Obezita psů a koček trápí Vídeň

Zatímco tisíce lidí míří do znovuotevřených fitness center, aby se zbavili přebytečných lockdownových kil, nadváhu domácích zvířat velká část chovatelů nijak neřeší. Zvířecí obezita, ke které mohou vést i drobné pamlsky, se kromě zhoršeného zdraví mazlíčků negativně projevuje i na nákladech za následnou léčbu. Vídeňská zvířecí ombudsmanka proto radí: méně pamlsků a více společného času a pohybu.

„Pár dekagramů nebo kilo navíc mohou u zvířat rychle zapůsobit jako těžké břemeno a vést k chronickým onemocněním srdce nebo kloubů,“ upozorňuje specializovaná vídeňská zvířecí ombudsmanka společně s místním sdružením veterinářů. Obě organizace proto doporučují, aby chovatelé přistupovali ke každému zvířeti individuálně a přizpůsobovali krmení skutečnému výdeji energie, dbali na odpovídající pohyb a docházeli na pravidelné kontroly.

Dvě třetiny z 82 vídeňských zvěrolékařů, kteří se účastnili ankety vídeňského veterinářského spolku, potvrdilo, že v posledních letech výrazně narostl podíl psů a koček s nadváhou. Většina chovatelů přesto obezitu mazlíčků nepovažuje za problém a mají proto nízkou motivaci zahájit zvířecí dietu.

Nebezpečí pro zvířecí zdraví – i lidské peněženky

Obezita přitom zvířatům může způsobovat značné problémy. „Kapsička navíc nebo další pochoutka přirozeně psovi nebo kočce dopřejí krátkodobou chvíli radosti. Z dlouhodobého hlediska se ale nadváhou výrazně snižuje pohoda i zdraví zvířat,“ varuje Eva Persy, vídeňská zvířecí ombudsmanka. Léčba následných nemocí, které podle ankety ve Vídni postihují už každé páté domácí zvíře, přitom znamená i citelný zásah do peněženky. Například pes o váze 25 kilogramů, který kvůli své nadváze trpí na chronické bolesti kloubů a slabé srdce, může denně potřebovat medikamenty o ceně 3,5 eur, tedy kolem 105 eur měsíčně. Další náklady s sebou nesou i potřebné veterinární prohlídky.

Pamlsek vydá za hamburger nebo pytlík chipsů

Jak lze poznat nadváhu koček a psů? Vídeňská veterinářka Stefanie Handl nabízí jednoduchý test. „Žebra by neměla být viditelná, při jemném přiložení ruky na kraj žeber bychom je ale hned měli cítit,“ říká Handl. U psů a koček by také mělo být viditelné zúžení v pase, a to u všech ras. S plánováním diety by vždy měl asistovat specialista, který zaručí optimální složení potravy a kalorický příjem. I nadále platí, že zvířata by měla dostávat svačinky, ale v míře, která odpovídá jejich velikosti a potřebám. „Když patnáctikilový pes dostane žvýkací tyčinku, je to v přepočtu to samé jako hamburger pro průměrného dospělého člověka. Jedno kolečko salámu pro kočku odpovídá balíčku chipsů a malému kousku sýra,“ vysvětluje veterinářka Handl.

Úřad vídeňského zvířecího ombudsmana může navíc v případě, že nadváha zvířeti způsobuje bolesti, a láska ke zvířeti tak vyústí v jeho týrání, udělit chovateli pokutu až do výše 7 500 eur. „Nejlepší službu proto páníčci mohou svým mazlíčkům nabídnout tím, že jim svoji přízeň místo pamlsku vyjádří jiným způsobem – pomazlením, hraním nebo společnou aktivitou. V takovém případě mohou přebytečná kila shodit najednou chovatelé i mazlíčci,“ uzavírá výzva vídeňského zvířecího ombudsmana.

 

Foto: Tierschutzombudsstelle Wien