Stoffel Vandoorne zvítězil v Monaku: 6. závod Mistrovství světa ABB FIA Formule E

  • Stoffel Vandoorne získal první vítězství E-Prix sezóny v Monaku a posunul se do čela pořadí jezdců
  • Mitch Evans skončil druhý po startu na Julius Bär Pole Position a dosáhl třetího umístění na stupních vítězů v po sobě jdoucích závodech
  • Třetí místo pro Jeana-Érica Vergneho, ale nestačilo to na udržení vedení v hodnocení jezdců,

Stoffel Vandoorne ovládl ulice Monte Carla taktickou jízdou, aby vyhrál 6. kolo Monaka E-Prix 2022 pro tým Mercedes-EQ Formule E a ujal se vedení ABB FIA jezdců Formule E v mistrovství světa. Belgický pilot porazil  Mitche Evanse (Jaguar TCS Racing) v souboji o stupínek nejvyšší, zatímco Jean-Éric Vergne z DS TECHEETAH dojel do cíle před více než 15 000 fanoušky v ikonickém domově motorsportu jako třetí.

Vandoorne se dostal do čela poté, co tehdy  vedoucí závodník Pascal Wehrlein (TAG Heuer Porsche Formula E Team) odstoupil z vedení pro technické problémy v 16. kole. Jakmile se Vandoorne dostal do čela balíku, převzal kontrolu a oba restarty zvládl, aby převzal vedení a dokázal si udržet dobré tempo i dostatek energie aby projel cílem jako první.

Mitch Evans nedokázal zužitkovat  tempo, které mu umožnilo dojet na Pole Position Julia Baera, ale 18 bodů a druhé místo po vítězství v Římě-double znamená pokračování  série pilota Jaguaru.

Vergne dojel  třetí, bojoval o závodní vzdálenost s těmi vepředu a odrážel útoky Robina Frijnse z Envision Racing, který dojel do cíle  čtvrtý.  Jean-Eric  Vergne tak získal společné maximum tří umístění na stupních vítězů a zůstává jediným pilotem, který bodoval v každém závodě této sezóny.

Antonio Felix da Costa dovezl  druhý DS TECHEETAH do první pětky, Lucas di Grassi dojel do cíle šestý, aby na domácí půdě pro ROKiT Venturi Racing zajel solidní závod – ačkoli Edoardo Mortara odstoupil ke konci závodu, protože většinu závodu absolvoval po boku svého týmového kolegy na bodech.

Nick Cassidy (Envision Racing) skončil sedmý, první desítku uzavřeli Sebastien Buemi (Nissan e.dams), Jake Dennis (Avalanche Andretti) a úřadující šampion Nyck de Vries.

Díky tomu získal Vandoorne šest bodů v čele hodnocení jezdců a Mercedes-EQ 15 bodů před DS TECHEETAH v pořadí týmů.

Další zastávkou v mistrovství světa ABB FIA Formule E je dvojzávod E-Prix v Berlíně ve dnech 14. a 15. května 2022 pro 7. a 8.  závod sezóny.

 

STOFFEL VANDOORNE, MERCEDES-EQ FORMULA E TEAM, #5 :

„Je to úžasný pocit, chci říct, že Monako je vždy speciální závod, který chce vyhrát každý pilot. Loni jsme tu zažívali těžké časy, letos jsme to dokázali otočit. Cílem bylo kvalifikovat se vpředu a pak jsme věděli jsme, že budeme v mixu, a přesně tak se závod vyvíjel. Dnes jsme letěli a tým udělal obrovský kus práce tím,  že mi dali silné auto. Nebyl to snadný začátek sezóny, ale ukazuje to konzistence, kterou máme. Jsem nesmírně šťastný. Mám pocit, že jsem celou sezónu bojoval vepředu, získal jsem několik pole position a nebyl jsem schopen je proměnit ve vítězství. Tento víkend jsem se rozhodl nekvalifikovat na pole position a místo toho získat vítězství.“

Stoffel Vandoorne (BEL), Mercedes Benz EQ,

MITCH EVANS, JAGUAR TCS RACING, #9 :

„Byl to zmatený závod, protože jsem cítil, že vypadáme opravdu dobře na energii, samozřejmě  kromě Říma, ale také se k závodu blížíme. Mysleli jsme si, že jsme dost konzervativní, takže jsme neočekávali, že spotřebujeme hodně energie, ale bylo to přesně naopak. Na to je třeba se podívat, možná jsme se dnes jen trochu zmýlili – ale měli jsme docela štěstí, že jsme skončili druzí, takže to beru. Opravdu jsem chtěl dnes vyhrát ale Stoffel a ostatní kluci byli opravdu rychlí. Takže beru tyto dobré body a těším se na další závod.“

CIRCUIT DE MONACO, MONACO – APRIL 30

JEAN-ÉRIC VERGNE, DS TECHEETAH, #25 :

„Byl to dobrý závod, ale měl jsem smůlu na druhý útočný režim, přišel plně žlutý režim, takže to byla škoda. Samozřejmě bych dnes raději bojoval o vítězství, ale ty body beru. Budu dál tvrdě tlačit, budu dál tvrdě pracovat a posouvat se vpřed.“

Jean-Eric Vergne (FRA), DS Techeetah, DS E-Tense FE21

Zdroj: Formula E

 

Foto: Simon Galloway, Sam Bloxham, Sam Bagnall

 

ABB FIA FORMULA E – Kalendář závodů 2022