V Kozlanech shořel automobilový jeřáb

 30. července 2020 – Při požáru jeřábu byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Do Kozlan vyslalo operační středisko deset jednotek. Dva hasiči se zranili. Škoda se odhaduje v jednotkách miliónů korun. 

Náročný zásah mají za sebou hasiči, kteří zasahovali po třinácté hodině u požáru automobilového jeřábu v Kozlanech na Vyškovsku. Při příjezdu hasičů byl jeřáb celý v plamenech. Vlivem požáru postupně vybouchly všechny pneumatiky na voze a odlétly několik metrů daleko. Požár poškodil elektrické vedení u silnice a hrozilo zranění elektrickým proudem. Hasiči museli počkat, až energetici vypnou elektrický proud v obci, aby mohli začít účinně hasit.

Pomocí tří vodních proudů dostali plameny pod kontrolu po čtyřiceti minutách. Po dohašení a vychladnutí vraku jej naložila specializovaná firma a odvezla. Z jeřábu uniklo na komunikaci větší množství nafty a hydraulického oleje. Provozní kapaliny se dostaly až do místního potoka. Hasiči na vodní hladinu položili sorpční hady, aby provozní kapaliny dál neodtékaly. Zítra potok zkontrolují a zásah dokončí. Hasiči pomohli s úklidem vozovky a zásah ukončili o půl sedmé večer.

Požár způsobila technická závada na jedoucím vozidle. Výbuchy pneumatik poškodily skleněné výplně oken na třech rodinných domech. Jedna pneumatika poškodila fasádu a střechu rodinného domu. Druhá vlétla oknem do místnosti, kde způsobila požár. Třetí pneumatika letěla do křoví a nezpůsobila žádné větší škody. Jeden z domů prohlédl statik, aby vyloučil poškození budovy. Plameny poškodily také elektrické vedení. Výše škody je v šetření a dle vyjádření vyšetřovatelů bude v řádech miliónů korun. 

Při zásahu srazily tlakové vlny několik lidí k zemi. Dva hasiče následně odvezla záchranná služba a po kontrole a ošetření již byli z nemocnice propuštěni.

Jan Dvořák, HZS Jihomoravského kraje