Berlin E-Prix: Úžasné ukončení sezony: MERCEDES-EQ FORMULA E TÝM spojil tituly šampionátu pilotů a týmů

Tým MERCEDES-EQ FORMULA E uzavřel svou druhou sezónu v ABB FIA Mistrovství světa ve Formuli E dvounásobným vítězstvím: Stoeffel Vandoorne skončil třetí v závěrečném závodu sezony v Berlíně a pozice P8 stačila Nyckovi de Vries k vítězství v šampionátu jezdců

• Stoffel si rezervoval pátou pole position Formule E v kvalifikaci a třetinu aktuální sezóny, což znamená, že startoval z P1 na roštu vícekrát než kterýkoli jiný pilot v současné kampani.
  • E-Prix byla po nehodě po startu téměř 30 minut zastavena červenou vlajkou a poté pokračovala za safety carem.
  • Stoffel vedl závod v prvních fázích závodu, ale ztratil několik pozic, protože pronásledující skupina se rozhodla použít útočný režim. V napínavém závěru předjel několik pilotů s využitím svého druhého režimu útoku, aby závod dokončil na stupních vítězů na P3.
  • Nyck startoval v první kvalifikační skupině a obsadil 13. místo na startovním roštu.
  • Ve 36 akčních kolech E-Prix se Nyck probojovával polem, aby bojoval o pódium, než nakonec protnul cílovou pásku na P8.
  • Nyck de Vries (99 bodů) vítězí v šampionátu jezdců se sedmibodovým rozdílem před Edoardem Mortarou (Venturi Racing, 92 bodů) a o další jeden bod před Jakem Dennisem (BMW, 91 bodů) na třetím místě. Získal také vůbec první titul mistra světa, který byl udělen v mistrovství světa ABB FIA Formula E World. Stoffel Vandoorne (82 bodů) končí sezónu na celkově devátém místě.
  • Tým Mercedes-EQ Formula E (183 bodů) dokončil svou druhou sezónu v sérii jako Mistr světa týmů před druhým Jaguar Racing (172 bodů) a třetím DS Techeetah (170 bodů).
  • Další sezóna mistrovství světa ABB FIA Formule E bude zahájena o víkendu 28.-29. ledna 2022 dvojzávodem v Diriyahu.

• S7_Berlin, Sunday, 15th August 2021 – LAT Images

NYCK DE VRIES:

„Nenacházím slov.  Chci říct, byla to tak těžká sezóna s vzestupy i pády a nakonec to přišlo až na poslední závod, a jsem tak rád, že mi to stačilo na vítězství. Titul. Začínám teď trochu podléhat emocím. Myslím, že jsme dnes měli  štěstí na své straně s ohledem na všechno, co se v závodě událo. Jsem rád, že jsou všichni v pořádku po incidentu na startu. Byl to neuvěřitelný závod, měl velmi dobré tempo a mám radost za tým, že jsme vyhráli nejen mistrovství světa jezdců, ale také titul týmů. Tým v této sezóně pracoval šíleně tvrdě a toto je odměna, kterou si zasloužíme. Ke konci jsem měl pocit, jako bych měl na zádech terč. Útočili na mne zleva, zprava, zepředu i zezadu, takže když jsem věděl, že to bude stačit na mistrovství, dovezl jsem ji do cíle. Jaký závod! “

S7_Berlin, Sunday, 15th August 2021 – LAT Images

STOFFEL VANDOORNE:

„Byl to rušný závod. Po startu mi chybělo trochu tempa a nebyli jsme tak rychlí, jak bychom potřebovali, než všichni přešli do útočného režimu. Proto jsem se výjezdu safety caru ocitl v obtížné situaci. Sváděl jsem těžký souboj s některými soupeři a jsem rád, že se mi přesto podařilo skončit na stupních vítězů. Celkově je to pro tým fantastický den. Blahopřeji Nyckovi k vítězství v mistrovství světa jezdců a samozřejmě celému týmu o získání titulu týmů. Byla to pro nás skvělá sezóna s výkyvy i pády, ale je skvělé zakončit na tak úspěšné notě. To si každý v týmu  za vynaložené úsilí zaslouží.“

IAN JAMES, TEAM PRINCIPAL:

„Přidali jsme se k více než 125letému dědictví značky Mercedes-Benz Motorsport tím, že jsme zvítězili nejen v mistrovství jezdců, ale také mistrovství světa týmů ve Formuli E. Především to svědčí o Nyckově řízení po celou sezónu, jeho přístupu, a tvrdé práci a o tom, že je skrz na skrz závodníkem v pravém slova smyslu. Dnes jel vytrvale a s odvahou, což vyústilo v situaci, ve které se dnes rádi nacházíme. Pro tým to je také vypovídá o všech těch nekonečných hodinách práce a úsilí, které vynaložili při vývoji vozu, stejně jako o všech ostatních aspektech týmu, který je opravdu světovým standardem. Jsem hrdý na to, že mohu všechny nazývat svými týmovými kolegy a oni si toto vítězství zaslouží. Také klobouk dolů před Normanem Natem a Venturi Racing za jejich dnešní skvělé vítězství. Bylo fenomenální vidět Mercedes-EQ Silver Arrow 02 dosáhnout toho, o čem jsme vždy věděli, že je  možné. Je to velké vzrušení a už nyní se těším, jak budeme oba tituly obhajovat v sezóně 8.“

TOTO WOLFF, VEDOUCÍ MERCEDES-BENZ MOTORSPORT:

„Jaký konec sezóny. Nahoru, dolu, nahoru a dolu to byla letošní sezona a poslední závod sezóny nebyl výjimkou. To, co jsme dnes viděli, bylo odrazem toho, jak se sezóna vyvíjí ; ne přímočaré, vždy neočekávané, ale tvrdá práce byla vždy odměněna. Dnešní vítězství v šampionátu znamená první vítězství v elektrickém mistrovství světa pro Mercedes-Benz, a tím se zapsal do historie. Blahopřeji týmu, všem mužům a ženám ve Velké Británii a Německu, kteří to umožnili. Toto je jejich výhra. “

MARKUS SCHÄFER, ČLEN PŘEDSTAVENSTVA DAIMLER AG A MERCEDES-BENZ AG; ODPOVĚDNÝ ZA VÝZKUM DAIMLER GROUP A MERCEDES-BENZ CARS COO:

„Blahopřeji týmu Mercedes-EQ Formula E a Nyckovi de Vriesovi: prvnímu týmu a jezdci, který získal čistě elektrický světový šampionát.  Toznamená první hlavní vítězství Mercedes-Benz v elektrických závodech, což přispělo k již tak bohaté historii Mercedes-Benz Motorsport. Jsem velmi hrdý na to, že náš tým znovu prokázal schopnosti Mercedes-Benz v oblasti elektrického pohonu. Během posledních dvou sezón tým ukázal světu, o čem Mercedes-Benz je: posouvání hranic a prošlapávání cesty v každé oblasti mobility “.

Zdroj: Mercedes-EQ Formula E Team

Představení týmů Formule E: Mercedes-Benz EQ