Domácí chodecká špička se utká o mistrovské tituly v Olomouci

Dějištěm mistrovství České republiky mužů a žen v chůzi na 20 kilometrů byly v posledních letech tradičně Poděbrady. Letos se však domácí špička utká o mistrovské tituly v sobotu 10. dubna v Olomouci. K rychlým časům by našim nejlepším mohli pomoci také zahraniční hosté.

Oba mistrovské závody budou očekávanou odvetou za předešlý šampionát, který se konal v polovině října v Poděbradech. V tom ženském překvapila Tereza Ďurdiaková, když v těsném souboji o pět vteřin porazila pětinásobnou mistryni Anežku Drahotovou a získala svůj premiérový titul. Podařilo se jí to jen po několika měsících speciální chodecké přípravy. Do té doby se věnovala vytrvalostním běhům. Její strmý výkonnostní růst pokračuje i v letošní sezóně. 20. března si v Dudincích posunula hodnotu kariérního maxima na 1:30:52, čímž se jí podařilo pokořit ostrý kvalifikační limit pro olympijské hry v Tokiu a zařadila se na třetí příčku českých historických tabulek za Anežku Drahotovou a Barboru Dibelkovou. Dobré závodní rozpoložení jí tak nahrává k tomu, aby obhájila titul z minulého šampionátu.

„Mým hlavním cílem pro letošní sezónu bylo splnění limitu pro olympijské hry, což se mi podařilo hned při prvním závodě. V Olomouci bych si svůj start ráda hlavně užila a uvidíme, na co to bude stačit. Začala jsem již přípravu na 35 kilometrů, které chci jít v rámci ME družstev v Poděbradech a kde bych ráda vyhověla nominačním požadavkům pro start na mistrovství světa v Eugene,“ nechala se slyšet obhájkyně titulu.

 

Drahotová půjde o limit do Tokia

Nejvyšší ambice má ovšem i česká rekordmanka Anežka Drahotová. Naše historicky nejúspěšnější chodkyně od posledního mistrovského klání nezávodila. V jejím hledáčku je tak jistě také čas 1:31, který by jí zajistil start pod pěti kruhy a samozřejmě návrat na český chodecký trůn. Pokud by se Anežce podařilo zvítězit, dorovnala by se šestým zlatem na Barboru Dibelkovou v dlouhodobé statistice chodeckého šampionátu. Dohromady má ve své sbírce již osm cenných kovů.

Na závod se těším, i když příprava nebyla zdaleka ideální. Vím, že nemohu očekávat výborný výkon. Závod je součástí přípravy na cestě směrem k olympijským hrám. Očekávám tvrdý boj o český titul a na to drama se upřímně moc těším,“ vzkázala šampionka.

Bronzovou medaili bude obhajovat Eliška Martínková. Svěřenkyně trenérky Kateřiny Čermákové, která hájí barvy AC Turnov již letos prokázala nadějnou formu v Dudincích, kde na desetikilometrové trati suverénně vyhověla nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy juniorů v estonském Tallinnu a nyní ji čeká dvojnásobná porce kilometrů.

Foto: Iva Roháčková

Velmi zajímavý průběh měl na předešlém šampionátu i mužský mistrovský závod. Na podzim v Poděbradech se zdálo, že si pohodlně dojde pro svůj premiérový titul na trati 20 kilometrů Vít Hlaváč a přeruší tak panování zkušenějšího Lukáše Gduly. Tuto vidinu mu ovšem narušil čtvrtý prohřešek proti pravidlům a následná penalizace, která otevřela právě Gdulovi cestu k šestému titulu. Hlaváč se musel počtvrté v řadě spokojit se stříbrem. V Olomouci by se však zlaté medaile mohl dočkat, jelikož by měl být mírným favoritem, a to i vzhledem k tomu, že v Dudincích poměrně přesvědčivě Gdulu porazil na padesátce. Vyhraje tedy v Olomouci mládí nebo zkušenost?

Na startu budou i zahraniční závodníci

Kromě našich nejlepších chodců a chodkyň by se měla na startu objevit také zajímavá zahraniční jména. Mezi ženami figurují v předběžných přihláškách například stříbrná žena z posledních Her Commonwealthu Alana Barberová z Nového Zélandu nebo bronzová z jihoamerického chodeckého šampionátu Mary Luz Andiaová z Peru. Mezi favoritky patří také silné Kolumbijky Sandra Arenasová a Sandra Galvisová. Mužský závod by měl ozdobit svou účastí světový šampion na dvacítce z roku 2017 Kubánec Eider Arevalo. Na startovní čáru by se měli pak postavit též bronzový z posledních Panamerických her José Alejandro Barrondo z Guatemaly či Polák Rafal Fedaczynski.

 

Časový pořad – sobota, 10.4.2021

Čas Disciplíny
10:00 3km chůze Ž

3km chůze M

10:30 5km chůze M

5km chůze Ž

10km chůze M

10km chůze Ž

13:00   20km chůze M  
15:00   20km chůze Ž  

Zdroj: ČAS

Foto: Iva Roháčková