Metro od 30. 11. 2020 opět posílí, poslední spoje odjedou z konečných až ve 22:15

Pražská MHD postupně reaguje na mírné uvolňování protiepidemických opatření. Od pondělí 30. listopadu posílí metro během dne. K dosavadním posledním spojům metra z konečných cca ve 22:00 s návazností posledních denních tramvají a autobusů bude na všechny linky metra přidán poslední spoj s odjezdem z konečných cca ve 22:15 (avšak již bez návaznosti na denní povrchovou MHD). Provoz tramvají, autobusů i vlaků zatím zůstává beze změny. S nadcházejícím adventem je však Praha připravena reagovat na případný nárůst počtu cestujících.

Od 30.11.2020 posílení provozu metra

Od pondělí 30. 11. 2020 bude metro opět jezdit podle jízdních řádů jako v září, tj. před vyhlášením podzimního nouzového stavu. Intervaly se ve špičkách zkrátí na všech linkách metra. Na lince A o 30-45 sekund (na 180-210 s), na lince B o 20-30 sekund (na 160-180 s) a na lince C o 10-20 sekund (na 130-155 s). Pro zlepšení dostupnosti Pražanů bydlících v okolí stanic metra budou oproti současnému stavu přidány nové poslední spoje metra s odjezdy z konečných stanic cca ve 22:15. Na tyto dodatečné spoje metra však nebudou navazovat poslední spoje denních linek tramvají a autobusů, u kterých zůstávají v platnosti stávající jízdní řády s ukončením provozu cca ve 22:30. Zároveň bude stejně jako nyní fungovat již od cca 22:00 noční povrchová doprava. Veškeré změny rozsahu dopravní obslužnosti včetně této jsou i nadále průběžně konzultovány s Hygienickou stanici hlavního města Prahy.

 

I když aktuálně vzhledem k výrazně omezeným venkovním aktivitám i k očekávané stále omezené provozní době obchodů či restaurací i při dalších fázích rozvolňování protiepidemických opatření nepředpokládáme nijak zásadní vývoj počtu cestujících zejména ve večerních a nočních hodinách, jsou v souvislosti s nadcházejícím adventem a možným nárůstem počtu cestujících zejména v okolí obchodních center připraveny Praha, ROPID a Dopravní podnik hl. m. Prahy pružně reagovat na případný nárůst poptávky po cestování veřejnou dopravou.

Propad přepravy cestujících – 40%

Aktuální druhá vlna pandemie koronaviru se obdobně jako ta jarní velmi tvrdě podepsala na počtu cestujících, kteří každý den využívají veřejnou dopravu. V současné době cestuje veřejnou dopravu v Praze jen necelých 40 % cestujících ve srovnání s listopadem loňského roku. Praha však omezila v této situaci spoje jen minimálně, stále jezdí cca 80 % všech spojů v metru a na tramvajových linkách, u autobusů více než 80 %. V rámci posílení provozu metra od 30. 11. 2020 bude celkově pražská MHD omezena jen cca o 10-15 %, což znamená, že bude stále nabízet minimálně dvakrát více kapacity, než by odpovídalo aktuální poptávce.