Azorský ARCHIPELAG – dobře utajený poklad – gastronomie

Vinařství a vinohradnictví Azorských ostrovů má dlouhou tradici a jejich počátky se datují do doby osídlování v 15. století.  Stejně jako vína z Madeiry i vína z Azor podnikala dlouhé mořeplavby a v 18. století se dobře prodávala nejen v severní Americe, na Antilách a v Brazílii, ale dovážela se také do evropských přístavů jako je Hamburg a Petrohrad, v posledně jmenovaném se těšila velké přízni u carského dvora. V druhé polovině 19. století byly azorské vinice zdecimovány révokazem. Stovky rodin se ocitly bez výdělku a byly nuceny emigrovat do USA. Vinohradníci na Azorech zkoušeli štěpovat a vysazovat importované americké odrůdy, ale tím si zanesli další choroby do svých vinohradů, což ještě více zkomplikovalo situaci, zatímco hybridy jako např. Isabella dávaly vína podřadné kvality a aromatu, která si získala přízvisko „vinho de cheiro“ – vysoce aromatická (rozuměj smrdutá).

Víno

Dnes se réva vinná pěstuje na třech Azorských ostrovech – Graciosa, Pico a Terceira. Doporučené odrůdy révy vinné jsou Verdelho, Arinto Terrantês, Boal a Fernão Pires a povolené jsou rovněž Malvasia, Sercial, Generosa, Seara Nova, Rio Grande a Bical.

Graciosa


Název graciosa v portugalštině znamená půvabná a skutečně tento malý ostrov je možná nejkrásnější z celého souostroví. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 150 m v okolí Santa Cruz a dávají štíhlá bílá vína vhodná k rybám a plodům moře. Adega Cooperativa da Ilha Graciosa dává na trh dobře pitelná vína značky Pedras Brancas, zatímco Raul Machado da Costa má své Terra do Conde.

Pico


Druhým největším ostrovem Azor je Pico, avšak ze všech ostrovů nejmladší, nesoucí také název „Černý“, podle barvy černé země na čedičovém půdním podloží sopečného původu, která je vidět všude. Ostatně sopečná aktivita je občas zpozorovatelná podle bílého obláčku kouře nad vrcholem dominanty ostrova – sopky Pico, vysoké 2351m, která je také nejvyšší horou Portugalska (poslední erupce byla zaznamenána v roce 1963). Vinice jsou vysazené v nadmořské výšce do 100 m v lokalitách Madalena, São Roque a Lajes. Cooperativa Vitivinícola da Ilha do Pico produkuje fortifikované víno Lajido podobné Madeiře a velice atraktivní bílá vína nesoucí názvy Terras de Lava, Basalto a Frei Gigante, zatímco Manuel N.F. de Faria dává na trh velice zajímavé Curral Atlântis bílé i červené.

 

Terceira

V pořadí třetím objeveným ostrovem je Terceira. Vznikl zhruba před třemi a půl miliony let v době pleistocénu a shodou okolností je také rozlohou třetím největším ostrovem archipelaga (terceira v portugalštině znamená třetí). Nejvyšším bodem je Serra de Santa Barbara (1023 m), odkud je krásný výhled, máte-li štěstí a je-li zrovna pěkné počasí. Počasí se na Azorech totiž může střídat každých 15 minut…  Pojedete-li z hlavního města ostrova Angra do Heroísmo do vinařské oblasti Biscoitos, silnice od rybářského přístavu São Mateus začne prudce stoupat a může se stát, že vesnicemi Santa Barbara, Doze Ribeiras a Serreta projedete v husté mlze a mracích, než zase sjedete dolů pod azurové nebe. Město a stejnojmenná vinohradnická oblast Biscoitos získala své jméno od lávových kamenů podobným sušenkám, jež se zde nacházejí v hojném počtu (biscoito znamená v portugalštině sušenka). Nachází se  poblíž Praia da Vitória, druhého největšího města ostrova, na jeho severním pobřeží. V obci Biscoitos se nachází muzeum vína, které provozuje snad nejslavnější vinařství celých Azor – Casa Agrícola Brum (poportugalštěné jméno Blum je původem z Flander), které se vyznačuje především výrobou fortifikovaných vín Chico Maria (Chico znamená zkratku jména Francisco v portugalštině, což je křestní jméno  zakladatele vinařství).  Kromě vinařství Brum působí v oblasti Biscoitos ještě družstvo Adega Cooperativa dos Biscoitos, jejichž bílé víno s názvem Magma je obvykle v místních restauracích Terceiry vyprodáno, a José Manuel Machado de Sousa, jenž dává na trh Pedras do Lobo vyrobené z odrůd Verdelho a Roxo da Terceira, které má nádech po tropickém ovoci se slanou dochutí na závěr.

This slideshow requires JavaScript.

Gastronomie

Azorská kuchyně je velmi pestrá a uspokojí i ty nejnáročnější jazýčky. Kromě kvalitního masa a mléčných výrobků, zejména sýrů, jako je Queijo da Ilha z ostrova São Jorge, najdeme na jídelíčku nepřeberné množství plodů moře. Ale začněme pěkně popořádku. Rčení „polívka je grunt“ platí nejen u nás, ale i v Portugalsku a zejména na Azorských ostrovech, kde je počasí poněkud chladnější než na portugalské pevnině. Z přehršle polévek vybírám tedy caldo azedo (zakysaná polévka), caldo de nabos (vývar z tuřínu neboli vodnice), caldo de peixe (rybí polévka), sopa de agrião (řeřichová) a fervedouros (bramborová s kapustou). Poněkud hustším pokrmem z ryb je kotlík z ryb zvaný  caldeirada de peixe, který se může podávat i s jablky com maças, caldeirada de congro (z úhoře) a polvo guisado em vinho de cheiro (chobotnice na červeném víně). Z darů moře převládají humři a humrům příbuzný caraco, krab a malé mušličky zvané cracas a ameiojas.  Místní klobásky a jelítka chouriço, morcela a linguiça jsou velmi populární, stejně jako vepřová žebírka torresmos de porco či kotlík z vepřového masa caçoila. Alcatra je delikátní pokrm z masa, který se na ostrovech vaří pomalu v nádobách z terracotty na peci, zatímco coelho de molho vilão je králík na šalotce jemně podlitý octem a pochází z ostrova Terceira.  Feijão com cabeça de porco jsou fazole s vepřovou hlavou, co je tradiční pokrm ostrova Flores.

 

Sladká tečka na závěr

Stejně jako Portugalci i Azorčané si potrpí na sladkosti a lze se tu setkat s dezerty jako queijadas da Vila, confeitos da Ribeira Grande, barriga de freira (ostrov São Miguel), suspiros, melindre, encanelados, tigeladas (Santa Maria), confeitos, coscorões, alfinim (Terceira), pasteis de arroz, capuchos, escomilhas (Graciosa), doce branco, esqucidos (São Jorge), arroz doce, vésperas (Pico) a s mnoha dalšími delikatesami.

Závěr stolování lze zpestřit sladkým či polosladkým fortifikovaným vínem Chico Maria z vinařství Brum v Biscoitos na ostrově Terceira, pálenkou aguardente velha da Graciosa ze stejnojmenného ostrova nebo likérem licor de maracujá z ostrova São Miguel. Posledně jmenovaný ostrov je rovněž vyhlášený čajovými plantážemi odkud pochází famózní čaj Chá Gorreana.

 

Jak se na Azory dostat?

Sledujte tzv. last minute nabídky cestovních společností nebo národních i nízkonákladových dopravců.  Z Lisabonu se létá denně na tři azorská mezinárodní letiště – Ponta Delgada, Terceira a Horta a když se šikovně nakoupí, vyjde vás zpáteční letenka na 2500 Kč. Mezi jednotlivými ostrovy je možné využít dopravu trajektem i letecky a zpáteční letenky lze pořídit již od 50 Eur. Tak tedy bom vôo, jak říkají Portugalci!

 

Text a foto:  Helena Baker