Vydali jsme se na pěší výlet ze Strašic do Domu přírody Brdy. Dům přírody v areálu historické stavby na soutoku říčky Klabavy a Třítrubeckého potoka v chráněné krajinné oblasti Brdy vybudoval hospodářský správce této lokality, Vojenské lesy a statky ČR, s. p. Provozovatelem Domu přírody je obec Strašice, na jejímž katastrálním území se Tři Trubky nacházejí.
Cesta z obce Strašice
Cesta vedla z obce Strašice po modré turistické značce k parkovišti Hájkův most, kde se nachází občerstvení. Odtud je možné pokračovat po cyklotrase 2252, 8190 pohodlné asfaltové cestě, která je vhodná i pro kočárky. Trasa po modré turistické značce je zhruba 2 km dlouhá a opouští asfaltovou cestu vede po lesní cestě podél toku Klabavy až k loveckému zámečku. Na trase je několik turistických posezení i informační tabule.
Dům přírody Brdy
Dům přírody Brd představuje stálou vnitřní expozici, která vznikla ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny a Muzeem Středních Brd. Expozice je zaměřena na unikátní přírodu i nejzajímavější turistické cíle. Příjemným dojmem působí venkovní prostory, kde interaktivní vzdělávací hry ocení nejen děti. Výletníci zde naleznou příjemné zázemí, jsou zde také zvenčí přístupné velmi dobře udržované toalety.
Vešli jsme do prostor domu přírody. V pokladně si můžete koupit upomínkové předměty a knihy zaměřené na oblast přírody Brd. Nalezli jsme mezi nimi i několik knih našeho oblíbeného průvodce po Brdech Jana Čáky. Ve vestibulu si můžete v automatu koupit nápoje, drobné občerstvení. Pokladní nám vysvětlila trasu prohlídky a zeptala se nás, zda máme zájem shlédnout film o přírodě Brd před prohlídkou nebo po ní. Protože jsme byli zvědavi, rozhodli jsme se zahájit prohlídku shlédnutím filmu. Prošli jsme přes venkovní prostor do přednáškové místnosti a zde jsme před sebou viděli nejrůznější nádherná místa a zajímavosti této lokality.
Potom jsme přes vestibul s pokladnou prošli do prostor vnitřní expozice. Zde nás uvítala postava Fabiána, ducha z Brd v oděvu ze šišek. S Fabiánem jsme se po prohlídce potkali ještě jednou při východu z nádvoříčka s fontánou před penzionem Myslivna. Nedaleko odtud nás zaujal památný strom, vysoká douglaska.
Duch Brd Fabián Vás vítá v expozici Domu přírody
Během prohlídky vnitřní expozice se v jednotlivých místnostech dozvíte, co v Brdech naleznete či nenaleznete, Brdy jsou popisovány jako neobydlený horský ostrov uprostřed Čech. Celá expozice je interaktivní, přívětivá hlavně k dětem. V místnosti zvané Ostrov pokladů jsou pro ně připraveny stoličky sloužící jako schůdky, kde si mohou odklopit víko dřevěné skříňky, na spodní straně víka je popis toho, co se ve skříňce nachází a zde je prostor pro rodiče, aby dětem přečetli a vysvětlili co vidí. V této místnosti jsou i stolečky, kde si mohou to, co je zaujalo nakreslit. Překvapily nás velké dřevěné truhly umístěné v rozích místnosti. Protože sice byly opatřeny petlicí, ale neměly zámek, byli jsme zvědavi, co v nich nalezneme. Právě zde na děti čeká poklad…….
Další místnost je věnována historii, kdy se zámeček nacházel ve vojenském prostoru a období studené války.
V chodbě naleznete malé obrazovky s projekcí a zde si můžete nasadit sluchátka a nechat se vtáhnout do konkrétního místa. Další místnost nese název Strážci pokladů. Kromě stěny, která velmi ilustrativně nabádá k tomu, jak se návštěvník Brd v přírodě nemá chovat, nás zaujaly tři telefonní přístroje. Zvedli jsme sluchátka a mluvili jsme s lesníkem, v sousedním telefonu se nám představil ochránce přírody a když jsme zvedli třetí sluchátko, dozvěděli jsme se řadu zajímavostí od pracovníka muzea.
Nádvoří s vodotryskem
Vyšli jsme na malé nádvoří, kde nás zaujal vodotrysk. Prameny vody tryskaly z trysek umístěných v mapě lokality. Opustili jsme nádvoříčko a prošli krásnou dřevěnou bránou a zde se s námi rozloučil duch Brd Fabian.
Penzion Myslivna nabízí ubytování
Samotná budova loveckého zámečku je v současné době ještě v rekonstrukci. Ve vestibulu nás však zaujal letáček nabízející ubytování v Penzionu Myslivna.Pro pěší i cyklistické výlety do okolí naprosto ideální volba.
Více informací naleznete ZDE
Elektrárna na soutoku Klabavy a Třítrubeckého potoka
Pár kroků odtud nad soutokem Klabavy a Třítrubeckého potoka jsme se zastavili u roubená budova bývalé malé vodní elektrárny. Ta byla v minulosti funkční a dodávala do zámečku elektřinu.
Lovecký zámeček Tři Trubky
Tři Trubky je lovecký zámeček stojící na soutoku Třítrubeckého (dříve nazývaného Černý) a Padrťského potoka.V 80. letech 19. století jej nechal vystavět kníže Jeroným Colloredo-Mansfeld, jenž vlastnil tuto část Brd spolu s panstvími Dobříš a Zbiroh. Autorem návrhu je vídeňský architekt Camillo Sita, původem z Itálie, a stavba byla vystavěna v duchu pozdního romantismu.
Objekt se původně nazýval „Zámeček U Tří Trubek“ podle hájovny, která byla odsud vzdálena asi 2 kilometry. Někdy byl též nazýván „Amerika“ podle jiné hájovny, která se nalézala v údolí směrem k obci Strašice. Celý objekt byl určen k reprezentačním účelům, byl vybaven loveckými trofejemi, malbami a rytinami s loveckými výjevy, měl vlastní vodárnu a vodní elektrárnu.
Zdroj: Wikipedie
Více informací naleznete ZDE
Foto: Cysnews
Od nového Domu přírody Českého krasu v Koněprusích k Aksamitově bráně