ČT sport vybírá z Archivu Z: nejstarší fotbalové zápasy evropských pohárů a úspěchy československých sportovců

Epidemie nemoci Covid-19 zastavila světový sport a ovlivnila tak i vysílání sportovního kanálu ČT. Přímé přenosy na ČT sport proto nahrazují velké momenty minulosti. Archiv Z divákům v následujících týdnech nabídne nejstarší fotbalové zápasy evropských pohárů a největší úspěchy československých sportovců v házené, basketbalu a cyklokrosu.

První a druhá série Archivu Z

První série Archivu Z divákům připomněla dvacet vybraných a zachovalých zápasů hokejového play off od roku 1986 do roku 2005. Další série patří pohárovým fotbalům Sparty, Olomouce a Liberce. „Po úpravách vynucených vnějšími okolnostmi jsme do ‚týdne pohárových fotbalů‘ zařadili poslední úspěchy Sparty v sestavě s Pavlem Nedvědem a Janem Kollerem před jejich odchodem do zahraničí,“ říká šéfkomentátor Redakce sportu ČT a vedoucí projektu Robert Záruba. Jako bonus mohou diváci vidět nejstarší fotbalové derby Sparta-Slavia, které se v roce 1991 hrálo v mimořádně napjaté atmosféře.

Třetí série Archivu Z

Třetí série Archivu Z připomene další úspěchy československých sportovců, které zůstaly v archivu ČT: nevídaný rodinný souboj Miloše Fišery s Radomírem Šimůnkem o titul mistra světa v cyklokrosu, útok Radomíra Šimůnka na první vítězství československého cyklokrosaře v elitní kategorii MS, drama házenkářů Dukly Praha ve finále Poháru mistrů v Šabacu a seriál nejlepších zápasů československých basketbalistů v cestě do finále ME 1985. Poslední v sérii bude jediný dochovaný záznam z MS v házené v pražské Sportovní hale, v němž československý tým nastoupil proti pozdějším mistrům světa Švédům.

„Další připravované série Archivu Z v dubnu, květnu a červnu připomenou výročí tažení československých fotbalistů na MS 1990, nejlepší tenisové zápasy naší televizní historie, MS v hokeji a seriál k ME ve fotbale,“ dodává Robert Záruba.

V pátek 24. dubna 2020  je pro diváky ještě mimo tematické série Archivu Z připravený hokejový zápas ČSR-Kanada z roku 1959 ke 100. výročí prvního utkání našich hokejistů s Kanadou. Rekonstrukce alespoň části slavného utkání je vůbec nejstarším dochovaným TV utkáním v archivu České televize.