Puma v ZOO Tábor se občas proměňuje ve zvědavou Kelišku

Kdyby někdo vyhlásil soutěž o nejzvědavější zvíře v ZOO Tábor, měla by velkou šanci na dobré umístění i puma americká, která se jmenuje Líla
Tato kočkovitá šelma ladných pohybů se po většinu dne tváří jako ušlechtilé zvíře a pomalými, rozvážnými pohyby dává najevo, že patří k „honoraci“. Občas ale dává průchod i prachobyčejné zvědavosti. Jakmile se u jejího výběhu zastaví návštěvníci, kteří ji něčím zaujmou, odloží Líla svou bohorovnou masku a promění se ve zvědavého tvora, který by se klidně mohl ucházet o titul Keliška roku. Často si návštěvníky prohlíží ze všech stran, ovšem dělá to velice nenápadně – tedy nestoupne si k plotu a neciví na ně, ale krouží kolem oplocení a zcela nenápadně si přitom příchozí prohlíží. Jen opravdu pozorní návštěvníci dokáží z jejího zdánlivě nevšímavého výrazu vyčíst, že ji něco hodně zaujalo a donutilo ji to vstát z místa a začít to zkoumat.
Puma americká žije v Severní a Jižní Americe – vyskytuje se na území od severu Kanady až po jih jihoamerického kontinentu. Patří k ohroženým druhům zvířat, je zapsána na světovém seznamu CITES (Mezinárodní úmluva o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).
Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor