Velká cena Itálie – vyhlídky týmu Mercedes-AMG PETRONAS Formula One

Toto Wolff hovoří o Velké ceně Itálie

„Do Monzy míříme s cílem zažít konzistentnější a přímočařejší víkend než v Zandvoortu. Místy jsme měli slušné tempo, které nám mohlo umožnit bojovat o stupně vítězů. Přestože Kimi startoval z 11. místa, dobře se posouval polem vpřed a nebýt kontaktu s Leclercem, pravděpodobně by v závěru závodu útočil na přední příčky. Georgeův závod byl také ovlivněn incidentem s Ferrari. I tak odvedl dobrou práci a dojel na čtvrtém místě, přestože měl výrazně poškozenou podlahu vozu. Velká cena Itálie je výjimečný víkend s úžasnou atmosférou. Pro Kimiho je to druhý domácí závod sezóny. I když je to pro něj vzrušující, víme, že se bude plně soustředit na výkon na trati. Konkurence za McLarenem je velmi těsná a budeme muset podat maximální výkon, pokud chceme dál stahovat ztrátu na druhé místo v Poháru konstruktérů.“

Fakta: Velká cena Itálie

  • Monza si právem vysloužila přezdívku „Chrám rychlosti“. Maximální rychlosti během závodu často přesahují 350 km/h.
  • Díky dlouhým rovinkám a velké části kola strávené na osmém převodovém stupni je Monza jedním z okruhů s nejmenším počtem změn převodů – pouze 29 za kolo.
  • Žádný jiný okruh v kalendáři F1 2025 nemá vyšší procento kola stráveného na plný plyn než Monza – 76 % času a 82 % vzdálenosti.
  • Cesta k první zatáčce z pole position je jednou z nejdelších v kalendáři – měří 476 metrů. Delší jsou jen Španělsko, Silverstone a Mexiko.
  • Vysoká rychlost znamená, že Velká cena Itálie bývá jedním z nejkratších závodů sezóny. Pokud proběhne bez přerušení, trvá přibližně 1 hodinu a 15 minut.
  • Monza bývá také jedním z nejteplejších závodů sezóny – průměrné teploty dosahují 28,2 °C, maximální až 31,3 °C.
  • Okruh má pouze 11 zatáček – čtyři levotočivé a sedm pravotočivých. To je druhý nejmenší počet v sezóně, méně má jen Rakousko (10).
  • Velká cena Itálie je jediným závodem, který se objevil na každém kalendáři F1 od roku 1950.
  • Žádný jiný okruh v historii F1 nehostil více závodů než Monza – v roce 2025 se zde pojede už 75. závod.
  • Mercedes zde zaznamenal sedm vítězství – dvě s Juanem Manuelem Fangiom (1954, 1955), čtyři s Lewisem Hamiltonem a jedno s Nicem Rosbergem.
  • V roce 2021 Monza hostila formát F1 Sprint, který vyhrál Valtteri Bottas.
  • George Russell zde vyhrál závody v GP3 (2017) i ve Formuli 2 (2018).
  • Rok 2025 bude pro Kimiho Antonelliho první Velkou cenou Itálie ve Formuli 1. Odehraje se na okruhu, kde debutoval v tréninku FP1 jako nováček.
  • Kimi vyhrál závod v Monze v Italské F4 v roce 2022 a FRECA  v roce 2023.

Zdroj: Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Team

Foto: Jiří Křenek

 

Formula 1 – Pirelli Grand Premio D´Italia 5.-7.9.2025