Ve Vídni můžete zažít jedinečné zážitky spojené s Formulí 1

Ve Vídni ve výstavním centru METAStadt se příznivcům Formule 1 nabízí možnost jedinečného zážitku prostřednictvím výstavy F1 Exhibition Vienna. Myšlenka představit historii Formule 1, jeji nejznámější piloty, technologie používané při vývoji vozů a přiblížit návštěvníkům souboje pilotů na závodních tratích vznikla v roce 2019. Tato jedinečná show se po světové premiéře v Madridu přesouvá do rakouského hlavního města a od 2.února 2024 přivítá první návštěvníky.

F1 Exhibition Vienna

Na návštěvu této jedinečné výstavy stojí za to vyhradit si dostatek času doporučujeme 2 – 3 hodiny, protože zde uvidíte nejen vystavené exponáty, mezi nimiž nechybí vůz Maxe Verstappena, na informačních panelech se dozvíte neskutečné množství informací týkající se konstrukce, fungování vozu, bezpečnostních prvků,  některé součásti vozů včetně pohonné jednotky si můžete zblízka prohlédnout. Hned u vstupu dostanete sluchátka pro poslech audio nahrávek buď v angličtině nebo v němčině.

Tenkrát ve Formuli 1

Na obrazovce se před vámi odehrávají legendární okamžiky ze závodů a ve sluchátkách slyšíte hovořit jejich aktéry. Bohužel motorsport provázejí nehody a při některých nehodách zahynuli skvělí závodníci. Máte zde příležitost si vyslechnout vzpomínky na velkou nehodu, která postihla J. M. Fangia z úst závodníků – tehdejších pilotů Formule 1. Z části výstavy s názvem Tenkrát ve Formuli přejdete do další místnosti nazvané Jezdci a duely.

Zahájení výstavy F1 Exhibition Vienna

Tenkrát ve Formuli 1

Jezdci a duely

Zde přímo před sebou uvidíte sedět dvojice pilotů oblečených do kombinéz od roku 1920 do dnešních dní. Kolem plochy s figurínami pilotů se z textů dozvíte jak se vyvíjely kombinézy, přilby pilotů a s údivem sledujete v jakém oblečení usedali kdysi piloti do kokpitů a uvědomíte si jak se posunuly požadavky na bezpečnost, například až v sedmdesátých letech byl kokpit vybaven sedačkou se šestibodovým bezpečnostním pásem.  

Úspěchy pilotů jsou výsledkem nejen jejich soustavného tréninku, píle a úsilí, ale také podpory jejich rodiny. Jak vypadá dětství závodníka se dozvíte z vyprávění Pierra Gaslyho a jeho rodičů. Můžete si prohlédnout fotografie z motokárových závodů, kde poznáváte bývalé i nynější piloty Formule 1.

 

Jezdci a duely

Revolution by Design

K lidskému faktoru přistupuje na trati další významný faktor a to je technika a konstrukce vozů. V části Revolution By Design jsou představeny průlomové inovace v tomto sportovním odvětví a nové technologie. Design Lab vás dokonce zavede do továrny Formule 1.

 

Survival

Poté vstoupíte do další místnosti s příznačným názvem Survival a možná se vám zde zatají dech, když obejdete skleněnou vitrínu, v níž zblízka vidíte zbytky vyhořelého závodního vozu HAAS Romaina Grosjeana po jeho dramatické havárii v Bahrajnu v roce 2020. Na obrazovkám vám tyto hrozivé okamžiky naštěstí s dobrým koncem přiblíží autentické filmové záběry. Tady pochopíte význam a smysl všech bezpečnostních inovací ve Formuli 1.

Survival – zbytky vozu Romaina Grosjeana

Survival – zbytky vozu R. Grosjeana

Red Bull Ring

Jelikož výstavu hostí hlavní město země, která má významnou historii ve Formuli 1, je zcela pochopitelné, že část výstavy je věnována okruhu Red Bull Ring nacházejícím se poblíž města Spielberg.

 

Red Bull Ring

Pit Wall

Cesta světem Formule 1 konči v sále zvaném Pit Wall. Sledujete zde data na obrazovkách jak je sledují inženýři na boxové zídce. Červená světla postupně zhasínají a zde vás čeká pohlcující zážitek připomínající okamžiky závodů Formule 1.

Navštěva výstavy F1 Exhibition Vienna je opravdu nezapomenutelný zážitek.

METAStadt Vídeň

se nachází poblíž vlakového nádraží Wien Erherzog-Karl-Strasse-Bahnhof, tento zajímavý historický industriální objekt můžete vidět přímo z nástupiště. Na nádraží se dostanete linkou S 80 nebo R 81 z vídeňského hlavního nádraží. Za zhruba deset minut jízdy.  

Více informací naleznete ZDE

Foto: Cysnews