Marta García debutuje ve Formuli E s ERT v Berlíně Rookie Test

Marta García si v pondělí odbyla svůj dlouho očekávaný testovací debut v mistrovství světa ABB FIA Formule E s týmem ERT Formule E při nováčkovském testu na okruhu berlínského letiště Tempelhof, kde předvedla působivé tempo, když se přizpůsobila vyzyvateli týmu ERT X24 Formule E.

Nováčkovský test v Berlíně

K šampionovi F1 Academy z roku 2023 se připojil další španělský pilot Mikel Azcona, šampion WTCR – FIA World Touring Car Cup 2022, který se vrátil ke svému třetímu testu s týmem. Oba jezdce na místě po celý den doprovázel stálý jezdec týmu Sérgio Sette Câmara.García se k týmu připojila v neděli večer, když přijela přímo ze závodu v Formula Regional European Championship by Alpine (FRECA) na Hockenheimu.

Testovací den

Testovací den byl rozdělen na dvě části, dopolední a odpolední, přičemž Garcia se dopoledne zaměřila především na získání znalostí a zkušeností s komplexním závodním vozem Formule E s několika jízdami na devět kol, přičemž v závěrečné jízdě využil plný výkonový potenciál vozu 350 kW.

Garcíi nejlepší čas byl v dopoledním tréninku, kdy skončil jen 1,2 sekundy za nejrychlejším časem, což byla velmi konkurenceschopná premiéra. Azcona, který byl s vozem lépe obeznámen, zaostával za celkovým tempem o devět desetin.

García zajela během odpolední části 49 kol, Azcona 52 , když tým pracoval na předem definovaném testovacím programu mechaniků a nastavení ovládacích prvků.

V odpolední části García zajela více času a zlepšila se o další dvě desetiny sekundy a den zakončil s nejlepším časem na kolo 1:03,162.

Azcona odpoledne zajel nejlepší čas 1:02,900, což byl vzhledem k přísnému testovacímu plánu dobrý výkon, který týmu zabránil přizpůsobit jeho nastavení podmínkám a vrátit se k řadě parametrů. Azcona opět zapůsobil na tým svou konzistencí a zpětnou vazbou.

Tým zakončil den spokojen s tím, čeho bylo dosaženo, se shromážděnými daty a byl velmi ohromen výkonem Garcii i Azcony. Nyní se soustředí na největší událost v kalendáři týmu, domácí závod na okruhu Shanghai International Circuit ve dnech 25. až 26. května.

Marta García #3

„Jsem velmi vděčná, že mohu být součástí testu zde v Berlíně ve Formuli E, je to pro mě skvělá příležitost ukázat, co umím a jak pracuji. Také se mi moc líbila spolupráce s týmem ERT Formula E a jeho inženýry, je to opravdu profesionální tým. Přijel jsem přímo ze závodního víkendu na Hockenheimu a pak jsem naskočila do tohoto vozu, což je velký rozdíl, ale jako jezdec se prostě musíte umět přizpůsobit. Za prvé, brzdy jsou velmi odlišné, a když v tomto autě cítíte přicházet elektrický výkon, což je v prvních kolech docela překvapivé, když si na to zvyknete. Vyžaduje velmi odlišný způsob řízení a je také něco úplně jiného, než na co jsem zvyklá. O jeho systémech je také třeba uchovávat spoustu informací a také pracovat s úsporou energie, protože to není jen o závodění v tomto autě, ale o tom, abyste dělali vše, co se po vás chce. Jsem velmi spokojena s tím, jak test probíhal, byla to velmi pozitivní zkušenost a doufám, že zde budu moci být znovu v testu Formuli E.“

Mikel Azcona #33

„Byla to velmi pozitivní zkušenost být opět ve voze Formule E s ERT. V autě sedím potřetí, takže nemám moc zkušeností. Ráno jsme ztratili trochu času kvůli malému problému. Vyzkoušeli jsme několik nových konfigurací s řídicími systémy a některé změny nastavení, což je tento testovací den dobrým dnem pro vyzkoušení nových věcí, jako je tato. Našli jsme tam některá pozitiva, která tým pravděpodobně využije v budoucnu. Marta si ve svém prvním dni ve Formuli E vedla také velmi dobře. Z mého prvního testu vím, že je vždy velmi těžké se přizpůsobit, a i když je to test pro nováčky, úroveň je zde velmi vysoká. Během dne si vybudovala sebevědomí a neustále se zlepšovala.“

Sérgio Sette Câmara

„Myslím, že to byl velmi pozitivní testovací den. Mikel už auto znal a testoval řadu věcí, které jsou pozitivní a doufejme, že nám v Šanghaji přinese nějaký výkon. Velmi mě také překvapilo, jak rychle se Marta adaptovala na vůz Formule E. Ukázala tak strmou křivku učení a odemykání tempa během dne. V posledních okamžicích zajela několik opravdu konkurenceschopných kol. Byla to skvělá práce celého týmu; Byl to dlouhý týden s dvojzápasem a testem, myslím, že to všichni zvládli opravdu dobře a jsem na všechny opravdu hrdý.“

 

Zdroj: ERT Formula E Team