Mladý skialpinista se včera kolem poledne zranil, když sjížděl svah Velké Studniční jámy a spadl ze skalního prahu, letěl pro něj vrtulník.

Naštěstí nebyl v terénu sám a jeho dva kamarádi ihned povolali do akce Horskou službu z Pece pod Sněžkou. „Skialpinista spadl v extrémním terénu a utrpěl zranění v oblasti hrudníku. Na místo ihned vyrazili členové z Horské služby v Peci a ze Strážného. Záchranáři zároveň požádali o spolupráci vrtulník  Letecké záchranné služby prostřednictvím dispečinku linky 155 Královéhradeckého kraje,“ popsal okolnosti Tomáš Novák, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Vzhledem k extrémnímu terénu se všechny tři týmy setkaly téměř současně na vrcholu Studniční hory. „Poté jsme pacienta naložili do lanového podvěsu, abychom jej dostali z  exponovaného terénu. Vrtulník s ním přeletěl na místo, kde mohl být zraněný ošetřen a následně transportován do Fakultní nemocnice v Hradci. Byli jsme však připraveni, kdyby vrtulník nebylo možné použít, vytáhnout skialpinistu pomocí naší lanové techniky,“ doplnil k záchranné akci Tomáš Novák.

I přes nouzový stav a vládní nařízení se se v horách pohybuje velké množství turistů, zejména skialpinistů, a to i ve volném terénu. „Je proto důležité znát pravidla pro úspěšný zásah HS. Prvořadé je určení správné polohy, zde je vhodné mít v nabitém mobilu aplikaci Záchranka. Pokud jí lidé v nouzi nemají, musíme se spolehnout na jejich popis místa nehody. Ten ale bývá často neurčitý a zavádějící,“ upozornil Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše a doporučil všem aplikaci stáhnout a instalovat.

foto: aktuální situace ve Velké studniční jámě.