Sportovec roku 2017Booking.com

PRAHA 21. prosince 2017 – Slavnostní vyhlášení výsledků novinářské ankety Sportovec roku 2017 proběhlo 21. prosince v pražském hotelu Hilton Prague.
Deset nejlepších sportovců, tři nejúspěšnější kolektivy, trojice nejnadanějších juniorů a Sportovní legenda převzali svá ocenění v přímém televizním přenosu vysílaném na programu ČT1, který moderoval Libor Bouček. Slavnostní večer doplnilo hudební vystoupení Davida Kollera, Tonyi Graves a Terezie Kovalové. V 59. ročníku odborné ankety Sportovec roku, vyhlašované Klubem sportovních novinářů, přispělo svými hlasy celkem 217 žurnalistů. Celý projekt organizačně zajišťuje více jak 20 let agentura BPA sport marketing.

Titul Sportovec roku 2017 získala Gabriela Koukalová, mistryně světa a vítězka dvou disciplín Světového poháru v biatlonu. Novou královnu českého sportu korunoval předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis společně s Jozefem Pribilincem, olympijským vítězem a dvojnásobným držitelem ocenění Sportovec roku.
V nejlepší desítce se objevilo pět zástupkyň něžného pohlaví a obsadily následující příčky. Za první Koukalovou získala druhé místo mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Třetí příčku vybojovala tenistka Karolína Plíšková. Dále následovala, na celkově pátém místě, všestranná snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká. A šesté místo získala rychlobruslařka Martina Sáblíková.
Čtvrtou příčku obsadil mistr světa ve veslování Ondřej Synek, který byl současně nejlepším mužem v anketě Sportovec roku 2017. Sedmé místo patří sportovnímu lezci Adamu Ondrovi. Osmou příčku získal kajakář Josef Dostál. Devátou pozici obsadil další rychlostní kanoista Martin Fuksa. A desátou příčku získal oštěpař Jakub Vadlejch, stříbrný medailista z MS.

Sportovními legendami se stali házenkáři z MS roku 1967.

Nejlepším kolektivem roku 2017 se stala reprezentace ČR v malém fotbalu.

Druhou příčku získali fotbalisté SK Slavia Praha.

Bronzový stupínek vybojovali hokejisté HC Kometa Brno.

V juniorské kategorii, kterou vyhlašuje Nadace České sportovní reprezentace, se na děleném prvním místě umístila Michaela Hrubá společně s Filipem Nepejchalem.

Míša je aktuální mistryní Evropy v atletice juniorů do 20 let. Filip mimo jiné mistr světa juniorů ve vzduchové pušce a mistr Evropy v libovolné malorážce. Třetí místo obsadila vodní slalomářka Antonie Galušková, juniorská mistryně světa v kajaku jednotlivců.

ZAJÍMAVOSTI

V dosavadních 58 ročnících ankety Sportovec roku nikdy nezvítězil žádný biatlonista ani biatlonistka. Od roku 2010, kdy slavila rychlobruslařka Martina Sáblíková, v anketě nevyhrál ani žádný další zástupce zimního sportu.
Všechna tato očekávání naplnila až Gabriela Koukalová, která navíc po ročním kralování judisty Lukáše Krpálka obnovila mnohaletou vládu žen nad českým sportem.
Lukáš Krpálek, který loni přerušil sérii deseti vítězství žen v řadě, letos ve finále nebyl, skončil na osmnáctém místě.
Gabriela Koukalová byla ve finálové desítce ankety už popáté. Po dvou pátých místech, jednom šestém a loňské třetí příčce letos dosáhla na vrchol.
Ve finálové volbě zařadilo biatlonistku na první místo 58 hlasujících novinářů, 37 prvních míst dostala oštěpařka Barbora Špotáková. Rozdíl mezi dvěma nejlepšími byl ve finále 119 bodů.
Špotáková je mezi nejlepšími už podesáté, dvakrát vyhrála a nyní je už potřetí na druhém místě.
Tenistka Karolína Plíšková českým sportovním žebříčkem teprve stoupá vzhůru. Loni jako nováček v desítce skončila pátá, tentokrát jí patří bronz.
O jediný bod zaostal za Plíškovou nejlepší muž letošního hodnocení, veslař Ondřej Synek. Mezi nejlepšími je už podeváté, jednou byl třetí, na čtvrtém místě je už potřetí.
O vyrovnanosti výsledků svědčí i skutečnost, že každý z nominovaných figuroval alespoň na jednom hlasovacím lístku na prvním místě. Nejvíc desátých míst posbíral atlet Jakub Vadlejch (47x), hned po něm je lezec Adam Ondra, ačkoliv ten obsadil celkové sedmé místo. Tři desátá místa dostala i Koukalová, jediné Synek.
Stejně jako mezi jednotlivci i v soutěži kolektivů přinesl letošní rok historickou premiéru. Poprvé vyhrál tým malého fotbalu. Česká reprezentace ověnčená titulem mistrů světa, ukončila šestiletou vládu tenisových týmů.POŘADÍ NOVINÁŘSKÉ ANKETY

SPORTOVEC ROKU 2017
Celkem hlasovalo 217 členů Klubu sportovních novinářů

Jednotlivci

1. Gabriela Koukalová biatlon 1 282 bodů
finanční odměna 250 000 Kč

2. Barbora Špotáková atletika 1 163 bodů
finanční odměna 200 000 Kč

Barbora Špotákový , foto Iva Roháčková , vyhlášení Atlet roku 2017

3. Karolína Plíšková tenis 990 bodů
finanční odměna 170 000 Kč

4. Ondřej Synek veslování 989 bodů
finanční odměna 140 000 Kč
5. Ester Ledecká snowboarding 930 bodů
finanční odměna 120 000 Kč
6. Martina Sáblíková rychlobruslení 869 bodů
finanční odměna 100 000 Kč
7. Adam Ondra sportovní lezení 676 bodů
finanční odměna 80 000 Kč
8. Josef Dostál rychlostní kanoistika 649 bodů
finanční odměna 70 000 Kč
9. Martin Fuksa rychlostní kanoistika 586 bodů
finanční odměna 60 000 Kč
10. Jakub Vadlejch atletika 494 bodů
finanční odměna 50 000 Kč

Jakub Vadlejch , foto: Iva Roháčková

Kolektivy

1. MALÝ FOTBAL – reprezentace ČR 335 bodů
finanční odměna 100 000 Kč
2. FOTBAL – SK Slavia Praha (muži) 310 bodů
finanční odměna 80 000 Kč
3. HOKEJ – HC Kometa Brno 298 bodů
finanční odměna 60 000 Kč

Junioři

1. – 2. Michaela Hrubá atletika 84 bodů
Filip Nepejchal střelba 84 bodů
3. Antonie Galušková kanoistika 60 bodů

Michaella Hrubá , foto : Iva Roháčková

Sportovní legenda 2017 – Cena Emila Zátopka

Házenkáři z MS roku 1967
Padesát let uplynulo od triumfu československých házenkářů na mistrovství světa. Po dvou bronzech a dvou stříbrných finálových pokusech (jednou dokonce po prodloužení) o usednutí na světový trůn se to ve Švédsku konečně na popáté podařilo. Dvanáctého ledna roku 1967 začala ve švédském Göteborgu cesta československých házenkářů za jejich snem. V prvním zápase skupiny D porazili Francii 25:10 (10:2), o den později ve Falköpingu tým Tuniska 23:10 (13:4) a za dva dny v Helsingborgu Dánsko 24:14 po poločase 13:7. Ve čtvrtfinále pak viděli švédští diváci pohromu favorizovaných domácích házenkářů 11:18 (3:9). Čechoslováci potom 19. ledna zvítězili v semifinále nad Rumunskem a oplatili tak úřadujícím mistrům světa porážku ze semifinále v Praze. Třetí finálový příběh měl konečně šťastné rozuzlení. 21. ledna roku 1967 se ve švédském městě Västerås stali šampióny po vítězství nad Dánskem 14:11 (8:8).