Od mučírny po vyhlídkovou věž se projdete hradem Buchlov

Tento moravský hrad Buchlov je v krajině řeky Moravy a Baťova kanálu nepřehlédnutelný a můžeme jej vidět ze všech možných úhlů a stále nás zve k návštěvě. Dokonce i v nočních hodinách jej můžeme vidět jako zářící místo těsně pod oblohou.Hrad můžeme v letním období navštívit také na noční prohlídky, kdy jsou místnosti osvětleny svícemi a v každé z nich je přehrávána scénka z historie hradu. Na třetím nádvoří jistě návštěvníky zaujme funkční skřipec, kde mohou shlédnout způsoby provádění středověkého útrpného práva.

Letní výlet v roce 2015

V letošním létě jsme se vydali právě na tento hrad a to z Buchlovic, kde se nachází místní zámek, sídlo posledních majitelů hradu Buchlov rodu Berchtoldů. Hrad byl totiž v posledních staletích využíván pouze jako letní sídlo a na konci panování tohoto rodu zde bylo umístěno jedno z prvních veřejně přístupných muzeí. A tak jsme pomalu stoupali po turistické žluté značce až k historické aleji, která zde byla vysázena na začátku dvacátého století a v nedávných letech obnovena. Dále naše cesta , míří k rozcestníku Pod Barborkou až a po několika málo metrech se objevíme přímo pod hradem.

Výhled z hradní věže na rodovou hrobku sv.Barbora a na Bílé Karpaty



Prohlídka hradu

Hned u vstupní brány zakupujeme vstupenku, hrad nabízí několik variant prohlídkových okruhů. Nudit se nebudou ani návštěvníci z řad dětí, protože je čeká okruh S pastelkami po hradu Buchlov, který je v neděli obohacen ještě o divadelní pohádkové představení. Časy prohlídek jsou pevně stanovené a počet návštěvníků je vzhledem k relativně malým místnostem v hradu omezen. Již vyhlídka z prvního místa, kam vystoupáme po příkrých širokých, dlouhých schodech je dechberoucí a také následná pověst vážící se k lípě nás velmi zaujala. Někteří z unavených turistů zasedli kolem kamenného stolu a poslouchali úvodní slova průvodkyně a dozvěděli se posléze, že na tomto místě sedával odsouzenec před cestou na popraviště.

A jdeme na prohlídku

Vstupujeme do hradu, vpravo vidíme okovy vězňů čekající na popravu a vlevo zbrojnici jejich strážců. Na třetím nádvoří máme možnost vidět v reálu funkční středověký skřipec, který je používán při nočních prohlídkách. Pak již následuje klasická hradní prohlídka místnostmi, které překvapí většinu návštěvníků relativně malými rozměry nicméně bohatou vybaveností. Nás osobně nejvíce zaujaly exponáty z exotických výprav pána z Berchtoldů, kostra koně, kůže anakondy a další. Ssamozřejmě nám utkvělo v paměti místo kde vykonávali středovcí páni svou potřebu a to pod francouzským názvem prevét, s přiléhavým českým názvem „výsernice“ . Jako bonbonek celé prohlídky je závěrečný výstup na hradní věž s ohromujícím výhledem do krajiny a to na Bílé Karpaty a okolní pohoří Chřiby. Zde nás průvodkyně upozorní také na rodinnou hrobku posledního rodu pod názvem Sv. Barbora, kterou můžeme po prohlídce také navštívit, jelikož se nalézá kilometr od hradu.

 

 

Pověst hradu

Jednu pověst z historie hradu jsme si nechali na závěr, váže se k místnosti, kde je umístěna mumie, kterou dostala jako svatební dar krásná Ludmila. Odtud vychází Černá Paní, ke které se váže tragický milostný příběh. Onou prokletou je údajně Kateřina Rájecká z Mírova, která se provdala za místního pána Jindřicha Praktického ze Zástřižel. V manželském svazku však byla nešťastná, tak se rozhodla svého muže ubodat očarovanou dýkou a provdat se za jiného. Její lest však byla odhalena a za trest byla zaživa zazděna do výklenku odkud dodnes vychází.

Plni dojmů se vrací zpět do Buchlovic do Uherského Hradiště a jsme spokojeni s návštěvou hradu, kterou tímto všem vřele doporučujeme.

Stránky hradu Buchlov 



Booking.com