Barbora Špotáková a další sportovci Dukla reagují na odklad OH 2020

Olympijská vítězka Barbora Špotáková: Je to samozřejmě složitá situace, ale v souvislostech a okolnostech, které se nyní dějí, je to pochopitelný krok odložit OH v Tokiu na rok 2021.

Jednoznačně zdravotní hledisko všech lidí na planetě je důležitější než olympijské hry, takže to považuji za správné rozhodnutí.
Já osobně jsem měla velmi dobře rozjetou přípravu na olympiádu, měla jsem z přípravy dobrý pocit, ale věřím, že aspoň na nějakých závodech ještě letos třeba na domácí půdě budu moci svou formu prodat. Ale nyní má celá planeta daleko větší problém a tomu je potřeba se přizpůsobit. Jsem z odložení trochu smutná, ale teď je důležité, aby se situace uklidnila a až se to podaří, budu mít obrovskou radost. Problémy sportovců jsou v tomto kontextu naprosto malicherné.

Čekala jste odložení o rok?

Chvíli jsem ještě tajně doufala, že by se mohla olympiáda odložit třeba na září, říjen, ale v této chvíli se nedá dělat nic jiného než odklad o rok. Rozhodnutí pochopitelně respektuji, přijde mi to takto nejrozumnější. Strach a obavy, nejistota z dalšího vývoje situace, jsou celosvětové a uskutečnitelné by to nebylo.

Motivace na příští olympiádu?

Chce to teď svůj čas. Uvidím na podzim a věřím, že přijde. Já jsem optimistka, ale v této chvíli není správná doba, nicméně mám mladého trenéra, spolupráce funguje velmi dobře a rozhodně to není žádné trápení, že bych dřela do krve a těšila se, až skončím, je to příjemná spolupráce, a tak si dovedu pokračování do dalšího roku představit.

Jak teď trénujete?

Pro trénink mám spoustu věcí doma, tento týden jsem měla lehčí trénink a jede se hodně podle plánu. Dukla je zavřená, s trenérem jsme ale v kontaktu na dálku a funguje to. Ta hlavní příprava na sezonu byla hotová, takže já s tréninkem problém nemám ani v těchto podmínkách v této chvíli. Trénuji doma a popřípadě budu běhat venku v lese či na zahradě.

Jak bude příprava probíhat dále?

Všechno záleží na tom, jak se bude vyvíjet dál situace, já stále věřím, že sezona v České republice začne, že budou v létě nějaké mítinky alespoň u nás. Přípravu teď samozřejmě upravujeme ze dne na den, až budu vědět, že třeba budu mít v červnu, v červenci nějaké závody – házení, tak se tomu přizpůsobím. Situace je pro všechny nová a může se ledacos měnit a podle toho budeme stavět trénink. A jsem optimistka, takže věřím, že i v této sezoně třeba ukážu nějaký pěkný výkon a budu z něj mít dobrý pocit, třeba i jen na těch domácích závodech, a to bude pro mě dalším motivem a impulsem.

Jak prožíváte aktuální situaci doma?

Musím říci, že docela dobře. Máme zahradu a také na ní hřiště. Máme možnost být na zahradě, Janek je v první třídě, učím se s ním, ale problém mi to nedělá, naopak si to užíváme. Snažíme se hledat i v tomto stavu pozitiva. Pro mě jako pro mámu, která má dvě děti, není taková situace s tím, že jsme doma či na zahradě a máme omezený režim, úplně nová, když jste s dětmi, tak se jim přizpůsobíte velmi dobře. S Jankem se učíme první písmenka, jsme jako rodina více spolu a z tohoto pohledu je to fajn. Takže já se mám v rámci možností, které jsou, dobře.
Vzkaz lidem: Velmi dobře si uvědomuji, že lidé mají daleko větší problémy než mám já jako sportovec. Moc všem přeji, aby to zvládli, aby v sobě našli sílu a hledali nové možnosti, které jim tato situace nabízí, nepodléhali pesimismu. Držím všem palce, aby je víra neopouštěla. Proti mnohým ostatním jsou mé problémy jako sportovce naprosto malicherné. 


Rozhovor s Martinem Fuksou.

 

Jak jste přijal informaci, že se olympiáda o rok odkládá?

Hodně mě to mrzí. Do poslední chvíle jsem doufal, že se to nějak vyřeší a že za čtyři měsíce se olympiáda uskuteční. Člověk samozřejmě všechny důvody chápe, ale to prvotní zklamání je veliké.

Co konkrétně vás na tom nejvíce mrzí? To úsilí, které jste do přípravy dal a teď je k ničemu?

Přesně tak. Loni v říjnu jsme začali přípravu s tím, že trénujeme na olympiádu. Dosud bylo všechno perfektní a hrozně jsem se těšil, že to budu moci v létě prodat. Nakonec z toho není nic a musíme čekat další rok. Je otázkou, jestli budou alespoň nějaké závody, nebo v této sezoně nebudu závodit vůbec. Aktuálně je to jeden velký otazník.

Cítil jste formu, že by to v létě bylo na dobré výsledky?

Příprava probíhala perfektně. Žádné zranění a nemoc. Cítím se opravdu dobře, s bráchou nám to opravdu šlo a věřil jsem, že v létě by to bylo ještě lepší. Vzhledem k tomu, že možná nebudou žádné závody, to bohužel nebudeme moct předvést.

Jak momentálně vypadala vaše příprava?

Teď jsme v Portugalsku, kde máme být do 5. dubna. Byla to pro nás poslední fáze zahraniční přípravy. Pak už bychom ladili formu jen doma před odletem na olympiádu. Takže nejhorší a nejtěžší část přípravy máme za sebou, bohužel zmizela pomyslná cílová čára.

Takže epidemie vás v přípravě neomezila?

Do Portugalska jsme odjeli den předtím, než bylo zakázáno cestovat. Počítali jsme i s tím, že bychom museli v Portugalsku zůstat kvůli karanténě delší dobu. Žijeme tu, jak kdyby žádný vir neexistoval a máme tu perfektní zázemí. Takže v tomto slova smyslu mě to nijak neovlivnilo. Samozřejmě ta epidemie je strašná pro všechny a já s tím plně soucítím, jsem v kontaktu s rodinou i kamarády. Nicméně jsme se snažili naplno dělat svoji práci, makat na sto procent.

Považujete to rozhodnutí za předčasné?

To se nedá říct. Pokud by to bylo oznámeno až za dva měsíce, tak to bude pro všechny ještě výrazně složitější. Musíme to brát jako realitu. Oklepat se z toho a začít makat znovu.

Takže teď vůbec nevíte, co vás v příštích týdnech a měsících čeká?

Bohužel je to přesně tak. Světové poháry nám zrušili, zůstalo tam mistrovství Evropy. Nevím, jestli místo toho vymyslí nějaké mistrovství světa na podzim. Nebo jestli se sezona úplně skrečuje a nic nebude. Musíme si počkat na vyjádření mezinárodní federace, jestli se bude jezdit.

Když se olympiáda odložila o rok, kdy budete muset znova začít olympijskou přípravu?

To teď nevím, protože jsem nikdy nebyl v situaci, kdy mi sezona prakticky skončila 24. března. Normálně bychom začali v říjnu, ale to je strašně dlouhá doba a nemohu si dát tak dlouhé volno, protože forma by šla strašně dolu. Musíme si s rodinným týmem sednout, vše probrat, počkat si na kalendář akcí a pak budeme moudřejší.

Uměl jste si ještě před třemi týdny představit, že koronavir omezí sportovní svět až takhle?

To vůbec ne. Před dvěma týdny jsem četl vyjádření Bacha, že odložení olympiády by zničilo sen tisíců sportovců a že to zrušit nechce. Pak se ta varianta začala připouštět a poslední tři dny jsem byl jak na trní. Zklamání cítím, ale zároveň plně chápu hlavně to, že nyní jsou důležitější věci než sport. Já svůj sen každopádně nevzdám a věřím, že za rok budu připraven minimálně stejně dobře jako letos.

Foto a text : Iva Roháčková ASC Dukla

 

Olympijské hry 2020 se odkládají