Bonsaje zaplní Japonskou zahradu


I v letošním roce budou moci návštěvníci botanické zahrady obdivovat umění známých českých a moravských pěstitelů. „Poprvé představíme kolekci převážně japonských špičkových bonsají Josefa Valucha ze Starého Města u Uherského Hradiště. Ten se bonsajím věnuje už čtyřicet let a za své umění byl mnohokrát oceněn,“ vysvětluje Miroslav Horský, kurátor výstavy. „Mezi exponáty budou k vidění také ukázky z projektu 100 borovic.

Tento projekt si klade za cíl shromáždit celistvou kolekci sta stromů pocházejících ze stanovišť po celé Evropě, jež jsou obvykle vyzvednuty před zahájením stavebních prací, např. při stavbách silnic v horách apod. Po nezbytné aklimatizaci jsou následně tvarovány předními českými a světovými demonstrátory,“ dodává Miroslav Horský.


Bonsaje
12. – 20. 5. 2018
denně 9.00–20.00
Venkovní expozice, Japonská zahrada, výstavní sál
Po roce se do trojské botanické zahrady opět vracejí bonsaje. Již potřinácté si můžete prohlédnout jedinečné ukázky japonského umění pod širým nebem. Každoročně jsou kromě výtvorů českých pěstitelů vystavovány i rostliny zahraničních tvůrců. Po dva víkendy
je pro návštěvníky připraven bohatý program.


Vystaveno bude i několik stromů z Bonsai centra Libčany a chybět nebude ani kolekce bonsají Botanické zahrady hl. m. Prahy. Vystavené rostliny budou tentokrát rozmístěné podél cest v celé Japonské zahradě.

V zahrádce vedle Japonské zahrady se zájemci seznámí s přerodem semenáčku v dokonalou bonsaj. K dispozici bude odborné poradenství a prodej bonsají, misek i tematické literatury. Výstavní sál zaplní expozice s názvem 50 let spolu v zahradě. K vidění budou nejen bonsaje a suiseki, ale i další předměty ze sbírky manželů Jaroslavy a Václava Wiesnerových, majitelů známé Japonské zahrady Oleško.

 

Dva květnové víkendy budou patřit japonské kultuře

Víte, že…

z japonštiny odvozené slovo bonsaj lze volně přeložit jako strom v misce? Ačkoliv dnes se toto umění spojuje zejména s Japonskem, svůj původ má v Číně, kde vzniklo před dvěma tisíci lety. Japonci pak techniku převzali a zdokonalili. Bonsaje jsou v podstatě živý obraz přírody, miniaturní stromy vytvořené stylem pěstování z normálních druhů.

 

 

O víkendech během konání výstavy bonsají bude probíhat bohatý doprovodný program. Připraveny jsou mimo jiné tematické přednášky, tvorba ikebany pod vedením školy Sogetsu Group nebo čajový obřad Čajové školy Urasenke. Tvarování bonsají předvede Václav Novák, dlouholetý prezident České bonsajové asociace. Zájemci se mohou během dne těšit
také na provázení výstavou i na speciální komentované večerní prohlídky.

Chybět nebude stylové občerstvení z japonské restaurace Miyabi, oblíbená čajovna U Cesty, klasické občerstvení a posezení v rostlinném bistru Botanická na talíři.