Návštěva Malých lázní Běloves u Náchoda

Lázně Běloves máme spojené s minerální vodou běloveská kyselka IDA. Byli jsme zvědavi, jak vypadá místo, kde je prameník této vody a proto jsme se do Lázní Běloves vydali.

Lázně Běloves

Dle historických zpráv bylo toto místo známé díky lahodné kyselce už kolem roku 1392. Samotné Lázně Běloves byly ve stejnojmenné části města Náchoda založeny v roce 1818. Léčila se zde onemocnění kardiovaskulárního systému, probíhala rekonvalescence po zánětech žil dolních končetin a také se zde léčily bolestivé poruchy pohybového aparátu. Základem zdejší léčby bylo podávání přírodních uhličitých koupelí. Nejznámějším pramenem Lázní Běloves je Ida, která byla dodávána zpočátku jen do chat v Orlických horách a Krkonoších, ale postupně se dostala i do dalekých končin, včetně konkurenčních Karlových Varů. Už v roce 1866 se lázně poprvé uzavřely návštěvníkům – tehdy totiž v Náchodě a okolí zuřila prusko – rakouská válka. Později se tak stalo ještě čtyřikrát – během první světové války zde byl umístěn vojenský lazaret, v roce 1943, v době druhé světové války, lázně obýval oddíl dívek z Hitlerjugend a v roce 1979 si ničivá povodeň vyžádala několikatýdenní uzavření lázní. Páté, a zdá se definitivní, uzavření původních lázní přinesl až konec XX. století. V roce 1900 zakoupil lázně Ivan Honl. Protože jinak lázně sloužily veřejnosti, majitel se velmi staral o vstřícnost k návštěvníkům. Od roku 1905 pro hosty organizoval výlety v kočárech, resp. vlakem do blízkého okolí i nedalekých německých lázní Bad Kudowa (dnes Kudowa-Zdrój). Od roku 1936 se pak datuje systematická propagace pod vedením Vlastimila Šuberta – spustil informační noviny „Vaše Běloves“, nechal tisknout papírové skládačky fotografických záběrů lázní a okolí, nechal natočit propagační film o lázeňském provozu a jeho okolí, organizoval výlety autobusem až na Deštnou, do restaurací dodával papírové tácky a otvíráčky s logem IDA, kterou již kolem roku 1926 začal tehdejší vedoucí stáčírny rozvážet.

Těsně před II. světovou válkou se Běloves začala zajímat o převzetí lázní do obecního majetku, snažila se i získat status lázeňské obce, ale okupace tyto plány zhatila. Po válce bylo zlikvidováno výhodné železniční spojení do Polska – mezi Náchodem a šest kilometrů vzdálenými polskými lázněmi Kudowa Zdrój.

Zdroj: Wikipedie

Cesta do Malých lázní

Zaparkovali jsme na parkovišti u nákupního centra Kaufland. Pokud přijedete elektromobilem nebo automobilem s hybridním motorem, můžete zde na parkovišti využít několik dobíjecích stanic pro elektromobily. Odtud jsme se vydali pěšky po zelené turistické značce kolem pěchotního srubu Voda. Pěchotní srub těžkého opevnění N–S 84 Voda byl součástí pevnostního systému předválečného Československa. Srub se nachází v blízkosti dělostřelecké tvrze Dobrošov. Je to samostatný, oboustranný a kvůli hladině podzemní vody jednopodlažní pěchotní srub. Nyní se zde nachází expozice o československé armádě první republiky provozovaná Klubem vojenské historie Náchod. Od pěchotního srubu Voda se můžete vydat po žluté turistické značce, která kopíruje naučnou stezku Po opevnění Běloves. Naučná stezka vede okruhem z Bělovsi k Dobrošovu a zpět. Nachází se zde 15 informačních panelů rozmístěných u objektů těžkého opevnění z období první republiky.

 

My jsme se drželi zelené turistické značky, přešli jsme po mostě řeku Metuji a šli jsme ulicí promenádní. Jak již název napovídá, jedná se o lázeňskou ulici, avšak budovy někdejších lázní jsou dnes značně zchátralé. Naši pozornost upoutala kruhová budova s plechovou střechou. Jedná se o pramen vody Ida. Přešli jsme řeku Metuji po mostku pro pěší a vraceli jsme se po žluté turistické značce. Cestou jsme si mohli přečíst informace na tabulích naučné stezky Po opevnění Běloves. Od pěchotního srubu Voda nás zelená turistická značka dovedla do Malých lázní Běloves.

 

Malé lázně Běloves byly zprovozněny v roce 2019. Nachází se zde kolonáda s odpočinkovou zónou a dvanácti pítky s vodou Jan a Běla. Najdete zde temperované pítko, kde si můžete natočit vodu i v zimních měsících. Město nechalo zhotovit repliku vily Komenský. Ve vile je nyní kavárna. Vžili jsme se do role lázeňských hostů a chvíli jsme se usadili v odpočinkové zóně s dřevěnými lehátky. Potom jsme se posadili na terase kavárny a vychutnali jsme si zákusek s kávou.

 

Infocentrum v Malých lázních Běloves

V prvním patře vily Komenský jsme navštívili infocentrum, kde si můžete koupit různé upomínkové předměty. Je zde expozice historie lázeňství. Po prohlídce expozice jsme si dovezli něco na památku: dvě lahvičky sirupů.

 

 

 

Foto: Cysnews