DAC je zpět: António Felix DaCosta projel cílem pod šachovnicovou vlajkou a v Berlíně si připsal třetí vítězství

  • António Félix da Costa si v Tempelhofu zajistil historické třetí vítězství a zajistil týmu TAG Heuer Porsche Formule E první vítězství na domácí půdě.
  • Da Costa ubránil počáteční konkurenci strojů týmu Jaguar TCS Racing, využil strategické aktivace režimu ATTACK MODE a po brzdném manévru se posunul k vítězství.
  • Nick Cassidy z týmu Jaguar TCS Racing opouští německou metropoli a dominuje průběžném pořadí se značným náskokem 45 bodů před da Costovým týmovým kolegou Wehrleinem a Oliverem Rowlandem z Nissanu Formule E, který se umístil na stupních vítězů v 10. kole.
  • Mistrovství světa ABB FIA Formule E pokračuje za dva týdny 11. a 12. závodem 2024 Šanghaj E- Prix.

António Félix da Costa vyhrál nedělní závod Berlin E-Prix

António Félix da Costa si zajistil vítězství v 10. kole SUN MINIMEAL Berlin E-Prix 2024, čímž se stal jediným jezdcem, který na okruhu Tempelhof Airport Street Circuit vyhrál třikrát. Jeho vítězství také zajistilo Porsche premiérové vítězství na domácí půdě ve Formuli E.

Da Costa se brzy ujal vedení během úvodní smršti aktivací režimu ATTACK, přičemž vozy Porsche byly strategicky rozmístěny a spolupracovaly po většinu úvodní poloviny závodu. Během závodu na 38 kol da Costa úspěšně bránil neúnavný tlak Mitche Evanse a Nicka Cassidyho z Jaguaru, který se stal vítězem sobotního 9. závodu.

Ve 31. kole se Evans dostal do popředí po krátké pauze vyvolané výjezdem nového safety caru Porsche Taycan FIA. Stále mu však zbývalo jedno ze dvou 50 kW režimů Attack mode pro nasazení v závěrečné fázi. Po pozdním brzdění do vlásenky se da Costovi podařilo předjet Evanse a přinutit novozélandského pilota k vyjetí ze  zatáčky.

Následně Oliver Rowland, který se posunul ze 16. místa na startovním roštu, následoval da Costu, ale nedokázal zvýšit tlak, když Cassidy s ubývajícími koly manévroval kolem svého týmového kolegy na třetí místo a neúnavně pronásledoval Rowlanda.

Toto strategické přeskupení umožnilo da Costovi vyrazit vpřed, udržet si pohodlný náskok a nakonec projet šachovnicovou vlajkou – jeho prvním vítězstvím od Kapského Města 2023. Da Costovo vítězství v Berlíně zvýšilo celkový počet vítězů závodů v této sezóně na osm, a to v pouhých 10 závodech 10. sezóny.

Dále za da Costou se Cassidy na poslední chvíli předjel Rowlanda a zajistil si druhé místo, čímž si zajistil nejrychlejší kolo. Rowland po náročné startovní pozici obsadil třetí místo před Pascalem Wehrleinem z týmu Tag Heuer Porsche, který statečně bojoval o čtvrté místo s úřadujícím šampionem Jakem Dennisem (Andretti).

Cassidyho týmový kolega Evans dokončil závod na šestém místě, zatímco Jehan Daruvala z Maserati MSG Racing dojel na působivém sedmém místě, což pro indického jezdce znamenalo osobní rekord ve Formuli E poté, co se probojoval startovním polem ze 13. místa.

Vítězství Antónia Felixe DaCosty na nedělním závodě Berlin E-Prix

 

Taylor Barnard z týmu NEOM McLaren Formule E předvedl pozoruhodnou zdatnost

Devatenáctiletý Taylor Barnard z týmu NEOM McLaren Formule E předvedl pozoruhodné schopnosti, když se během svého debutového víkendu v seriálu probojoval z 18. na osmé místo v cíli. Svého nejlepšího výsledku dosáhl také Joel Eriksson (Envision Racing), který skončil devátým místem, zatímco Jean-Eric Vergne (DS PENSKE) uzavřel první desítku.

Cassidy opustí Berlín se značným ziskem 45 bodů a zaujme první pozici v průběžném pořadí se 140 body před Wehrleinem se 124 body. Rowland je na třetím místě se 118 body. V čele pořadí týmů vede Jaguar TCS Racing s 237 body, následovaný týmem TAG Heuer Porsche na druhém místě se 183 body.

António Félix da Costa, č. 13, Tag Heuer Porsche Formula E:

„Je to prostě skvělý pocit vyhrát v domácím závodě pro Porsche, je to úžasné. Máme tu tolik hostů: tolik lidí, kteří pracují v továrně a kteří se normálně na závody nedostanou, jsou tu členové našeho představenstva, takže je to rozhodně speciální. Upřímně, byl to těžký začátek sezóny a my jsme si vybudovali opravdu dobrou dynamiku, vždy jsme stahovali ztrátu na vedoucí jezdce šampionátu a je to dobrý pocit, že jsme tento závod získali. Musíte tvrdě pracovat, když se věci nedaří, ale když máte kolem sebe ty správné lidi, je to o něco snazší. Chci toto vítězství věnovat tchánovi mého závodního inženýra, který tento týden zemřel, takže je to pro něj a jeho rodinu.“

Nick Cassidy, č. 37, Jaguar TCS Racing:

„Nakonec to pro nás byl skvělý víkend. Je mi líto Mitche (Evanse), trochu ztratil, ale mám pocit, že jsme oba mohli mít trochu lepší závod. Snažíme se spolupracovat – někdy to funguje, někdy ne, ale dali jsme do toho maximum. Byl to rušný závod, ale nakonec to byl fantastický víkend. Jsem hrdý na své kluky a holky. Přes noc jsme to trochu obrátili a dnes jsme měli opravdu rychlý balíček – byl to opravdu dobrý den. António dnes jel fantasticky, a když v závěru nabral tempo, myslel jsem, že je také rychlejší než my, takže opravdu zasloužené vítězství a moc mu to přeji. V boji o titul musíme pokračovat v tom, co děláme. Tým odvedl úžasnou práci, opravdu si to užívám a jsem opravdu hrdý na to, že mohu jezdit za Jaguar TCS Racing.“

Oliver Rowland, č. 22, tým Nissan Formule E:

„Včerejší strategií bylo pokusit se rychle dostat dopředu a dnes to bylo trochu jiné, protože jsme věděli, že to může každý kopírovat. Prvních pět kol jsme zůstali v klidu a pak jsme se vydali na misi – opět to bylo trochu jako bych přijel dopředu a bylo to trochu moc rychlé, ale je to super těžký závod, všichni byli agresivní. Nejtěžší pro mě bylo, že jsem měl dvě Porsche a dva Jaguary, které se snažily jeden druhému pomáhat, a pak jsem se s nimi snažil trochu bojovat, ale byla to zábava, bylo tam hodně kontaktů a bylo skvělé dostat se ze šestnáctého místa na třetí.“

 

FORMULE E POTVRZENA V TEMPELHOFU MINIMÁLNĚ NA DALŠÍCH 6 LET

Čestným hostem dnešního závodu byl úřadující starosta Berlína Kai Wegner. V rámci své návštěvy u příležitosti desátého výročí závodů Formule E ve městě Wegner oznámil prodloužení smlouvy Formule E s letištěm Tempelhof o dalších šest let, což mu umožní pokračovat jako dlouhodobé a jediné místo závodu, které čeká na schválení kalendáře Světovou radou motoristického sportu FIA.

 

Alberto Longo, spoluzakladatel a ředitel šampionátu Formule E:

„Je fantastické, že můžeme pokračovat v našem vztahu s ikonickým letištěm Tempelhof, které slouží jako všudypřítomné místo pro naši jedinečnou závodní sérii. Šestileté prodloužení znamená naši dlouhodobou vizi ve městě a místě konání a to, jak úzce jsou naše ambice sladěny s poskytováním motoristického sportu, zábavy a udržitelnosti světové úrovně. Nemůžeme se dočkat, až se sem příští rok vrátíme a budeme tu závodit po mnoho dalších let.“

Kai Wegner, úřadující starosta Berlína:

„Formule E patří do Berlína. Již deset let obíhá svět snímek z Berlin E-Prix , který ukazuje Berlín jako metropoli elektromobility a udržitelného rozvoje – a Berlíňany jako nadšenou fanouškovskou komunitu. Prodloužení smlouvy o využití letiště Tempelhof podtrhuje dobrou spolupráci mezi Berlínem a Formulí E na této jedinečné sportovní události v srdci našeho města. Jsem potěšen, že bývalé letiště Tempelhof bude i v budoucnu dějištěm velkolepých závodů, na kterých se budou scházet Berlíňané a fanoušci z celého světa.“

2024 SUN MINIMEAL BERLÍN E-PRIX ZA ÚČASTI MÍSTNÍCH HVĚZD

Robert Geiss, německý podnikatel a televizní osobnost, se vrátil na berlínský okruh Tempelhof Airport Street Circuit v 10. závodu se svou manželkou Carmen Geissovou, slavnou zpěvačkou a televizní hvězdou, spolu s jejich dcerami Davinou a Shaniou. Davina zaujala svými řidičskými schopnostmi v závodním voze Formule E GEN3, zvládla zatáčky berlínského okruhu a hrdě zamávala šachovnicovou vlajkou na znamení konce závodu. Mezitím Carmen a Shania předaly týmovou trofej vítěznému týmu Porsche, čímž se přidaly k nezapomenutelnému zážitku rodiny z E-Prix Berlína Formule E.

Další podnik mistrovství světa ABB FIA Formule E se bude konat v Číně: 25. a 26. května 2024 se uskuteční dvojzávod v Šanghaji.

 

Zdroj: ABB FIA Formule E

 

Formule E: Kalendář závodů na rok 2024