Během naší cesty v okolí Klatov jsme se zastavili ve městě, které bývalo známé výrobou stavebních prefabrikátů. Nás však při naší návštěvě zaujal především barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl postaven podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Výlet do okolí města spojený s poznáním míst cesty nabízí Naučná stezka „Se sv. Vojtěchem okolím Přeštic“
Název města Přeštice
Jméno Přeštice se ve starých listinách objevuje v různých obměnách jako Prescich, Pressic, Prestycz, Przeztich. Předpokládá se, že název vznikl odvozením od staročeského vlastního jména Přešek, což je zdrobnělina domáckého jména Přech, které je odvozeno ze jména Přemysl. Někdy uváděný původ názvu ve výrazu „přes tyče“, který má vycházet z toho, že se „přes tyče“ překonávala řeka Úhlava.
Historie města
Poprvé se Přeštice zmiňují v roce 1226 v listině Přemysla Otakara I. V roce 1239 je koupil benediktinský kladrubský klášter a zřídil zde proboštství. Benediktini rovněž na místě původní trhové vsi založili město. V letech 1420–1705 byly Přeštice v majetku Švihovských z Rýzmberka. Poté se navrátily benediktinům, kteří obnovili proboštství a na místě starého gotického kostela postavili nový barokní poutní Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Na počátku 19. století při dvou velkých požárech shořela radnice, panský dvůr a pivovar. Nová radnice byla postavena v roce 1832. Od roku 1874 městem vede železnice. Po válce byla na místě bývalé cihelny zahájena výroba jednoduchých stavebních prvků, jako jsou betonové stropní překlady nebo betonové desky. V roce 1959 vznikl národní podnik Prefa Přeštice, kterému byla podřízena řada provozoven.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
je barokní kostel, nacházející se ve městě Přeštice v Plzeňském kraji. Kostel stojí na pahorku v historickém jádru města, v části zvané Pohořko, kde se před rokem 1245 nacházelo hradiště s kaplí, patřící Svatoboru z rodu Drslaviců. Kapli později nahradil gotický kostel, jehož kapacita však v první polovině 18. století přestávala dostačovat. Výstavba současného barokního chrámu probíhala v letech 1750–1775. Pro Řád svatého Benedikta z Kladrub jej navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer, který také stavbu až do své smrti roku 1751 vedl. Rekonstrukce kostela v letech 2021–2023. V letech 2021–2023 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kostela.
Dům historie Přešticka
Toto městské muzeum můžete vidět před sebou při pohledu od kostela. Sídlí v Třebízského ulici, kde byl pro jeho účely v letech 1998–2000 kompletně zrekonstruován dům čp. 24. Architektonickou studii, projektovou dokumentaci a návrh interiéru vypracovala firma AVE architekt v Plzni. Autorem studie muzea je arch. Václav Šmolík. Logo Domu historie Přešticka vytvořil výtvarník Miroslav Hásek z Rožmitálu pod Třemšínem. Muzeum je organizační složkou města Přeštice.
Expozice vypovídají o historii řemesel a obchodu v regionu na konci 19. století a v první polovině 20. století. Jejich základem jsou dary místních obyvatel. Expozici řemesel a živností v prvním patře Domu historie Přešticka tvoří dílničky jednotlivých řemeslníků. Představují kováře, truhláře, koláře, sedláře, ševce, provazníka, kartáčníka, krejčí, hrnčíře, soustružníka dřeva, knihvazače a hodináře. V sále je také expozice řeznického a pekařského krámu z 1. poloviny 20. století, dva věžní hodinové stroje z let 1750 a 1850 a model vodního mlýna z roku 1937.
Více informací o návštěvní době a aktuálních akcích naleznete ZDE
Inspiraci k výletům do okolí můžete získat v Turistickém informačním centru, které sídlí na Masarykově nám. č. 311.
Naučná stezka Se svatým Vojtěchem okolím Přeštic
Naučná stezka Se svatým Vojtěchem okolím Přeštic je dlouhá asi 20 km dlouhá stezka po historických a přírodních památkách okolí města. Je věnována životu v době svatého Vojtěcha a procházeným místům. Je vhodná i pro cykloturisty. Má 12 zastavení a jedno z nich se nachází přímo před kostelem nanebevzetí Panny Marie.
V roce 1901 Společenstvo řezníků nechalo postavit jatka (dnes Husova čp. 1138). V roce 1911 jatka převzala společnost Družstevní společná jatka v Přešticích a v roce 1922 byly městem Přeštice vydraženy a provozovány až do roku 1948. v současné době zde sídlí podnik ALTO SYSTEMS. Objekt jatek byl trojlodní halou se sedlovou střechou s hřebenovým větráním. V západním křídle byly stáje a úpravna masa, v centrální části byla porážková hala, ve východním křídle bylo technické zázemí. K severnímu průčelí byl v roce 1911 přistavěn hranolový komín vysoký devět metrů. U silnice byla postavena v roce 1911 přízemní správní budova
Přeštické červenostrakaté prase
Procházeli jsme kolem budovy a zaujaly nás na nevysokém podstavci kabřincové sochy dvou prasat. Dočetli jsme se, že představují přeštické červenostrakaté prase.
Přeštické černostrakaté je původní české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech. Po zušlechtění anglickými i jinými plemeny prasat došlo ke zlepšení užitkových vlastností tohoto plemene. Přeštické prase vzniklo pravděpodobně křížením českého prasete a švábsko-hallského barevného prasete (bavorského), která se chovala ve druhé polovině 19. století na Přešticku, Klatovsku a Domažlicku. K jeho dalšímu vyšlechtění bylo využito plemen Berkshire, Yorkshire, Cornwall, Sussex, Linkolnshire, Malgalika, německého sedlovitého plemene, Mirgorodského i Livenského . Přeštické černostrakaté zabezpečovalo podle dostupných pramenů od roku 1890 do 60. let 20. století produkci masa v Západních Čechách i ostatních přilehlých krajích. Tato vynikající práce přeštických zemědělců a plemenářů proslavila přeštické černostrakaté plemeno prasat a tím i město Přeštice a dostala je do všech odborných zemědělských učebnic po celém světě. K uctění vynikající práce přeštických zemědělců a plemenářů, jsou v areálu bývalého zemědělského družstva u hlavní cesty z Přeštic do Klatov, umístěny na podstavci dvě prasata z kameniny od autora Jaroslava Podmola. Před druhou světovou válkou se z masa tohoto plemene vyráběla Pražská šunka. Oproti ostatním plemenům roste pomaleji a má víc tuku. Dnes je považováno plemeno za gurmánskou pochoutku.
Pokud Vám při prohlídce města vyhládne, můžeme doporučit restauraci Crossroad.
Obsluha zde byla vstřícná a ochotná a jídlo nám chutnalo.
A ještě dobrá zpráva pro majitele elektromobilů: V Přešticích naleznete dvě dobíjecí stanice pro elektromobily. My jsme doplnili energii u dobíjecí stanice PrePoint u čerpací stanice OMV.
Zdroj informací: Wikipedie
Foto: Cysnews