Předpověď na sobotu pozor na ledovku 18.1.2020

Přes Čechy postupuje zvolna k východu zvlněná studená fronta. Pozor na vozovkách se bude tvořit ledovka.

Nejnižší teploty 5 až 1 °C, na Moravě ojediněle až -1 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s. Na západě a severovýchodě vítr mírný jihozápadní 2 až 6 m/s.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: V západní polovině Čech očekáváme zejména ráno a dopoledne při mrznoucím dešti místy tvorbu ledovky, na Moravě při mrznoucím mrholení ojediněle.

Pravděpodobná tvorba ledovky při mrznoucím dešti.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí úrazů při uklouznutí. Problémy v dopravě, zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Počítat s prodloužením doby jízdy.

Zataženo až oblačno, na Moravě místy slabé sněžení nebo i mrznoucí mrholení. Od západu postupně na většině území občasný déšť, v západní polovině Čech místy i mrznoucí. Nad 800 m, postupně nad 400 m srážky sněhové. Ve východních Čechách a na Moravě srážky většinou sněhové po celé období. Odpoledne na západě a severozápadě Čech přechodně ustávání srážek.

Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v Čechách a ve Slezsku místy až 5 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s, ve východní polovině území zpočátku jižní. Tlaková tendence: setrvalý stav nebo slabý vzestup Rozptylové podmínky: zpočátku většinou mírně nepříznivé, postupně dobré

 

Zdroj informací : ČHMÚ