Hodnocení Mistrovství Evropy v atletice 2018


Mistrovství Evropy v atletice v Berlíně roku 2018 přineslo našim příznivcům nemilé okamžiky u televizních obrazovek. Divák zvyklý vídat naše atlety bojující ve finálových kláních se musel divit, jak večerní programy byly chudé na českou účast a medailové žně či bodové příděly pro tabulku národů narůstaly hlemýždím tempem.

Hodnocení mistrovství Evropy

Jako by celou českou atletiku charakterizovala závěrečná štafeta na 4x100m, kdy na základě zdravotní indispozice jednoho člena štafety štafeta neodstartovala do závodu. Dlouho sleduji atletické závody a tuto situaci si ve své paměti nedokážu vybavit.

Dřívější disciplíny, ve kterých excelovali čeští atleti v dobách minulých a již jsme zvykli na uvolnění těchto našich pozic, a to jmenujme například mužský a ženský trojskok či dříve velice úspěšnou disciplínu mužského disku. Nyní následují další atletické disciplíny, kde nemůžeme konkurovat evropské ani světové špičce. Bohužel v mnohých dalších disciplínách je to jen na jednotlivcích. Zde můžeme jmenovat propastný rozdíl mezi výkoností Radka Jušky a ostatními českými dálkaři.

Zklamání

Ale vraťme se k hodnocení uplynulého Mistrovství Evropy. To můžeme shrnout jediným slovem: ZKLAMÁNÍ. Tři medaile z toho dvě v disciplínách pořádaných mimo hlavní stadion nemůže českou atletiku potěšit.

Úspěchy

Vynikající výsledek Evy Vrabcové-Nývltové  bronzová medaile v maratonu a Anežky Drahotové stříbrná medaile v chůzi je obrazem jejich velké vůle a samostatného přístupu k budování své atletické kariéry. Tudíž máme jednu medaili v oštěpu žen od Nikoly Ogrodníkové, disciplíně, jež se konala na hlavním stadionu a tato závodnice potvrdila svou formu v sezoně a vybojovala stříbrnou medaili.

Za úspěchy považujeme čtvrté místo Tomáše Staňka ve finále koule, šesté místo Kateřiny Cachové ve víceboji je vynikající, zlepšení osobního rekordu a také byla kousek od českého rekordu. Michaela Hrubá také dosáhla velice dobrého šestého místa ve finále. Také nemůžeme zapomenout na finálové umístění Amálie Švábíkové v tyčce. Dále finálové umístění vícebojařů, především 8. místo Jana Doležala je velkým vkladem do budoucnosti. Překvapením bylo finálové umístění Lukáše Hodbodě na 800 m a také umístění ve finále Simony Vrzalové a Diany Mezulianikové na 1500 m.

Za úspěch nemůžeme považovat 8. místo Jakuba Vadlejcha, byť jej trápila zdravotní omezení.

Za úspěch u atletů považujeme, když si na vrcholné akci vytvoří sezonní rekord či dokonce osobní rekordy, což se stalo u mnoha našich atletů. Zde již nechci jmenovat jednotlivé atlety. Protože na tomto mistrovství bylo více vypadnutí v rozbězích a v kvalifikacích než finálových účastí.

Závěrem musíme konstatovat, že největší česká výprava v historii Mistrovství Evropy v atletice nám ukázala, že v současné době dochází k výměně generací a budeme doufat, že odcházející hvězdy let minulých budou nahrazeny mladými, nadějnými atlety.

Poznámka redakce: Považujme toto za dno od kterého se budeme odrážet k dalším výborným výkonům, na jaké jsme byli zvyklí v minulosti.

Výsledky českých atletů na Mistrovství Evropy v Berlíně 2018