Letošní „emáci“ i želvy už se v ZOO Tábor „prohánějí“ venku

Po chladnějších dnech letošního jara se venkovní teploty ustálily v takových výškách, že letos narozená mláďata emu hnědých a také všechny želvy už mohli pracovníci ZOO Tábor nastálo pustit do venkovních výběhů. „Nemůžeme si dovolit ohrozit zdraví zvířat, a proto jsme pozorně sledovali venkovní teploty. Kdybychom choulostivější jedince nastálo vypustili z chráněného prostředí ubikací v době, kdy v noci ještě bývá venku chladněji, riskovali bychom, že zvířata prochladnou, což může v krajním případě ohrozit jejich životy,“ říká ředitel táborské zoo Evžen Korec.

V Táboře žije chovná skupina emu – samec Emil a samice Bubina a Mahonka. Letos pracovníci zoo odchovali v umělé líhni pět přírůstků emu hnědých, kteří se postupně líhli v prosinci a v lednu, kdy je v Austrálii léto. Právě tento světadíl je domovinou tohoto zvířecího druhu. Emu hnědý je největší původní ptačí druh žijící na australském kontinentu, v dospělostí měří 1,5–1,8 metru a váží 30 až 55 kilogramů. Je znamenitý běžec, dokáže vyvinout rychlost až 48 km/hod. Ve volné přírodě se živí především semeny a pupeny rostlin, hojně konzumuje také ovoce. Nepohrdne však ani hmyzem, ještěrkami a drobnými hlodavci.

Želvy mohou návštěvníci pozorovat v nízkém výběhu nedaleko stanoviště makaků. Táborská zoo chová 15 želv zelenavých, které patří mezi ohrožené druhy. Ve volné přírodě žijí nejčastěji v Řecku a v balkánských zemích. Některé poddruhy obývají také vhodné oblasti v Itálii, na Baleárských ostrovech, Korsice, Sardinii, v jižní Francii a ve východním Španělsku. V Táboře jim dělají společnost i dvě želvy čtyřprsté, které se v přírodě vyskytují na východ od Kaspického moře, v Íránu, Afghánistánu, Kazachstánu, Turkmenistánu a Pákistánu. Vyznačují se mj. tím, že na předních končetinách mají jen čtyři prsty.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Jen vloni ji navštívilo 86 tisíc lidí. V období od začátku června až do konce srpna je otevřena každý den od 9 do 19 hodin. Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů. Generálním partnerem je EKOSPOL, lídr developerské výstavby v ČR.

Foto: Naďa Krejčová, ZOO Tábor