silver Arrow 02 oslavují ve Parc Ferme . (Foto: Alastair Staley / LAT Images)

Stoffel Vandoorne

„Jsem opravdu překvapený, že jsem dokončil závod na stupních vítězů. Skoro se mi zdálo, jako bych sem nepatřil. Závod byl neuvěřitelně intenzivní a dnes se toho tolik  událo. Nejprve jsem byl na pole, potom následovalo zrušení všech mých kvalifikačních časů  a musel jsem startovat z posledního místa na startovním roštu. V samotném závodě jsem měl kontakt, projel jsem  štěrkem a v závěru jsem musel šetřit energii. Naše tempo bylo dobré a naše strategie se ukázala jako správná. Kola po posledním restartu safety caru byla šílená. Předjížděl jsem auta, kterým došla energie, zleva i zprava. Ale to je to, co je na Formuli E tak zvláštní – v jednu chvíli jste dole, a za chvíli stojíte na pódiu. Nikdy senesmíte vzdát.  Blahopřeji  Nyckovi k jeho vítězství a celému týmu k tomto dvojnásobném pódiu. V posledních několika závodech jsme byli silní, musíme v tom pokračovat. “

VALENCIA CIRCUIT RICARDO TORMO, SPAIN – 24.dubna: Albert Lau, Race Engineer, Mercedes Benz EQ, Nico Muller (CHE), Dragon Penske Autosport, 2. místo, Nyck de Vries (NLD), Mercedes Benz EQ, 1. místo a Stoffel Vandoorne (BEL), Mercedes Benz EQ, 3. místo na pódiu Valencia E-Prix I 24.dubna 2021. (Foto :Andrew Ferraro / LAT Images)

Ian James (Team Principal):

„Když jsme se připravovali na tento závodní víkend, čekali jsme akční závod, ale kdyby by mi někdo řekl,  že můžeme očekávat takovýto výsledek,nevěřil bych mu.Naše tempo v kvalifikaci bylo neuvěřitelně silné. Obě auta startovala v kvalifikační skupině 1 a věděli jsme, že  nás čeká velká výzva. Z této pozice se Stoffel a Nyck ještě dokázali dostat na Super Pole a nakonec se kvalifikovali na P1 a P3. Po trestu, který měl za následek ztrátu pozice na startovním roštu pro Nicka a  Stoffelovo nešťastné smazání kvalifikačních časů na kolo (v důsledku drobné administrativní chyby), se však prokázalo, že auto mělo dobré tempo abychom byli schopni bojovat o přední pozice . V závodě Nyck předvedl úžasný start. Velmi brzy se mu podařilo vyšplhat na první 4 pozice a ukázal své závodní schopnosti a využil každé příležitosti, která se během jízdy naskytla, aby si našel cestu k P2 – a nakonec v posledním kole závodu obsadil P1. To byla jedna z nejpůsobivějších jízd, jaké jsem u Nycka zatím viděl. Stoffelův závod je těžké shrnout; Nastoupil do závodu po zprávě, že bude muset startovat z P24, a dokázal ho dokončit na P3 co sesamo o sobě se to zdá neuvěřitelné. Ukazuje to však jaký předvedl závod a že se nesmíte vzdát a musíte vytrvat až do konce. Stoffel minulý týden po vítězství v Římě použil slovo „vykoupení“ . Myslím, že by to dnes mohl klidně zopakovat.Po takovém závěru závodu máme v sobě stále adrenalin, ale už se připravujeme na zítřek. Ale svoje předpovědi k zítřejšímu závodu si však nechám pro sebe. “

Zdroj.:Mercedes-EQ Formula E Team