Základem pracovního koutku pro školáka je stůl nebo pracovní deska. K nim patří výškově nastavitelná židle a úložné prostory na všechny školní potřeby, kterých bude časem přibývat. „Ideální je zapojit do zařizování studijního koutu dítě samotné. A pustit se do toho ještě před tím, než se dítě vydá do školy, aby si v něm zvyklo pracovat,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel. To se před patnácti lety začalo jako první u nás specializovat právě na navrhování a zařizování pokojíků pro děti a teenagery.
Deska stolu: rovná a přístupná
Základem koutku je stůl – s dostatečným osvětlením, ve správné výšce a s rovnou deskou z kvalitního materiálu. „Sklopné nebo šikmé desky vypadají efektně, ale nebývají šikovné, protože se z nich v jednom okamžiku všechno skutálí,“ varuje Šárka Richrtová. „Zejména u stolu pro prvňáčka a menších školní dítě se vyplatí uvážit, jestli se k němu ze strany vejde ještě jedna židle pro dospělého, který mu bude s úkoly zpočátku pomáhat,“ dodává. Větší studenti podle ní naopak ocení „válecí zónu“ s nábytkem určeným k pohodlnému studiu, ale i ke hře a relaxaci. Radost jim proto udělá třeba měkký barevný sedák Bool, připomínající velký tenisový míček, na který se mohou příjemně uložit s učebnicí nebo tabletem.
Židle: s kolečky nebo bez?
Židli by mělo jít výškově nastavit. Dítě se má při sezení opírat nohama o zem a mít horní hranu sedáku ve výšce podkolenní jamky. Opěrka by měla podepírat lopatky a bedra. „Obsluha židle má být zároveň co nejjednodušší: příliš mnoho poloh nebo páček ji totiž snadno promění zábavnou hračku,“ usmívá se Šárka Richtrová. Pokud jde o kolečka, děti je u pracovních židlí obvykle milují. „Záleží ale i na temperamentu dítěte. U živějšího potomka volíme raději židli bez koleček,“ radí specialistka na dětské bydlení
Šikovné ukládání
Zásadní pro zdárné studium je dostatek místa na učebnice a školní potřeby. Oblíbené jsou jezdící kontejnery pod stůl. Výborně ale poslouží i hranaté boxy k zavěšení na kraj stolu, na hranu skříňky nebo postele. Na očích a hezky uspořádané tu mohou čekat pastelky, pravítka a další drobnosti. „Zejména v případě starších dětí a teenagerů můžeme „uklidit“ dokonce i celý pracovní kout, pokud ho umístíme například pod vysokou postel a jako úložné prostory využijeme třeba schody s vysouvacími šuplíky,“ říká Šárka Richtrová ze studia Viabel.
Barvy, které pomáhají
Roli v tom, jak školákovi bude učení dařit, hrají i barvy nábytku a stěn: studiu prý svědčí žlutá, modrá a zelená. Zatímco žlutá aktivizuje, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje paměť a potlačuje chvilkovou únavu, modrá a zelená napomáhají lepšímu soustředění – ideální je tedy jejich vyvážená kombinace. „V holčičím pokojíku se uplatní pastelové odstíny růžové, od pudrové až po jemně oranžovou – uvedené odstíny se dívenkám nejen líbí, ale mají i harmonizační a uklidňující efekt,“ dodává Šárka Richtrová. Vyhýbat se ale nemusíme ani univerzální bílé, oblázkově šedé nebo tyrkysové: ta poslední prý podporuje spontaneitu a lze jí tak rozveselit studijní kout méně smělých dětí.
Chytrá drobnost – domácí tabule
Zařizovat celý koutek pro školáka se letos nechystáte, ale uvítáte nějakou drobnost, která ho vylepší a dětem udělá radost? Skvělá je atypická magnetická tabule, která poslouží jako připomínač, organizér i galerie. Dobře se na ní uplatní rozvrh hodin, výtvarná díla a lze ji využít i jako nenásilnou učební pomůcku. „Tabule v podobě kytičky, hvězdy nebo dlouhých pásků navíc studijní koutek krásně zútulní,“ říká Šárka Richtrová.