HME v atletice Glasgow 2019 – Ambice českých atletů

Na halový šampionát do skotského Glasgow naše reprezentace vysílá početné pole závodníků, kteří splnili limit pro účast. Atletika je sportem, který je založený na dlouhodobé výkonosti, a tak obrazem možných ambicí, jak medailových, tak na umístění v prvních osmi závodnících v disciplíně, odráží tabulkové postavení. Na základě tohoto budeme vycházet z možných ambicí našich atletů.

 

Medailové naděje

Pavel Maslák – fenomén halových šampionátů – jede obhajovat halový titul, a to již po čtvrté a také tomu letos odpovídá jeho třetí místo v evropských tabulkách. Výkonnost potvrdil na posledním závodu IAAF World Indoor Tour 2019 a tak jej stavíme do role favorita. Pavel maslák neodcestuje na šampionát z důvodu nemoci – více ZDE .

Stejně tak můžeme hovořit i o vrhači Tomáši Staňkovi, který figuruje na druhém místě evropských tabulek a dlouhodobě si udržuje výkonnost na hranici 21 m. Jediné, co může nám trochu tuto ambici zhatit je jeho současný zdravotní stav. Nestartoval ani na posledním halovém MČR v hale, které proběhlo v Ostravě, a tak uvidíme, s jakou formou se objeví v Glasgow.

Velkým překvapením letošní halové sezony je zlepšení Jana Tesaře na 400 m a jeho čtvrté místo v evropských tabulkách jej také staví do role možného favorita a možného adepta na medaile. Do této skupiny samozřejmě musíme přidat i Simonu Vrzalovou, která novým českým rekordem se zařadila rovněž na 4. místo evropských tabulek na 1 500 m a bude jednou z našich hvězd v ženském poli startujících závodnic.

Pavel Maslák foto:Iva Roháčková

Možná překvapení

Stabilním reprezentačním skokanem do dálky je Radek Juška a byť se kvalifikoval na poslední možný okamžik, věříme v jeho závodnické srdce a možný úspěch ve finále jeho disciplíny. Stejně tak můžeme uvažovat o Filipovi Šnejdrovi v disciplíně 800 m, který prokazuje stoupající formu již několik let.


Filip Šnejdr byl loňském roce podporován Zpravodajským webem Cysnews.cz


Další ambice nominovaných atletů

Mladá výškařka Michaela Hrubá je i při svém mládí velice zkušená a skok do výšky skýtá mnohá překvapení, a tak by se mohlo stát, že její forma je načasovaná přesně na tento šampionát a ve spolupráci s jejím s trenérem Pogánym se můžeme dočkat milého překvapení. Stejně tak mohou překvapit další běžci na středních tratích, protože halové prostředí vnáší mnoho osobních soubojů a nezáleží zde jen na okamžitém výkonu, ale i na taktickém běhu. Do této skupiny můžeme zařadit jak mužskou reprezentaci čítající jména: Jan Fryš na 1 500 m a Lukáš Hodboď na 800 m, stejně tak v ženské kategorii Kristiina Mäki a Dianu Mezulianikovou na 800 m.


Obě jmenované jsme v loňské sezoně sponzorovali – Dianu Mezulianikovou a Kristiinu Mäki


Nominovaní vícebojaři Eliška Klučinová a Jiří Sýkora mohou také přinést překvapivou medaili, protože do této disciplíny byli vybráni atleti jen na základě dosažených výsledků a je jich zde omezený počet. Juniorská mistryně světa ve skoku o tyči Amálie Švábíková jede sbírat další zkušenosti a budeme od ní očekávat potvrzení stabilizace formy v seniorské kategorii. Naopak zkušená Romana Maláčová bude bojovat o svůj největší životní úspěch. Ve sprinterské kategorii se na šampionátu opět představí Klára Seidlová a každý její postup bude úspěchem, stejně tak budeme očekávat výsledky od Lady Vondrové na 400 m.

Posledním nominovaným byl tyčkař Matěj Ščerba, který si v letošní sezoně zlepšil osobní rekord o více jak 20 cm a bude prvně bojovat na velkém mezinárodním halovém mistrovství. Ve výšce mužů máme nástupce našeho legendárního skokana Jaroslava Báby, jímž je Martin Heindl a již nám zbyly pouze běžec na střední tratě Filip Sasínek a Vít Müller na 400 m. Zde si počkáme, jakou výkonnost předvedou a zda je uvidíme ve finálových kolech v jejich disciplíně.

Chybějící opory

Léta jsme vídali jména jako Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová, Jan Kudlička, Michal Balner. Prvně jmenovaná svou nominaci nepotvrdila a na šampionát neodjíždí, druhá jmenovaná ukončila atletickou kariéru a dvojice tyčkařů nesplnila limit. Letitou výsadou české halové atletiky byly štafety na 4x 400 m, které velice často přivážely medaile. Letos ani v jedné kategorii nejsme zastoupeni. Stejně tak nemáme zástupce v krátkém překážkovém běhu na 60 m, kde po zranění Petra Svobody v mužské kategorii nemáme následníka a v ženské kategorii žádá žena nesplnila kvalifikační limit.

Dlouhodobě neobsazované disciplíny českými závodníky

Při nastavování limitu na mistrovství je již delší dobu velkým problémem obsadit disciplínu jako je trojskok mužů – dřívější chloubu české atletiky. Stejně tak je tomu v ženské dálce, kde již mnoho let se vyskytne talentovaná dálkařka a později nenaplní ambice při přechodu z juniorské kategorie do seniorské a limity jsou pro současnou garnituru nesplnitelné. Bohužel, do této kategorie se zařadil i ženský trojskok, kdy poslední naší konkurence schopnou trojskokankou byla Lucie Májková a za ní však nevyrostla její nástupkyně. Ani velká chlouba české atletiky a doposud držitelka halového rekordu Helena Fibingerová nenašla svou nástupkyni, byť Markétě Červenkové chyběl do splnění limitu pouhý centimetr. Přesto za evropskou špičkou zaostáváme.  Toto je malé povzdechnutí nad úzkou českou atletickou špičkou a doufáme, že se v budoucnu budeme moci těšit na navázání na historické úspěchy našich reprezentantů v těchto disciplínách.