Udržitelný život, práce i zábava

Udržitelný život už dávno není frází z magazínů na téma, jak zajistit pro naši planetu zelenější a zdravější budoucnost. Jedná se o nutnost! Každý člověk by měl dodržovat zásady udržitelného života, správného využívání zdrojů Země a udržování prostředí pro naši flóru a faunu.

Udržitelný život je založený na klíčových prvcích, jako je omezení využívání přírodních zdrojů, zanechávání minimálního odpadu, zajišťování kvalitního životního prostředí a jeho rozumného využívání námi jako jedinci či celou společností.

Každý z nás může začít, pokud tedy již udržitelný život nepraktikuje, jednoduchými změnami v celé řadě oblastí života, ať už je to domov, cestování, stravování, práce nebo třeba móda a krása.

Podívejme se na pár praktických tipů pro jedince i firmy, díky nimž můžou všichni přispět k zelenější a zdravější budoucnosti naší planety a tedy i nás samotných.

 

Udržitelná domácnost

Domov je pro každého z nás nejsnadnějším místem, kde začít aplikovat udržitelnější návyky a zavádět ekologičtější změny do každodenního života. Lze začít něčím tak banálním, jako je výměna žárovek. Úspornější žárovky nejenom, že spotřebují méně elektřiny, ale i déle vydrží, takže šetříte přírodu i peníze zároveň. Proč nevypnout světla, neroztáhnout závěsy či nevytáhnout žaluzie a nevyužít tak příjemnější přirozené světlo? Umělé osvětlení vypínejte, i když z místnosti odcházíte a elektronická zařízení, když jdete spát. Kromě elektřiny se zaměřte i na vodu. Skvělým nápadem je zakoupení časovače do sprchy, tahle investice se vám už po krátké době vyplatí. Sprchu můžete vylepšit taky hlavicí, která je uzpůsobená pro šetření drahocenné vody.

 

Udržitelné pracovní prostředí

Přední světové společnosti si moc dobře uvědomují, jak důležité je využívání udržitelných zdrojů a proč snižovat za sebou zanechanou uhlíkovou stopu. Jelikož se ve firmách sdružuje velké množství lidí, kteří denně dojíždějí do práce auty a používají celou škálu zdrojů, opatření pro udržitelnost mají opravdu široké spektrum. Od zajištění firemní hromadné dopravy, založení nabíjecích stanic pro elektromobily, praktikování recyklace v rámci společnosti, používání elektronických dokumentů namísto nesmyslného tisknutí tun papíru, shromažďování dešťové vody a jejího následného používání či uplatňování udržitelnosti a ekologické etiky ve stravování. Příkladem společností, co udržitelnost aktivně provozují, je například automobilka BMW Welt v  Mnichov ě, skupina PokerStars ve svých kancelářích v bulharské Sofii, internetový gigant Google ve svém sídle v Kalifornii, společnost Siemens v Německu nebo Phillips ve svých 50 kancelářích po severní Americe.

PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

 

Udržitelná doprava a cestování

Jestli si dokážete představit a zvládnout život bez auta, zkuste to. Jestli se akorát nové auto chystáte zakoupit, zvažte elektrický vůz. Přeci jen nabíjecích stanic všude přibývá a designy elektrických vozidel jsou prostě úžasné. Jestli máte možnost využívat kolo, děláte tak dobře zároveň i sobě. Další malou změnou může být vyběhnutí schodů, raději než se nechat vyvážet výtahem. Když létáte, udělejte si průzkum, jestli se letecká společnost angažuje pro snížení emisí.

 

Udržitelná móda a krása

Udržitelnost je pro módní průmysl obrovskou výzvou, protože lidé každoročně vyhodí přes 13 milionů tun textilií, které ale lze až z 95 % recyklovat. Jedná se o obrovské množství odpadu a čím dál tím větší množství společností si tuhle smutnou statistiku uvědomuje. Většina módních značek vyrábí organické kolekce nebo se plně věnuje módě, jenž bere veliký zřetel na životní prostředí. Jmenovat bychom mohli kalifornskou značku Patagonia, Kotn z Kanady, Sézane z Francie nebo Boden z Velké Británie. Lídry a inovátory v oblasti vývoje nových, často veganských, materiálů jsou týmy Veja z Brazílie nebo britská návrhářka Stella McCartney. Závažnost situace odpadu od módního průmyslu berou na zřetel i nejstarší módní mega společnosti, jako je Hermes či Louis Vuitton.

S módním odvětvím jde ruku v ruce i kosmetický průmysl a udržitelná krása bez chemikálií a testování na zvířatech je dnes naštěstí mnohem lépe dostupná. Doma můžete začít tím, že bude například používat bavlněné či froté žínky na odstraňování make-upu a čištění pleti. Při odličování nebo čištění zubů nezapomeňte vypnout tekoucí vodu. Najděte si produkty, co nejsou testovány na zvířatech, jsou zabalené v nádobkách z recyklovaných materiálů, neobsahují škodlivé chemikálie, ale raději byliny a esenciální oleje.

Motivaci pro udržitelnost potřebuje zejména energetický průmysl, zemědělství, potravinářství a zmíněný módní a přepravní průmysl. Díky inovátorům a zájmu nadnárodních společností o změnu k lepšímu můžeme jen doufat, že se ekologický přístup k životnímu prostředí stane samozřejmostí pro jednotlivce i společnost jako takovou.

titulní foto : PHOTO by Pxhere, Public Domain CC0

YouTube
Share