Gang, který má svědomí desítky vloupání, stále řádí v okolí jihu Prahy. Nejvíce jsou ohroženy domy, které mají špatné či žádné zabezpečení. Jak se chránit?

Skupinu pachatelů, která má na svědomí vloupání do řady domů v okolí Prahy, se stále nepodařilo dopadnout a ve své kriminální činnosti tak pokračují dále. Nejčastěji loupí za šera a po setmění. Vybírají si většinou snadno dostupné domy na samotě, s volným prostranstvím a na okrajích obce, dovnitř se dostávají přes francouzská okna, která vypáčí. Za den dokáží vyloupit i pět nemovitostí. Zaměřují se na drobné cennosti, které mohou odnést v batohu na zádech.

Nejvíce vloupání se odehrálo především v okolí Jesenice a Kamenice u Prahy, ale i v dalších obcích v Praze venkov jih, s přesahem do dalších okrajových částí. Zloději mohou mít na svědomí celkem až 120 vloupání. Pachatelé se zatím vyhýbají konfrontaci s majiteli nemovitostí a loupí proto v době, kdy majitelé nejsou doma.

Přestože policie posiluje své hlídky, vyzývá k větší obezřetností i samotné občany, kteří by měli dodržovat základní bezpečností opatření. Mezi taková patří podle por. Bc. Zdeňka Chalupy z Policie ČR v případě zaznamenání jakéhokoliv pohybu cizích osob, vozidel, nebo nestandardního jednání kontaktovat neprodleně policisty prostřednictvím linky 158. Zároveň by lidé neměli sdělovat informace (ani prostřednictvím sociálních sítí), kdy budou mimo domov. Pokud mají lidé v domě bezpečnostní systémy, alarmy, je třeba je aktivovat i při sebekratším opuštění domu. Policie občany také žádá, aby jim předali záznamy z kamerových systémů, nebo i palubních kamer z vozidel, na nichž mohou být zachyceny cizí osoby, případně vozidla.

„Kromě základní opatrnosti a řádného fyzického zabezpečení se tak vyplatí zabezpečení i formou poplachových systémů,“ říká Jaroslav Čehovský, specialista bezpečnostních technologií ze společnosti SSI Group a dodává: „Řešením je instalace profesionálního zabezpečovacího systému a jeho napojení na pult centrální ochrany. V okamžiku, kdy čidla zaregistrují vniknutí na pozemek, dispečeři PCO ihned vysílají výjezd zásahové skupiny. Ta vyjíždí na místo obratem, aby zjistila příčinu vzniku poplachu, případně zajistila cizí osoby a ochránila majetek zákazníka. Vzhledem k aktuální situaci v této lokalitě je už při přijetí poplachu okamžitě informována Policie ČR.“

„Vedle funkčního řešení zabezpečení domu se také vyplatí pojištění. Konkrétně pojištění domácnosti, které pomáhá vypořádat se se škodami způsobenými lupiči a zloději, stejně tak lze využít pojištění osobních věcí a karet, které vás navíc kryje i proti nepříjemnostem, které se stanou mimo domov,“ říká Viktor Houška z BNP Paribas Cardif Pojišťovny.