Silvestrovský výlet do Litomyšle

V poslední den roku 2020 jsme se vypravili na výlet do východočeského města Litomyšl, které je známé jako rodiště významných českých osobností (Bedřich Smetana, Alois Jirásek, Božena Němcová, Olbram Zoubek.

Litomyšl

Litomyšl získala městská privilegia v roce 1259 (potvrzeno 1263) od krále Přemysla Otakara II. jako poddanské město místního premonstrátského kláštera, jehož symbol lilie přejalo město do svého znaku. Ve městě se celoročně koná řada akcí a festivalů (Smetanova Litomyšl, Litomyšlské dny barokní tradice, ArchiMyšl, Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové). Litomyšl je proto často označována jako „moderní historické město“

Zdroj: Wikipedie

Smetanovo náměstí

Zaparkovali jsme na náměstí Václava Havla a naše první kroky směřovaly k renezančnímu zámku, který je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Zámek byl postaven v letech 1568–1581; s arkádami a jeho fasády zaujmou sgrafitovou výzdobou. Interiéry byly barokně a klasicistně přestavěny. Na zámku naleznete druhé nejstarší palácové divadlo v českých zemích z roku 1797.

Zámecký areál zahrnuje pivovar, rodný byt Bedřicha Smetany, barokní jízdárnu, konírnu, kočárovnu.

Zámek Litomyšl

V době naší návštěvy jsme si vnitřní prostory zámku nemohli prohlédnout z důvodu opatření v souvislosti s Covid 19. Prošli jsme anglický park z konce 18. století s umělou mohylou  se sochou lva a vodní kaskádou s laminátových korytem. Obešli jsme zámek a v jeho blízkosti nás zaujalo unikátní lanové hřiště. Prostor je zabezpečený ochrannými sítěmi a je volně přístupný veřejnosti.

Zámek a lanové hřiště

Prošli jsme se po Zámeckém návrší, kterému dominuje kostel Nalezení svatého Kříže. Vedle něj se nachází budova bývalého piaristického gymnázia, ve které je expozice Regionálního muzea.

Z druhé strany ke kostelu Nalezení svatého Kříže přiléhá budova bývalé piaristické koleje. Zaujala nás budova Fakulty restaurování Univerzity Pardubice a pamětní deska Františka Ambrože Stříteského českého teologa a posledního rektora piaristické koleje v Litomyšli.

Nemohli jsme vynechat návštěvu Klášterních zahrad, které byly revitalizovány a otevřeny pro veřejnost v roce 2000.Kromě krásných výhledů na centrum města stojí za povšimnutí bazén s mlhovištěm a sochami Olbrama Zoubka.

Klášterní zahrady

 

Vrátili jsme se na náměstí Václava Havla a Fortna (kryté schodiště) nás dovedlo na Smetanovo náměstí. Smetanovo náměstí je velmi pěkné, je lemováno po obou stranách historickými domy s podloubími. Naproti východu od Fortny jsme viděli Starou radnici s věží z roku 1418, na ní je deska s délkovou mírou loket český a orloj z roku 1907. Ten má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou v secesním stylu na zlatém pozadí ztvárněny ženské postavy symbolizující roční období je dílem malíře Antonína Růžičky.

Radnice na Smetanově náměstí – Loket český

Po procházce městem a zahradami vyhládlo a byl již čas oběda. Protože nám chutnají jídla asijské kuchyně, potěšilo nás výdejní okénko restaurace Nový Svět, nabízející speciality z vietnamské, japonské a thajské kuchyně. Zavelmi příznivou cenu jsme si vybrali z poledního menu dvě jídla a polévku a usadili jsme se v nedalekém parčíku nad parkovištěm na lavičce a posilnili se chutným jídlem.

Podloubí na Smetanově náměstí

Po ulici Vodní valy jsme se prošli podél říčky Loučná a jelikož jsme příznivci elektromobility, zastavili jsme se také u dobíjecí stanice ČEZ nacházející se na parkovišti mezi supermarketem Albert a budovou pobočky MONETA Money Bank. Ulice Vodní valy vás dovede až ke Smetanovu domu, který je kulturním centrem města Litomyšle.

Dobíječka v Litomyšli

Více aktuálních informací o dění ve městě naleznete ZDE

 

Foto: JB Cysnews