Stellantis investuje 130 milionů EUR do závodu Opel v německém Eisenachu, kde se bude vyrábět nástupce SUV modelu Opel Grandland

  • Nový model, postavený na koncernové platformě STLA Medium, vyjede ve druhé polovině roku 2024
  • Akční plán pro Eisenach potvrzuje směřování Opelu k plné elektrifikaci v horizontu roku 2028
  • V Eisenachu se v současné době vyrábí i plug-in hybridní model Grandland PHEV
  • Elektrifikace modelů skupiny Stellantis odpovídá cílům strategického plánu Dare Forward 2030

Investice do závodu automobilky Opel v Eisenachu

Automobilový koncern Stellantis oznámil, že do závodu automobilky Opel v německém Eisenachu investuje přes 130 milionů EUR. V Eisenachu se v současné době vyrábějí SUV model Opel Grandland  a zmíněná investice je určena především pro zajištění náběhu výroby nástupnického modelu. Ten bude postavený na zcela nové platformě STLA Medium a nabídka modelové řady bude obsahovat i čistě elektrickou BEV verzi. Na trhu se tato novinka Opelu objeví ve druhé polovině roku 2024.

Doplnění BEV elektromobilu do produktového portfolia závodu v Eisenachu potvrzuje závazek Opelu k plné elektrifikaci svých evropských modelů v horizontu roku 2028. Už v současné době se v Eisenachu vyrábějí i plug-in hybridní varianty Grandland PHEV.

„V Durynsku vyrábíme špičkové vozy už více než třicet let a neustále zvyšujeme naši konkurenceschopnost. S elektrickým nástupcem Opelu Grandland zůstaneme na této jasně definované cestě,“ říká Florian Huettl, generální ředitel automobilky Opel. „Nový investiční záměr je pro Opel dalším důležitým krokem na cestě k deklarovanému cíli stát se v Evropě do roku 2028 čistě elektrickou značkou.“

Opel otevřel svoji továrnu v Eisenachu v září roku 1992, kdy se zde rozběhla výroba vozů Opel Astra. Do roku 2022, kdy závod slavil 30. výročí otevření, se zde vyrobilo více než 3,7 milionů automobilů.

Strategický plán skupiny Stellantis Dare Forward 2030

Mohutná investice do závodu v Eisenachu je důležitým momentem strategického plánu skupiny Stellantis Dare Forward 2030, který si klade za cíl mj. dramatické snížení emisí CO2: V roce 2030 by emise CO2 měly klesnout na pouhou polovinu hodnoty roku 2021 a v horizontu roku 2038 by měly klesnout na úplnou nulu. Plán Dare Forward 2030 dále předpokládá, že do konce dekády bude skupina Stellantis prodávat v Evropě již jen BEV osobní elektromobily a v USA bude podíl BEV v prodejích osobních a lehkých užitkových vozů činit 50 %. Podle stejného plánu chce Stellantis do roku 2030 zdvojnásobit čisté příjmy (v porovnání s rokem 2021), trvale vykazovat dvouciferné provozní marže a stát se „jedničkou“ v zákaznickém hodnocení spokojenosti s produkty i souvisejícími službami.

Do další elektrifikace a souvisejícího software hodlá Stellantis do roku 2025 investovat více než 30 miliard EUR – vše v zájmu vývoje a výroby BEV elektromobilů, které budou plně odpovídat přáním a požadavkům zákazníků.

Aktuální produkce továrny v Eisenachu: Opel Grandland/ Grandland GSe

V současné době se v továrně automobilky Opel v německém Eisenachu vyrábějí populární kompaktní SUV modely Opel Grandland. Tento model neskrývá sportovního ducha, a přitom je stále velmi elegantní, vyniká intuitivním ovládáním a je vybavený inovativními technologiemi. Plně digitální přístrojový štít Pure Panel přináší nový druh zážitku z řízení. Grandland je navíc vybaven dalšími špičkovými technologiemi a asistenčními systémy, které zákazníci až dosud znali jen z vozů vyšších tříd. Jde především o adaptivní světlomety IntelliLux LED® Pixel s celkem 168 LED elementy. K dispozici je také systém nočního vidění Night Vision, který detekuje chodce a zvířata ve tmě na vzdálenost až 100 metrů a aktivně varuje řidiče. SUV Opel Grandland hrdě vystavuje novou „tvář“ značky – Opel Vizor. Zákazníci mají na výběr z několika variant vysoce účinných spalovacích motorů, nechybí ani plug-in hybridní verze. Vrcholem řady je sportovní model Grandland GSe s elektrickým pohonem všech kol a systémovým výkonem 300 k.

 

Zdroj: Opel

 

Brutální výkon Opelu Granland X hybrid 4 nás překvapil a vůz bezpečně dovezl na naše cíle