Vychází kniha Příběhy z Krkonoš v komiksech

Vrchlabské nakladatelství Green Mango představilo komiksovou knihu pro děti s názvem Příběhy z Krkonoš v komiksech. Na dvanácti příbězích a celkovém rozsahu 132 stran formátu A4 jsou čtenáři představeny nejdůležitější okamžiky a nejvýznamnější osobnosti z historie Krkonoš. Dozvědí se v nich, kdo byli první obyvatelé, jak náročný byl život na horách, čím se zdejší lidé živili a jak vycházeli se svými sousedy.

Příběhy z Krkonoš v komiksech

Americký spisovatel Michael Crichton řekl: „Pokud neznáš svou rodinnou historii, neznáš nic. Jsi jako list, který netuší, že je součástí stromu.“ Tato myšlenka vystihuje podstatu tohoto projektu. Historie Krkonoš je velice dlouhá, neobyčejně zajímavá, plná zvratů a dramatických okamžiků. Bohužel mladá generace shledává pramálo důvodů ke studiu dějin svého regionu. Přichází tak o šanci vybudovat si hlubší pouto k místu, odkud pocházejí. Pokud chceme mladým lidem předat poselství minulých generací, je třeba jim historii zpracovat atraktivní formou a tou je právě komiks.

 

Autorem rukopisu je historik Krkonošského muzea Správy KRNAP Jiří Louda a kresby zpracoval přední český ilustrátor komiksové literatury Tomáš Chlud.

 

Kniha vycházejí jak v české, tak německé mutaci, bude v prodeji za cenu 399 Kč u všech dobrých knihkupců, na informační centrech nebo na našem eshopu https://www.krasneknihy.cz/shop/.

Kapitoly knihy

Příběhy z Krkonoš v komiksech obsahují následující kapitoly:

1) Benediktini osidlují kraj na horním Labi – počátek kolonizace hor, první klášter v Krkonoších

2) Kryštof Gendorf z Gendorfu – krkonošský Permon – hornický odborník a králův úředník, rozvoj hornictví a hutnictví, moderní podnikatel

3) Dřevo z Krkonoš – holoseče v královských lesích, klauzy, alpští specialisté se usazují v horách, vznik luk a osad

4) Komenský a Poniatowská v Branné – krkonošská anabáze „učitele národů“, mystická proroctví

5) Vysvěcení pramene Labe – rekatolizace Krkonoš a zároveň hraniční boje, výprava s velbloudem na hřebeny Krkonoš, kodifikace pramene Labe

6) Na boudě – budní hospodářství jako jeden z klíčových fenoménů Krkonoš

7) Bramborová válka – největší válečný konflikt v Krkonoších, bitka v Temném Dole, Josef II. v Krkonoších

8) Josefína Kablíková – kněžka krkonošské flory – krkonošská přírodověda v plenkách, první žena botanička v Rakousku, 1. krkonošské muzeum

9) Mistr Hanč – příběh lyžařského mistra Bohumila Hanče

10) Kukuk Erlebach – příběh českého legionáře, který se posléze integruje jako „hoteliér“ do německého prostředí a dožije se časů, kdy „hory patří pracujícím“

11) Auta z Vrchlabí – počátky automobilového průmyslu v Krkonoších

12) Krkonoše jsou Krakonošovy – historie krkonošské ochrany přírody, založení Krkonošského národního parku