
Oslavte výročí provozu na trati Trutnov – Chlumec nad Cidlinou . V sobotu 18. 9. a v neděli 19. 9. 2021 budou jezdit po trati mezi Kunčicemi nad Labem a Chlumcem nad Cidlinou parní vlaky vedené lokomotivou 310.0134 „Litovel“ a 431.032 „Ventilovka“
Pátek 17. 9. 2021
Turnov – Stará Paka (odpolední parní vlak)
Sobota 18.9. 2021
Kunčice – Ostroměř (parní vlaky vedené lokomotivami 310.0134 a 431.032)

Oslavy v železniční stanici Martinice v Krkonoších
Přijeli jsme v sobotu 18.9.2021 do železniční stanice Martinice a oslavy zde již byly v plném proudu. Atmosféru časů dávno minulých navodila řada hostů procházejících se v dobových kostýmech a uniformách a také hudební vystoupení kapely Dixieland Band Nová Paka. V prostoru nádraží jste si mohli vyzkoušet jízdu na historické drezíně. Prohlédli jsme si také několik zajímavých autoveteránů, které byly shromážděny u železniční stanice. Viděli jsme zde opravdový skvost: automobil Ford .
Než přijela parní lokomotiva 310.0134, navštívili jsme Železniční muzeum ve stanici Martinice v Krkonoších. Nacházejí se zde expozice věnované stanici Martinice, staničnímu zabezpečovacímu zařízení, železnici v okolí a lokálce, trati číslo 042 Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou.





















Potom jsme již slyšeli odfukování páry blížící se lokomotivy zvané „Babička“, která přivezla do Martinic nostalgický vlak s cestujícími. Prohlédli jsme si lokomotivu, která zde dozbrojovala a potom jsme se vydali podél zastavení naučné stezky Železniční stanice Martinice v Krkonoších.
Naučná stezka železniční stanice Martinice v Krkonoších
Stezku zřídil Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších. Stezka přibližuje z bezpečné vzdálenosti jednotlivé technické unikáty, tj. stavby a staniční zabezpečovací zařízení . Naučná stezka Nádraží Martinice má délku 1,3 kilometru a tvoří ji 9 zastavení.
- Vítejte v Martinicích.
- Stavědlová věž.
- Vjezdová návěstidla.
- Mosty.
- Vodárna a závory.
- Odjezdová a seřaďovací návěstidla.
- Výpravní budova.
- Skladiště zboží a remíza pro lokomotivy.
- Strážní a stavědlový domek.














Naučná stezka železniční stanice Martinice v Krkonoších






Foto: JB Cysnews
Neděle 19.9.2021
Stará Paka – Chlumec nad Cidlinou (parní vlaky vedené lokomotivami 310.0134 a 431.032)
Trutnov – Velký Osek (motorový retro rychlík Úpa vedený lokomotivou T478.1)






Foto: JB Cysnews
Jízdní řád :
150 let trati Trutnov – Chlubec nad Cidlinou
Lokomotiva Ventilovka
Železniční trať Chlumec nad Cidlinou – Trutnov
Železniční trať Chlumec nad Cidlinou – Trutnov (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 040) je jednokolejná železniční trať, jeden z úseků celostátní dráhy. Vede z Chlumce nad Cidlinou do Trutnova přes Ostroměř, Starou Paku, Martinice v Krkonoších a Kunčice nad Labem. Na trati se nachází jeden tunel.
„List povolení Františka Josefa I. ze dne 8. září 1868 daný ku stavbě a užívání železnice lokomotivní nazvané Rakouské železnice severozápadní, kteráž půjde (kromě jiných drah) z příhodného místa železnice Kolínsko-Mladoboleslavské do Trutnova. Koncesionáři zavazují se, že počnou stavěti v šesti měsících a dokonají stavbu i zavedou veřejnou jízdu po ní ve čtyřech létech.“
Provoz z Chlumce do Ostroměře byl zahájen v roce 1870, v roce 1871 byla zprovozněna trať do Staré Paky a Kunčic. Trať z Kunčic do Trutnova byla zprovozněna v roce 1870.
Dráhu vlastnila a provozovala společnost Rakouská severozápadní dráha od prosince 1870 nebo června 1871 až do svého zestátnění 1. 1. 1908.
V roce 1900 byly podle tehdejšího jízdního řádu v provozu tyto stanice:
Chlumec, N. Bydžov, Smidary, Ohnišťany, Ostroměř, Lhota Šar., Lázně Bělohrad, Nová Paka, Stará Paka, Kruh, Jilemnice, Hennersdorf/Branná, Kunčice, Hostinné, Chotěvice, Pilníkov, Vlčice, Trutnov, Poříčí
Zdroj: Wikipedie
Více informací naleznete ZDE